Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8491
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Turystyczna niedziela bez samochodu

Środa, 17 lipca 2019, 12:02
Aktualizacja: Czwartek, 18 lipca 2019, 8:23
Autor: KT
Region: Turystyczna niedziela bez samochodu
Fot. Archiwum K. Tęczy
Większość z nas przyzwyczaiła się do zwiedzania okolicy wykorzystując jako środek lokomocji samochód. Wydaje się bowiem, że jest to bardzo wygodna forma przemieszczania się. Jak się jednak okazuje takie podejście nie zawsze jest właściwe…

Bo co z tego, że podjedziemy gdzieś samochodem, skoro na miejscu nie znajdziemy miejsca, by go zaparkować. Poza tym samochód ogranicza zakres naszej wycieczki. Trzeba przecież wrócić w miejsce gdzie go pozostawiliśmy.

Aby pokazać, że można zwiedzać okolicę bez używania własnego pojazdu organizowane są wycieczki pod wspólną nazwą „Turystyczna niedziela bez samochodu”. Jest to inicjatywa społeczna Stowarzyszenia Moje Karkonosze podjęta we współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Jeleniej Górze. Patronat honorowy nad pomysłem objął Prezydent miasta Jeleniej Góry.

Każda wycieczka jest tak organizowana, by można było na miejsce startu i mety dotrzeć komunikacją miejską. W ten sposób uczestnicy dowiadują się, że można tak zaplanować trasy comiesięcznych wycieczek, że nie ma problemu z powrotem do domu. Najważniejszą zasadą jest planowanie krótkich przechadzek, najwyżej kilkunastokilometrowych, nastawionych na poznawanie piękna okolicy. Podczas każdej wycieczki organizowane są ogniska integracyjne z pieczeniem kiełbasek.

W niedzielę (14.07) miała miejsce już trzecia wycieczka w ramach wspomnianego cyklu. Tym razem turystów zaproszono do Bukowca, gdzie mieli okazję poznać historię miejscowości jak i poszczególnych obiektów zwiedzanych podczas 8-kilometrowego spaceru.

Najpierw uczestnicy spaceru odwiedzili pałac Redenów, który obecnie jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich. Krzysztof Tęcza, który oprowadzał po obiekcie zdradził wiele sekretów jakie kryje ten obiekt, pokazał tajne przejścia prowadzące z podziemi oraz miejsce przebywania „Białej damy”. Mimo że zwiedzanie pałacu trwało kilka godzin, nikt się nie przejmował tym faktem. Goście mieli też okazję odwiedzić Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy działającą na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Sudety Zachodnie” a Związkiem Gmin Karkonoskich.

Następną częścią spaceru było przejście po parku bukowieckim. Tutaj oprowadzaniem zajęła się Marta Mejer z Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Pokazała ona po raz pierwszy, właśnie oddane do użytku, zabudowania folwarczne, w których stworzono nowoczesne Centrum Kulturalno-Edukacyjne. Ich rewitalizacja była możliwa dzięki Funduszom Europejskim.

Największym jednak „prezentem” dla wszystkich były widoki podczas przejścia po parku. Zwłaszcza te z wieży widokowej i z Herbaciarni. A na zakończenie rozpalono ognisko w specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu na cyplu wrzynającym się w staw Kąpielnik.

Twoja reakcja na artykuł?

8
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group