Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7532
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczcili Dzień Niepodległości w Jeleniej Górze

Wtorek, 11 listopada 2014, 16:25
Aktualizacja: Piątek, 14 listopada 2014, 13:53
Autor: Mea
Jelenia Góra: Uczcili Dzień Niepodległości w Jeleniej Górze
Fot. Mea
Kilkaset osób zebrało się dzisiaj (11.11) na Placu Ratuszowym, by uczcić dzień odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione w 1937 r., a od 1939 r. nie było obchodzone. Przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 r.

- Nasi ojcowie i dziadowie mogli tylko przez dwa lata świętować niepodległość. Dlatego dziś my, którzy mamy już po ok. 90 lat, dbamy o pamięć naszych przodków, którzy oddali życie, byśmy mogli m.in. mówić w języku ojczystym – mówił porucznik Stanisław Soboń ze Związku Kombatantów Wojennych.

Najpierw Orkiestra Dęta działająca przy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze ubrana w XIX-wieczne stroje z Powstania Styczniowego odegrała hejnał miasta, hymn państwowy oraz pieśni wojenne. Prezydent miasta Marcin Zawiła przypomniał o wielkich jeleniogórzanach, którzy tworzyli niepodległość. Senator Józef Pinior mówił o szacunku dla niepodległości, jaki każdy powinien zachować.

- Przyszliśmy tu z całą rodziną, by pokazać córeczce w jak ciekawy sposób można obchodzić rocznicę niepodległości naszego kraju. Jest to świetna lekcja historii dla wszystkich, która na długo zostanie w pamięci – mówiła Agnieszka Sochacka z Jeleniej Góry. - Mam flagę Polski i podoba mi się jak gra orkiestra – dodała 4-letnia Julia, córka pani Agnieszki.

- Ważne, by ludzie nie siedzieli w domu, a integrowali się podczas takich uroczystości wspólnie oddając cześć tym, którzy walczyli o nasze życie w wolnym kraju. Podziwiam zaangażowanie harcerzy w państwowe uroczystości – podkreślała Katarzyna Knap z Jeleniej Góry.

Podczas obchodów licznie zebrali się harcerze z Karkonoskiego Hufca ZHP. – Co roku obchodzimy to święto w radosny sposób, a naszych młodszych druhów zapoznajemy z historią państwa polskiego – stwierdziła Magdalena Podośka, komendantka 4. Jeleniogórskiego Szczepu Harcerskiego Enigma.

Po uroczystościach na Placu Ratuszowym poczty sztandarowe wraz z orkiestrą i uczestnikami przeszły na plac przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem „Wolności i Niepodległości”.

Film Telewizji StrimeoTV:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1196
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group