Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5441
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczniowie piszą listy...

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 12 grudnia 2019, 7:54
Aktualizacja: Piątek, 13 grudnia 2019, 10:10
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Po raz kolejny jeleniogórskie szkoły włączyły się w akcję Amnesty International pod hasłem "Maraton pisania listów", która ma na celu wywieranie presji społecznej na władze różnych krajów, aby szanowały prawa człowieka.

W Maratonie Pisania Listów biorą udział uczniowie kilku jeleniogórskich szkół - w ubiegłym tygodniu akcja odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Śniadeckiego, a w tym tygodniu listy pisze młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. C.K. Norwida.

Akcja jest organizowana od kilkunastu lat przez Amnesty International - została wymyślona przez polski oddział tej organizacji. W naszej szkole uczestniczymy w tym prawie od początku - uczniowie sami przyszli z taką propozycją przy drugiej lub trzeciej edycji - powiedział Mariusz Kokotowski, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w I LO.
Musimy mieć świadomość, że naruszanie praw człowieka jest wszędzie, nie ma państw, gdzie do tego nie dochodzi. W tym roku bohaterowie opisanych historii są np. w Kanadzie, czy Grecji. Prawie zawsze są tematy z Afryki (w tym roku z Nigerii, Sudanu Południowego) czy Dalekiego Wschodu (Chiny, Filipiny).
Najbardziej poruszyła mnie historia ratowników w Grecji, którzy próbowali uratować migrantów. Trzeba dbać o prawa człowieka na świecie - powiedział Miłosz Kosowski z klasy 3b3. - Poruszyła mnie historia 17-letniego chłopca z Białorusi, który został bezpodstawnie skazany na 8 lat więzienia - wyznała Julia Ćwiąkała z klasy drugiej, która chętnie przyłączyła się do akcji widząc podziękowania osób, którym udało się w ten sposób pomóc w poprzednich edycjach "Maratonu pisania listów". - Skoro to rzeczywiście działa, to warto pomóc, bo nas to niewiele kosztuje - dodała.
W przypadku Chin jest poważny problem Ujgurów - ludności mieszkającej w zachodnich Chinach. Państwo zmierza dzisiaj do ujednolicenia społeczeństwa złożonego z ponad 40 nacji i zamiast szanować odrębność, zmierzają do integrowania na siłę - dodał M. Kokotowski.

Twoja reakcja na artykuł?

9
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~` 12-12-2019 9:50
Mnie też poruszyła historia imigrantów z krajów arabskich którzy dokonali w tym roku 70% gwałtów w Niemczech. To takie smutne że te chłopy chodzą nie wyżyte bo nie przyjechali z rodzinami tylko sami.
~No, tak 12-12-2019 13:24
do: ~` (9:50)
Takich gwałcicieli należy prawomocnie skazać. Są natomiast ludzie, którzy zostają skazani za błahe przewinienia (wedle naszego prawodawstwa) na wieloletnie kary więzienia, a w krajach muzułmańskich dodatkowo na karę chłosty. Pewna kobieta bodajże w Iranie skazana została na długoletnią karę więzienia za to, że nie nosiła hidżabu. W wielu krajach świata prawa człowieka są pogwałcane. Do więzień trafiają więźniowie polityczni, w Korei Północnej za rzekome przewinienia jednej osoby, do obozu pracy, obozu koncentracyjnego trafiają członkowie całej rodziny.
~efendi 12-12-2019 9:53
Co z tą Polską !!! Czy nikt nie widzi problemu i nie napisze listu w obronie naszej noblistki Olgi Tokarczuk przed polakami "którzy byli kolonizatorami,właścicielami niewolników i mordowali żydów" Napisz petycję i działaj !
~Mko 12-12-2019 10:37
Polityki internet jelonka. Lista tajemnice autor od dawno historia. Finał data tajemnice zmarl pojadę do kosmos z pozdrawiam pa
~zeromszczak 12-12-2019 13:36
paskudna akcja majaca na celu pranie mozgow dzieciom w niej uczestnicacym, ukierunkowywanie ich myslenia wedlug jedynej slusznej drogi. a sama organizacja amnesty to piekielna maszyna, ktorej hipokryzja i antypolskosc byla juz wielokrotnie obnazana.
~FFFF 12-12-2019 14:40
Komentującym to się nic nigdy nie podoba, nie ma artykułu, żeby ktoś się do czegoś nie przyje...Najlepiej jakby rzucali pieniądze z wieży Ratusza, to by było dopiero wydarzenie.
~efendi 12-12-2019 14:58
do: ~FFFF (14:40)
Pieniądze co miesiąc rzuca z ratusza nasz Mały Cesarz swoim dworzanom . Łatwo przyszło łatwo poszło ! Czas strażników żyrandoli i pierdzi stołków powoli dobiega końca !
komentarz usunięty
~` 12-12-2019 17:01
odpowiedź na usunięty komentarz
Stan polskiej psychiatrii widać po komentarzach indiwiduum mko.
~hłe hłe hłe 12-12-2019 18:56
Co za bzdety !!!!!!!!!!
~Spoko 13-12-2019 14:06
Czy będzie bronić Durczoka, Najsztuba, czy 17 to latki która podrobiła legitymację szkolną aby wejść na dyskotekę, przed naszymi wolnymi sądami i nizłomnymi sędzami ????????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group