Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8790
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Turyści: Którędy na „Grzybek"?

Czwartek, 23 lipca 2015, 7:28
Aktualizacja: Piątek, 24 lipca 2015, 7:20
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: Turyści: Którędy na „Grzybek"?
Fot. Katarzyna Pruś
Wzgórze Krzywoustego i jego znak rozpoznawalny – wieża zwana „Grzybkiem” są jedną z atrakcji Jeleniej Góry. Spragnieni rozległych widoków turyści wspinają się po 22 metrowej wieży. Jednak, jak się okazuje, zwiedzający często mają trudności z dotarciem do podnóży tej góry.

Drogowskazy, z dodatkowo zaznaczonym dystansem do przebycia na Wzgórze Krzywoustego , informują jadących ulicą Sobieskiego. Znaki umieszczone są na wysokości zakładu Dolfamex oraz dla jadących od strony miasta, na rozwidleniu drogi obok marketu Aldi. Jednak duża liczba zwiedzających dochodzi do podnóży góry pieszo i takie znaki są dla nich mało przydatne.

Pracownicy Karkonoskiej Informacji Turystycznej na Placu Ratuszowym poinformowali nas , że turyści często pytają o drogę na popularny „Grzybek”. – Często zdarza się, że wracają do nas ponownie z pytaniem o drogę. Najczęściej „gubią się” po wyjściu z przejścia podziemnego, które prowadzi od strony ulicy Obrońców Pokoju. Tam nie ma żadnego drogowskazu, w którą stronę skręcić. O ile jeszcze w tym miejscu wznosząca się wieża wskazuje im kierunek, to nie zauważają kolejnego skrętu w ulicę Różaną i idą dalej wzdłuż ulicy Sobieskiego – mówi pracownik punktu informacji.

Nie zauważają skrętu, być może dlatego, że jest on słabo zaznaczony. – Jest tylko mało widoczne oznakowanie skrętu szlaku zielonego, który wiedzie na sam szczyt. Nie wszyscy jednak wiedzą, że poruszają się tym właśnie szlakiem – komentuje pracownik informacji turystycznej. - Szlak zielony, którym możliwe jest dojście na wieżę, wiedzie także wzdłuż ulicy Obrońców Pokoju, ale i tu z oznakowaniem jest podobnie – dodaje.

Podziwiający okolicę turyści faktycznie mogą przeoczyć skręt w ulicę Różaną. Dopiero w odległości kilku metrów od skrzyżowania ustawiona jest tablica wskazująca kierunek dojścia na wzgórze. Czy jednak turysta powinien aż tak wytężać wzrok, aby trafić do celu?

„Zagwozdka” pojawia się także w centrum miasta gdzie, między innymi, znajduje się Punkt Informacji Turystycznej. Przy zejściu ze schodów, prowadzących od strony ulicy Jasnej na ulicę Podwale, spacerujący pozostawieni są sami sobie. Jeśli nie mają mapy lub nie spytają o drogę napotkanych mieszkańców, z trafieniem na „Grzybek” mogą mieć problem.

- Nie ma tu żadnej informacji czy znaku o najprostszej i najkrótszej drodze prowadzącej przez ulicę Obrońców Pokoju – dodaje pracownik informacji.

Być może warto zadbać o lepsze oznakowanie dojścia na popularny „Grzybek”. Szkoda, aby wspomnienia o błądzeniu po jeleniogórskich ulicach zdominowały te o pięknych widokach i niesamowitych wrażeniach na „zdobytym” szycie Wzgórza Krzywoustego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group