Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7175
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Uczelnie razem, informacje – szybciej

Środa, 9 września 2009, 8:58
Aktualizacja: 8:59
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Uczelnie razem, informacje – szybciej
Biblioteka Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Fot. TEJO
Od maja tego roku do kwietnia roku przyszłego Uniwersytet Techniczny w Libercu (TUL) i Kolegium Karkonoskie (KK) w Jeleniej Górze wspólnie realizują projekt pn. „Portal informacyjny uczelni wyższych w Euroregionie Nysa”. W jego ramach przewidziano wymiany studenckie oraz ułatwienie naboru kandydatów na studia zza granicy.

Celem projektu jest pogłębienie i intensyfikacja istniejącej współpracy międzynarodowej między uczelniami Euroregionu NYSA. Poprzez aktualny i „elastyczny” portal informacyjny będą bezpośrednio wymieniane informacje na temat wydarzeń organizowanych przez poszczególne uczelnie (seminaria, konferencje, konkursy, ogłoszenie wyników badań, informacje o projektach itp.). W ten sposób zapewniony zostanie lepszy dostęp do informacji oraz kontakt między pracownikami naukowo-dydaktycznymi szkół wyższych, a także ich studentami – informuje Kamila Jeleńska z Kolegium Karkonoskiego.

Polska i czeska szkoła chcą być atrakcyjnymi partnerami w wymianie międzynarodowej. Kolegium Karkonoskie oferuje na obszarze ERN kierunki studiów których nie prowadzą inne uczelnie, a które są podatne na internacjonalizację – filologie angielska, germańska i polska; techniczne oraz medyczne kierunki studiów, a także pedagogika specjalna. W ramach projektu „Europejska przestrzeń dla wyższej edukacji” zorganizowane zostaną dwie tury wymiany studentów.

Jesienią studenci z Jeleniej Góry pojadą do Liberca, natomiast wiosną w Jeleniej Górze Kolegium Karkonoskie będzie gościło studentów TUL. W ramach projektu zorganizowane zostaną również liczne spotkania pracowników szkół wyższych oby uczelni. Studenci będą mogli znaleźć na portalu informacje o programach i kierunkach studiów na uczelniach wyższych w Euroregionie NYSA.

Opublikowane materiały oraz informacje zostaną umieszczone na stronie internetowej języku polskim, czeskim, niemieckim i angielskim. Zaproszenia na spotkania oraz sprawozdania z tych spotkań będą także sporządzane
w językach partnerów.

Akademickie Centrum Koordynacyjne w Euroregionie NYSA zostało utworzone w roku 1991. Jego celem było wsparcie współpracy szkół wyższych na polsko-niemiecko-czeskim terenie przygranicznym, a pierwotnym zadaniem umożliwienie wymiany studentów i pracowników naukowych na terenie Euroregionu NYSA. Obecnie w Euroregionie NYSA współpracuje 6 uczelni wyższych z Polski, Czech i Niemiec. KK jest członkiem ACK od 1998 – roku powstania. W latach 2007-2011 działalnością Centrum kieruje, jako prezydent, rektor KK prof. dr hab. Henryk Gradkowski. Stronę internetową w trakcie realizacji można znaleźć pod adresem: http://acc-ern.tul.cz/. Projekt jest częściowo finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group