Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 5762
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwają przygotowania do konserwacji fresków w Zespole Pocysterskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 czerwca 2012, 8:03
Aktualizacja: 8:04
Autor: Angela
Ustalono wstępnie, które freski w Zespole Pocysterskim będą poddane zabiegom konserwacji oraz późniejszej ekspozycji. Podczas lokalnej wizji określili to specjaliści, którzy brali udział w pracach komisji kwalifikującej dzieła.

Komisja, przy udziale prof. Andrzeja Kozieła i prof. Józefa Nykiela obejrzała tynki i freski na sporej powierzchni, przekraczającej 1.300 m kwadratowych.

– Sprawa konserwacji jest wyjątkowo skomplikowana – powiedziała Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – bowiem dotyczy nie tylko samych malowideł i ich technicznej, czy estetycznej konserwacji, ale też wzmocnienie tynków pochodzących z XVII w., na których te freski powstały.

Jak informuje Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, z punktu widzenia sztuki konserwatorskiej należy prowadzić prace w taki sposób, by „odbudować” rysunek fresków na podstawie posiadanej ikonografii, ale jednocześnie zadbać o to, by można było gołym okien odróżnić fragmenty zachowane od innych, współcześnie naniesionych. Jednocześnie trzeba usunąć część zmurszałych tynków na wysokość ok. 1.5 m od podłogi, by umożliwić naturalne osuszanie murów i zabezpieczyć istniejące w wyższych partiach ścian malowidła.

- Ustalono kolejność działań w poszczególnych pomieszczeniach w taki sposób, by konieczna konserwacja była możliwie najmniej kolizyjna z całością prac modernizacyjnych w Zespole Pocysterskim – dodaje C. Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group