Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 4803
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trzysta lat Kościoła Łaski

Piątek, 16 stycznia 2009, 8:44
Aktualizacja: 8:48
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Trzysta lat Kościoła Łaski
Fot. TEJO
Wizyta biskupa polowego Wojska Polskiego, uroczysta msza z oprawą i występem orkiestry – to wszystko w ramach przypadającego w tym roku 300–lecia wzniesienia największej świątyni jeleniogórskiej – Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego, zwanego popularnie kościołem garnizonowym.

Trzysta lat temu na podmiejskich ogrodach Hirschbergu stała już największa ewangelicka świątynia w regionie, na której budowę w akcie łaski i w duchu umowy altrasztandzkiej zezwolił protestantom - w ramach licznych swobód po okresie wojen religijnych - cesarz Józef. Zresztą nie tylko w Jeleniej Górze, lecz także w kilku innych miastach Dolnego Śląska.

Konstrukcja była tak pomyślana, aby ewangelikom ten kościół długo nie posłużył, ale służy już 300 lat, choć raz – w 1806 roku – omal nie spłonął po pożarze wieży. W tym roku przypada dostojny jubileusz otwarcia Gnaden Kirche Zum Kreuzer Christi... wzrorowanego na sztokholmskiej świątyni św. Katarzyny dzieła Martina Frantza, estońskiego architekta, do 1945 roku - największego protestanckiego zboru w mieście i regionie (od lat 50. gmach i parafię przejął Kościół katolicki).

Największym pozostaje zresztą do dziś... Na emporach, balkonach i parterze może pomieścić siedem tysięcy osób! Jest tak wielki nie tylko ze względu na chwałę Pana, ale - chyba przede wszystkim - dlatego, że w czasach, gdy powstawał dzięki wysiłkowi wiernych, był jedynym kościołem w regionie i musiał zmieścić wszystkich ewangelików z miasta i okolicy.

O budynku i jego historii można by napisać książkę. Dziś jest to Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego z relikwiami la Santa Croce przywiezionymi tu z Watykanu w roku 2000. Do lat 50. XX wieku na przykościelnym terenie był cmentarz. A w kaplicach okalających teren chowano fundatorów i dobroczyńców parafii. Każdy grobowiec to pełna tajemnic historia rodów dawnych jeleniogórzan.

Jednym z elementów dostojnego jubileuszu będą niedzielne uroczystości, które rozpoczną się o godz. 18. Przybędzie biskup polowy Wojska Polskiego ks. Tadeusz Płoski a do uroczystej mszy świętej zagra orkiestra wojskowa. To jeden z wielu elementów obchodów „urodzin” Świątyni Łaski. W planach jest – między innymi – wydanie znaczka pocztowego z wizerunkiem kościoła oraz wiele innych wydarzeń, o których będziemy informowali na bieżąco.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group