Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 3841
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ukrywane zakażenia?

Środa, 28 października 2020, 6:01
Autor: WAC
Jelenia Góra: Ukrywane zakażenia?
Fot. WAC
Do naszej redakcji wpłynął email, którego autor informuje o zaniedbaniach w przestrzeganiu procedur stosowanych w walce z pandemią koronawirusa, do jakich miałoby dochodzić w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.
Odczuwalna jest wyraźna presja ze strony kierownictwa na pracownikach, ponieważ według nich sąd ma pracować za wszelką cenę i nie może pozwolić sobie na przestój - czytamy w mailu od Czytelnika. - Przed podawaniem informacji do sanepidu ustala się "wspólną wersję" kto z pracowników miał kontakt z zarażonymi, nawet jeśli nie jest to do końca prawdą. Krótki lub przejściowy kontakt z zarażonym jest bagatelizowany i uznaje się go za brak kontaktu. Na kwarantannę odsyła się tylko takie osoby, których nieobecność nie sparaliżuje pracy wydziałów. Pozostali nie przeszli nawet testów i nie planuje się ich testować na obecność koronawirusa. Znane są mi przypadki osób, które nie przyznały się do kontaktu z zakażonymi w obawie przed konsekwencjami służbowymi. Odczuwalna jest presja na zasadzie "wszyscy trzymamy się jednej wersji, więc nie wyłamuj się". Osoby z wyższych stanowisk korzystają z urlopów i uciekają od tematu.
Są też przypadki pracowników, którzy świadomie nie podają do wiadomości sanepidu danych osób z którymi się kontaktowały, by nie narazić ich na uciążliwości związane z kwarantanną, np. ograniczenie do 80% wynagrodzenia, brak możliwości wyjścia z domu, itp. Kierownictwo nie widzi powagi sytuacji i nie robi nic, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa. Nie przeprowadzono dezynfekcji wspólnych toalet i przestrzeni używanych przez wszystkich pracowników. Kilka dni po pierwszych zachorowaniach dopiero poszukiwano firmy, która może się zająć dezynfekcją. Pracownicy wspólnie wychodzą na papierosa, przemieszczają się między wydziałami i bez przeszkód poruszają po całym sądzie. Osoby z zewnątrz obsługiwane są w normalnym trybie - pisze Czytelnik.

Z prośbą o komentarz do powyższych zarzutów zwróciliśmy się do kierownictwa Sądu Okręgowego. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie, które na polecenie prezesa i dyrektora sądu przysłała pracowniczka Samodzielnej Sekcji Kadr Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze:
Prezes i dyrektor Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze nie zgadzają się ze wskazanymi zarzutami - czytamy w oświadczeniu. - Lista osób z kontaktu jest każdorazowo ustalana z osobą zakażoną oraz z kierownikiem danej komórki organizacyjnej, w którym dana osoba pracuje i przesyłana jest do właściwego PSSE. Od tego momentu jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami PSSE w zakresie ustalenia działań jakie powinniśmy jako pracodawca podjąć.
W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się konronawirusa wprowadzono szereg rozwiązań, m.in. w miejscach gdzie są przyjmowani interesanci zamontowano osłony z pleksi, wyznaczono miejsca na korytarzach, gdzie można usiąść z zachowaniem dystansu, przed każdą z sal rozpraw i przy wejściu głównym do budynku sądu są płyny do dezynfekcji, przed wejściem została umieszczona skrzynka, aby interesanci mogli w niej pozostawić korespondencję. Przy wejściu do sądu należy poinformować policję sądową o umówionej wizycie, należy okazać wezwanie/zawiadomienie, należy stawić się nie wcześniej, niż 20 min. przed wezwaniem. Osobom wchodzącym do budynku jest mierzona temperatura, należy też zachować odstęp od innych osób na korytarzu sądu, należy stosować się do aktualnego obowiązku ochrony ust i nosa, a także dezynfekowania rąk, należy posiadać własne rękawiczki ochronne, maseczki oraz długopis. Wszystkie ciągi komunikacyjne, toalety, poręcze, klamki dezynfekowane są kilka razy dziennie, a sale rozpraw w czasie przerwy w rozprawach. Po zakończeniu pracy sądu panie sprzątające dezynfekują wszystkie powierzchnie w budynku, pomieszczenia są wietrzone kilka razy dziennie.
Wstrzymano też do odwołania osobistą obsługę interesantów przyjmowanych przez prezesa, wiceprezesa i dyrektora sądu, przewodniczących wydziałów, kuratora okręgowego oraz sekretariaty wydziałów, oddziałów, sekcji, punktu informacyjnego KRK, biura obsługi interesanta i czytelni akt, a także kasy. Informacje są udzielane wyłącznie telefonicznie lub z wykorzystywaniem poczty elektronicznej, wg numerów telefonów i adresów e-mail zamieszczonych na stronie internetowej sądu. Od 21 października 2020 r. do odwołania biuro obsługi interesanta Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze nie przyjmuje interesantów – za wyjątkiem osób umówionych do odbioru zaświadczeń KRK. Możliwe jest składanie korespondencji za pośrednictwem operatora pocztowego, drogą elektroniczną (email, ePuap – z wyłączeniem pism procesowych), bezpośrednio w budynku Sądu Okręgowego (wrzucając dokumenty do skrzynki podawczej usytuowanej przy wejściu głównym wewnątrz budynku sądu), poprzez przedstawicieli urzędów na stałe współpracujących z sądem. Co do złożonych dokumentów obowiązuje kwarantanna 48 godzin.
Ponadto pracownicy mogą na bieżąco korzystać z dostępu do maseczek jednorazowych, rękawiczek oraz płynów do dezynfekcji. Toalety są zaopatrzone w mydła do dezynfekcji oraz instrukcje jak prawidłowo myć ręce. Dostępne są również fartuchy ochronne i kombinezony. Większość spraw załatwiana jest między pracownikami przez pocztę email i telefonicznie. W przypadku konieczności osobistego kontaktu zachowane są środki ostrożności - podkreśla kierownictwo sądu.

Twoja reakcja na artykuł?

7
7%
Cieszy
33
34%
Hahaha
2
2%
Nudzi
3
3%
Smuci
2
2%
Złości
51
52%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
123
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
19%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group