Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 9638
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczniowie poznawali różne zawody w jeleniogórskiej „Handlówce”

Sobota, 16 marca 2013, 7:34
Aktualizacja: Niedziela, 17 marca 2013, 8:05
Autor: Mea
Jelenia Góra: Uczniowie poznawali różne zawody w jeleniogórskiej „Handlówce”
Fot. Mea
Warsztaty fryzjerskie, barmańskie oraz gastronomiczne dla dziesięciu jeleniogórskich szkół, w ramach projektu Moja Mała Ojczyzna, odbyły się wczoraj (15.03.) w Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze, który był organizatorem zajęć. – Głównym celem warsztatów jest nauka poprzez zabawę i integracja uczniów między szkołami uczestniczącymi w projekcie – powiedziała Edyta Rząsa, koordynatorka z ZSLiZ nr 2.

Zawodowe warsztaty były przeznaczone dla trzech uczniów i opiekunów z takich szkół, jak: I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Zespół Szkół Technicznych „Mechanik”, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych, Zespół Szkół Licealnych i Usługowych, Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz gimnazja nr 1 i nr 2. Łącznie szkoliło się 30 uczniów pod pieczą 10 opiekunów.

- Dzięki warsztatom chcemy pokazać innym jaką bazę posiada nasza szkoła, w jakich zawodach uczymy i na czym one polegają. Jest to również promocja szkoły dla uczniów gimnazjów, którzy w tym projekcie biorą udział – powiedziała koordynatorka.

Na warsztatach fryzjerskich i kosmetycznych młodzież poznawała techniki robienia koków, kręcenia loków na wałkach i prostownicą, robienia warkoczyków tzw. kłosów oraz warkocza dobieranego, czy też malowania paznokci różnymi nowoczesnymi sposobami. Uczniowie uczyli się na specjalnych głowach manekinów lub na włosach i paznokciach współuczestników warsztatów.

- Nauczyłam się zaplatać warkocze francuskie i robić kłosy. Wcześniej nie wiedziałam nawet jak się do tego zabrać, ale okazało się, że wcale nie jest to takie trudne. Część koleżanek robiła loki, a część malowała paznokcie. Podobają mi się takie warsztaty, bo można nauczyć się ciekawych i praktycznych rzeczy – mówiła Monika Kluska z 2 klasy Technikum Logistycznego w ZSE.

Przy specjalnym barze zgłębiano tajniki robienia drinków bezalkoholowych czy parzenia znakomitych kaw. – Zrobiłam już drinka hawajskiego z syropem kokosowym, sokiem pomarańczowym, cytryną i śmietanką oraz drink o nazwie Blue Catrina z cytrynowego napoju gazowanego, niebieskiego Curacao, soku z limonki, cukru i kostek lodu – opowiadała Marta Trusewicz z klasy 3 A ZSLiZ.

- Widziałam jak się robi kawę latte macchiatto, którą otrzymałam do degustacji. Ma trzy kolory, dzięki wymieszaniu ją z mlekiem, ma dużo profesjonalnie zrobionej pianki i jest naprawdę pyszna. Podaje się ją w dużej szklance. Teraz w domu również będę robić taką kawę – zaznaczyła Angelika Wójcik z klasy 2 F ZSE-T. - Dzięki projektowi możemy poszerzać swoje doświadczenia ucząc się od innych uczniów – dodała.

- Też bardzo mi się podobają warsztaty barystyczne, bo wcześniej była to dla mnie „czarna magia”. Nie wiedziałem, że jest tak wiele rodzajów kawy i technik jej przyrządzania. Muszę koniecznie spróbować ich wszystkich, no i nauczyć się je przygotowywać – mówił Dominik Śliwiński z klasy 3 A Gimnazjum nr 2.
Podczas warsztatów gastronomicznych uczniowie piekli pyszne ciastka z marmoladą, uczyli się w jaki sposób pięknie nakryć stół do posiłku, jak podawać dania i nieść je na tacy. Na koniec odbyła się degustacja wypieków młodych cukierników.

Na podsumowanie warsztatów młodzież ma przygotować dokumentację ze zdjęciami ze spotkania oraz dokończyć pytanie i na nie odpowiedzieć „Dlaczego warto…”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1038
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Kwiaty w KANS
 
Kultura
Baletniczki w Zameczku
 
112
Nawet 10 lat więzienia za podpalenie łąki lub lasu!
 
112
Strażacy dbają o bezpieczeństwo kierowców
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group