Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6679
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Trwają testy pociągu hybrydowgo Impuls 2

Czwartek, 8 lipca 2021, 8:19
Autor: WAC
Region: Trwają testy pociągu hybrydowgo Impuls 2
Fot. KD
Ruszyły testy pierwszego z sześciu, zamówionych przez Koleje Dolnośląskie w nowosądeckim Newagu, pociągów hybrydowych Impuls 2.

Dolny Śląsk jest jednym z pierwszych regionów, który zdecydował się na zakup pociągów hybrydowych. Newag, producent nowego taboru, w sumie dostarczy Kolejom Dolnośląskim sześć trójczłonowych Impulsów 2, z których każdy będzie mógł zabrać na pokład co najmniej 315 pasażerów. Pierwszy z zamówionych pojazdów przechodzi uzupełniające badania homologacyjne na Torze Doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie, nieopodal Wrocławia. Kolejne zamówione pojazdy są na etapie produkcji.

Początkowo Koleje Dolnośląskie planowały zakup dwóch pojazdów hybrydowych. Przewoźnik skorzystał jednak z prawa opcji, decydując się na jednorazowe zamówienie aż sześciu składów. Wartość zamówienia sięga prawie 170 mln zł. Składy zostaną wyposażone w klimatyzację i bezprzewodowy, ogólnodostępny internet, a ich prędkość będzie rozwijać się do 160 km/h w trakcji eklektycznej oraz do 120 km/h przy napędzie spalinowym.

Impuls 2 to pierwszy polski pojazd szynowy o napędzie elektryczno-spalinowym. Umożliwia płynne poruszanie się po odcinkach zelektryfikowanych oraz pozbawionych trakcji elektrycznej przy jednoczesnym ograniczeniu emisji. Koleje Dolnośląskie, wykorzystując przewidziane w umowie prawo opcji, mogą jeszcze rozszerzyć zamówienie i kupić dwa dodatkowe składy.

Chcemy, żeby hybrydy obsługiwały planowaną przez nas linię z Trzebnicy do Świdnicy przez Wrocław i Sobótkę – zapowiedział rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich Bartłomiej Rodak. - Na tej trasie będą mogły w pełni wykorzystać swój potencjał, ponieważ jedynie na odcinku w granicach Wrocławia trasa jest zelektryfikowana. Czekamy na zakończenie prac torowych, które planowane jest na grudzień 2021 roku. Do tego czasu pasażerowie na pewno będą mogli spotkać nasz nowy pociąg m.in. na linii z Trzebnicy do Wrocławia Głównego.

Twoja reakcja na artykuł?

33
85%
Cieszy
2
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
3
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (65)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group