Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10103
Zalogowanych: 34
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczniowie z „Siódemki”dbają o zwierzęta leśne

Środa, 23 października 2013, 8:21
Aktualizacja: Czwartek, 24 października 2013, 7:49
Autor: Manu
Jelenia Góra: Uczniowie z „Siódemki”dbają o zwierzęta leśne
Fot. RN
„Pomagamy zwierzętom leśnym przetrwać mroźną zimę” – właśnie takie hasło przyświecało akcji przeprowadzonej w ramach projektu ratowania zagrożonych gatunków roślin i zwierząt w Szkole Podstawowej nr 7. Celem jej było zebranie jak największej ilości karmy dla zwierzyny leśnej.

Po raz jedenasty uczniowie z „Siódemki” od września z dużym zaangażowaniem i ochotą przystąpili do pracy. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Lwówek Śląski wzięli udział w akcji zbierania kasztanów i żołędzi przeznaczonych na zimową karmę dla dzikich zwierząt. Nad jej organizacją i przebiegiem czuwali nauczyciele: Małgorzata Nowak i Piotr Grosman. - Udział dzieci w akcji pokazał, że los zwierząt nie jest im obojętny. Mają ogromne serca i potrafią się zmobilizować – podsumowuje projekt Małgorzata Nowak.

Głównym zadaniem projektu ekologicznego było poznanie przez uczniów różnych gatunków zwierząt - przybyszów z okolicznych lasów, które żyją na terenie naszego miasta. - Dzieci obserwowały i opisywały zwierzęta kręgowe występujące na terenach lasów otaczających Jelenią Górę, które z różnych przyczyn pojawiły się w miejscach dla nich nienaturalnych - zamieszkałych przez ludzi – relacjonuje Piotr Grosman, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

Uwieńczeniem całego projektu była w nagrodę autokarowa wycieczka do lasu koło Siedlęcina, gdzie najaktywniejsi mali uczestnicy akcji zgromadzoną karmę przekazali osobiście przedstawicielowi nadleśnictwa z Lwówka Śląskiego. Miejscowy leśniczy Paweł Sondaj przeprowadził sytuację edukacyjną w oparciu o różnorodne metody i formy pracy z wykorzystaniem kolorowych ilustracji i fachowej literatury. Przedstawił także kwestię dokarmiania różnych populacji. Opowiedział m.in. o zwyczajach zwierząt występujących na terenie, szczególnie o dzikach i wykładaniu im ich ulubionego pokarmu – żołędzi, co znacznie wpływa na zmniejszenie szkód na polach uprawnych.

Dzieci miały ustalone pytania, które zostały zapisane w notesach, m.in.: czy można karmić z ręki zwierzęta leśne, jak się zachować, gdy spotkamy na swojej drodze dzika, jakie ptaki przylecą do karmnika i dlaczego rodzice zwierząt nie mogą sami ich nakarmić. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć korę drzewa, nasłuchiwać odgłosów ptaków oraz wykonać zdjęcia.

Zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. - Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać. Najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych – zagrażających życiu zwierząt. W łagodne zimy – powinny one radzić sobie same – mówi Paweł Sondaj. Do paśników przychodzą m.in. sarny. - Dziki radzą sobie tylko dzięki temu, że ziemia nie jest zamarznięta. Zbierają po lesie resztki żołędzi, których w tym roku był duży wysyp. W wielu miejscach widać ślady ich buchtowania, czyli rozrywania ziemi w poszukiwaniu jedzenia.

Za zaangażowanie w akcję została wyróżniona m.in. drugoklasistka Luiza Czerwonka, która aktywnie i ochoczo zbierała żołędzie. – W zimie zwierzęta leśne też muszą coś jeść. Uważam, że każdy z nas powinien im pomagać przetrwać ten trudny dla nich okres – przekonuje Luiza.

Czy zwierzyna bez tej pomocy poradziłaby sobie? - Dokarmianie daje jej szansę przetrwać zimę w lepszej kondycji - wyjaśnia Paweł Sondaj i dodaje, że np. sarny im bliżej wiosny tym są słabsze kondycyjnie. Stają się łatwiejszym łupem np. bezpańskich psów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
622
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
 
Kultura
Wystartowało Lwóweckie Lato Agatowe
 
Kultura
Teatry uliczne – Busker Tour 2024
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group