Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6198
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Turystyczna niedziela bez samochodu

Wiadomości: Region
Środa, 17 lipca 2019, 12:02
Aktualizacja: Czwartek, 18 lipca 2019, 8:23
Autor: KT
Fot. Archiwum K. Tęczy
Większość z nas przyzwyczaiła się do zwiedzania okolicy wykorzystując jako środek lokomocji samochód. Wydaje się bowiem, że jest to bardzo wygodna forma przemieszczania się. Jak się jednak okazuje takie podejście nie zawsze jest właściwe…

Bo co z tego, że podjedziemy gdzieś samochodem, skoro na miejscu nie znajdziemy miejsca, by go zaparkować. Poza tym samochód ogranicza zakres naszej wycieczki. Trzeba przecież wrócić w miejsce gdzie go pozostawiliśmy.

Aby pokazać, że można zwiedzać okolicę bez używania własnego pojazdu organizowane są wycieczki pod wspólną nazwą „Turystyczna niedziela bez samochodu”. Jest to inicjatywa społeczna Stowarzyszenia Moje Karkonosze podjęta we współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Jeleniej Górze. Patronat honorowy nad pomysłem objął Prezydent miasta Jeleniej Góry.

Każda wycieczka jest tak organizowana, by można było na miejsce startu i mety dotrzeć komunikacją miejską. W ten sposób uczestnicy dowiadują się, że można tak zaplanować trasy comiesięcznych wycieczek, że nie ma problemu z powrotem do domu. Najważniejszą zasadą jest planowanie krótkich przechadzek, najwyżej kilkunastokilometrowych, nastawionych na poznawanie piękna okolicy. Podczas każdej wycieczki organizowane są ogniska integracyjne z pieczeniem kiełbasek.

W niedzielę (14.07) miała miejsce już trzecia wycieczka w ramach wspomnianego cyklu. Tym razem turystów zaproszono do Bukowca, gdzie mieli okazję poznać historię miejscowości jak i poszczególnych obiektów zwiedzanych podczas 8-kilometrowego spaceru.

Najpierw uczestnicy spaceru odwiedzili pałac Redenów, który obecnie jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich. Krzysztof Tęcza, który oprowadzał po obiekcie zdradził wiele sekretów jakie kryje ten obiekt, pokazał tajne przejścia prowadzące z podziemi oraz miejsce przebywania „Białej damy”. Mimo że zwiedzanie pałacu trwało kilka godzin, nikt się nie przejmował tym faktem. Goście mieli też okazję odwiedzić Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy działającą na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Sudety Zachodnie” a Związkiem Gmin Karkonoskich.

Następną częścią spaceru było przejście po parku bukowieckim. Tutaj oprowadzaniem zajęła się Marta Mejer z Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Pokazała ona po raz pierwszy, właśnie oddane do użytku, zabudowania folwarczne, w których stworzono nowoczesne Centrum Kulturalno-Edukacyjne. Ich rewitalizacja była możliwa dzięki Funduszom Europejskim.

Największym jednak „prezentem” dla wszystkich były widoki podczas przejścia po parku. Zwłaszcza te z wieży widokowej i z Herbaciarni. A na zakończenie rozpalono ognisko w specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu na cyplu wrzynającym się w staw Kąpielnik.

Twoja reakcja na artykuł?

8
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 17-07-2019 13:49
Czas najwyższy wziąć się za tych co wszędzie muszą autkiem nawet 2 kroki i produkują smog oraz korki powidujące jeszcze większy smog
~Stuknij się 17-07-2019 14:59
do: ~ (13:49)
Dziwne jest to, że poza sezonem grzewczym smogu nie ma, a aut przecież nie jeździ mniej. Zweryfikuj więc swój stan wiedzy na temat smogu i jego przyczyn.
~ 17-07-2019 17:38
do: ~Stuknij się (14:59)
Sam się stuknij i rusz dupę z za kierownicy leniu smierdzący i skoro twierdzisz że saliny z samohodów nie mają wpływu na smog to czemu skrobanie szyb przy włączonym silniku jest zabronione ? No i może zimą więcej osób jedzie samochodem bo im zimno ? Ci co palą w piecu czym popadnie też zasługują na potępienie ale temat jest o poruszaniu się bez samochodu
~~ 17-07-2019 18:15
do: ~ (17:38)
Jak sam napisałeś, artykuł dotyczy przemieszczania się bez samochodu, a nie kwestii powstawania smogu. Co do stukania się czy też ruszania zadu to zajmij się sobą i nie czepia się innych. Uruchamianie silnika w zaparkowanym samochodzie na czas powyżej minuty czy dwóch - nie pamiętam - jest zabronione zabronione przez cały rok, nie tylko w zimie. Spaliny szkodzą, to bezsprzeczny fakt. Ale smog, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko spaliny... Lobby antysamochodowe z reguły ucieka się do demagogicznych argumentów, rzeczowych nie ma, zwłaszcza po uwzględnieniu wyników najnowszych badań dotyczących czystości spalin emitowanych przez nowe samochody.
~Stuknij się 17-07-2019 18:16
do: ~~ (18:15)
Komentarz powyżej pisałem ja - Stuknij się
~Opatka 17-07-2019 14:51
Świetna sprawa, niech żałuje ten co nie był. Nad Jelenią Górą padał deszcz a nad Bukowcem świeciło słońce. 🙂😉🙂
~ferdekk 17-07-2019 21:39
Artykuł o wycieczce a wy wyżej o tyłku Marynie czyli o spalinach. To że latem niema smogu to nie oznacza że spaliny z aut nie zatruwają powietrza owszem zatruwają, na skalę ogólnych zanieczyszczeń na całej ziemi jest to ok. 40%. Tylko że się o tym nie mówi bo jak na razie na nich zarabiają krocie i interes się kręci dla wielu ludzi. Jak znajdą alternatywne paliwo to będzie w tedy głośno się o tym mówić. Co do spalin z aut to latem też jest smog ale na bardzo krótko bo przeważnie wieje zawiewa wiatrem i jest inny klimat niż zimą. A co do wycieczki to fajnie że jest ktoś, komuś się chce je robić i są chętni do chodzenia. A nie jak dzisiaj większość przed komputerem siedzi i nic nie robi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group