Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 6694
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczniowie piszą listy...

Czwartek, 12 grudnia 2019, 7:54
Aktualizacja: Piątek, 13 grudnia 2019, 10:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Uczniowie piszą listy...
Fot. Przemek Kaczałko
Po raz kolejny jeleniogórskie szkoły włączyły się w akcję Amnesty International pod hasłem "Maraton pisania listów", która ma na celu wywieranie presji społecznej na władze różnych krajów, aby szanowały prawa człowieka.

W Maratonie Pisania Listów biorą udział uczniowie kilku jeleniogórskich szkół - w ubiegłym tygodniu akcja odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Śniadeckiego, a w tym tygodniu listy pisze młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. C.K. Norwida.

Akcja jest organizowana od kilkunastu lat przez Amnesty International - została wymyślona przez polski oddział tej organizacji. W naszej szkole uczestniczymy w tym prawie od początku - uczniowie sami przyszli z taką propozycją przy drugiej lub trzeciej edycji - powiedział Mariusz Kokotowski, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w I LO.
Musimy mieć świadomość, że naruszanie praw człowieka jest wszędzie, nie ma państw, gdzie do tego nie dochodzi. W tym roku bohaterowie opisanych historii są np. w Kanadzie, czy Grecji. Prawie zawsze są tematy z Afryki (w tym roku z Nigerii, Sudanu Południowego) czy Dalekiego Wschodu (Chiny, Filipiny).
Najbardziej poruszyła mnie historia ratowników w Grecji, którzy próbowali uratować migrantów. Trzeba dbać o prawa człowieka na świecie - powiedział Miłosz Kosowski z klasy 3b3. - Poruszyła mnie historia 17-letniego chłopca z Białorusi, który został bezpodstawnie skazany na 8 lat więzienia - wyznała Julia Ćwiąkała z klasy drugiej, która chętnie przyłączyła się do akcji widząc podziękowania osób, którym udało się w ten sposób pomóc w poprzednich edycjach "Maratonu pisania listów". - Skoro to rzeczywiście działa, to warto pomóc, bo nas to niewiele kosztuje - dodała.
W przypadku Chin jest poważny problem Ujgurów - ludności mieszkającej w zachodnich Chinach. Państwo zmierza dzisiaj do ujednolicenia społeczeństwa złożonego z ponad 40 nacji i zamiast szanować odrębność, zmierzają do integrowania na siłę - dodał M. Kokotowski.

Twoja reakcja na artykuł?

9
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
437
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group