Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5909
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Udany powrót tramwaju

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 26 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 26 lipca 2006, 10:34
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz, K. Piotrowski
Szynowy pojazd, który ubarwia jeleniogórską starówkę, stoi już na niej ponad rok. Wpisał się w krajobraz placu Ratuszowego, choć turyści mówią, że szkoda, iż nie jeździ.

Pojazd pochodzi z Poznania i jest identyczny jak te, które do kwietnia 1969 roku jeździły po stolicy Karkonoszy. To chorzowski 5N z Konstalu, który pod koniec lat 50-tych zastąpił wyeksploatowane poniemieckie pojazdy.

Na pomysł postawienia tramwaju-kiosku wpadł Cezariusz Wiklik, który w ten sposób chciał przypomnieć młodszym jeleniogórzanom i turystom fakt, że komunikacja szynowa przez długie lata w Jeleniej Górze funkcjonowała.

Łatwo nie było. Konieczne okazało się wmontowanie torów w nawierzchnię placu i uzyskanie wielu pozwoleń. Trzeba było także tramwaj przywieźć ze stolicy Wielkopolski. Jak mówił C. Wiklik, pod niektórymi wiaduktami pojazd załadowany na lawetę nie mieścił się. – Kierowca ciężarówki musiał spuszczać powietrze z kół, a potem je pompować.

Tramwaj pamiątka został wyremontowany przez fachowców z Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, którzy uczynili z niego niemal muzealne cacko.
Tramwaj ważący kilka ton został wwieziony na plac Ratuszowy i ustawiony na szynach 28 czerwca ubiegłego roku. Konieczne do tego były dwa dźwigi.
Sam moment wjazdu i montażu utrwalił na zdjęciach Kazimierz Piotrowski.

Stanął z aparatem o poranku przy ulicy Grodzkiej.
– Podeszła do mnie jakaś pani, która wyszła na spacer z psem. Zapytała: na co czekam. Odpowiedziałem, że na tramwaj. Popatrzyła na mnie, jak na wariata. Za chwilę zobaczyła i uwierzyła – wspomina pan Kazimierz.

Tramwaj, pomalowany w celowo zaprojektowane graffiti, nazwano Przystanek Ratusz. Można w nim kupić widokówki, znaczki pocztowe i pamiątki z Jeleniej Góry. I powspominać dawne, tramwajowe czasy, kiedy to niemal w tym samym miejscu przejeżdżał tramwaj z Cieplic w kierunku dworca głównego.
– Pojazd często odwiedzają zagraniczni turyści, bo jest miejsce, gdzie można nabyć dwujęzyczne mapy. Miłą wizytą były także odwiedziny pani z synem, która koniecznie – choć był już wieczór – chciała materiały o Jeleniej Górze, których nie mogła o tej porze gdzie indziej dostać – mówi C. Wiklik.

Uważa, że przez rok tramwaj sprawdził się, choć ten sezon jest mniej udany ze względu na upały.

Miłośnicy komunikacji tramwajowej mogą zobaczyć podobne pojazdy przy zajezdni MZK oraz na dawnym przystanku „Pod skałką” w Podgórzynie. Pierwszy z nich pochodzi z Elbląga, drugi – z Bydgoszczy. Wycofane z eksploatacji w 1969 roku tramwaje jeleniogórskie trafiły w większości do Łodzi, gdzie – do dziś – istnieje taki sam, jak w stolicy Karkonoszy, wąskotorowy układ szyn.

Pomysły na odbudowę sieci tramwajowej w Jeleniej Górze, poruszane jeszcze kilka lat temu, dziś są niemal nie do zrealizowania. Choć wariant wykorzystania torowiska łączącego Jelenią Górę, Cieplice i Sobieszów (dalej do Szklarskiej Poręby), jako torów, po których mogłyby poruszać się wagony szybkiej tramwajowej komunikacji miejskiej, nadal można brać pod uwagę.

<b> Stojące tramwaje </b>
Dawne tramwaje ustawione w miastach, gdzie była lub jeszcze jest miejska komunikacja szynowa, stoją w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu oraz Słupsku. W Toruniu urządzono tam kawiarnię, w Słupsku – kwiaciarnię. W Gorzowie – kiosk z pamiątkami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~rycho 26-07-2006 10:47
Patrzac na to ostatnie zdjecie ,łza w oku sie zakreciła.Choc były zgrzyty na torach co powodowało niemiłosierny halas,to jednak żal pozostał.Jechałem raz bez biletu i wtedy Pan rewizor śp.Mazurkiewicz mnie złapał.Była kara,ale w jakim stylu,podejscie tego Pana zawsze było bardzo przyjemne,poddawało sie karze.Takich ludzi dzis nie ma i nie bedzie.Musieli by sie uczyc od tego Pana.Dlatego żal tych tramwajow,bo wtedy byli wspaniali pracownicy obslugi,nawet z konduktorami.Minela jakas epoka,ale przyjemna.
~Krzysiek 26-07-2006 11:01
Żałosny powrót tramwaju. Kupa złomu nie tylko szpeci jeleniogórską starówkę, ale zajmuje też sporo miejsca na byłym parkingo przyratuszowym. Wątpliwy też interes dla miasta, no może dla p. Wiklika - rzecznika prasowego UM. Ciekawe, czy inny mieszkaniec też mógłby dostać tak łatwo pozwolenie na postawienie np. balonu albo Zeppelina na Pl. Pistowskim?
~brawa za tramwaj 26-07-2006 13:49
pan Wiklik mial bardzo dobry pomysl - lepszy ten tramwaj niz smierdzace samochody na placu ratuszowym a poza tym to rzeczywiscie fajne miejsce a wien, ze Wiklika nie potraktowano ulgowo i sam wszystko za wlasną kase zalatwil!
~ponury grabarz 26-07-2006 15:46
A ten ostatni komentarz to czyj? Kusiaka?
~prześmiewca 26-07-2006 16:43
Z tego co wiem tramwaj jako pierwszy chciał postawić pewien restaurator z Placu Ratuszowego. On zgody nie dostał, a pan Wiklik wręcz przeciwnie. No cóż bliższa koszula ciału. Oto Polska właśnie.
~m13 26-07-2006 18:23
to typowe samemu nic nie zrobic a innych krytykowac..ze cos wymyslili....a na rynku nie powinno byc samochodow nawet prezydenta i radnych a tramwaj jest ok
~Mike 26-07-2006 19:27
Wykupić od PKP szyny od dworca głównego do Sobieszowa wpuścić tramwaje i byłoby super. I przynajmniej dworce by sie wyremontowało i łatwiej byłoby dojechać do Cieplic. Same zalety... szkoda że w tym porypanym kraju takie marzenia się nie spełniają.
~realista 26-07-2006 19:50
A ja kiedyś zjażdżałem na tyłku z wodospadu na Bobrze i pływałem na oponie od traktora. To se ne wrati:-( Tramwaj nie stoi dla sentymentu...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group