Czwartek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 12854
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trwa walka w mieście o czystsze powietrze

Poniedziałek, 20 lutego 2017, 7:48
Aktualizacja: Piątek, 24 lutego 2017, 16:01
Autor: Joanna Stelmach
Jelenia Góra: Trwa walka w mieście o czystsze powietrze
Fot. Joanna Stelmach
W sobotę (18.02), w ramach Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego, odbyło się drugie spotkanie mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Na spotkanie zorganizowane w Jeleniogórskim Centrum Rozwoju Idea Club na Zabobrzu przybyło 14 osób.

Pierwszym etapem spotkania było przedstawienie się – każdy mógł opowiedzieć parę zdań o sobie, o tym, co sprawiło, że w to sobotnie wczesne popołudnie pojawił się na spotkaniu, że chce się czynnie zaangażować w działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Następnie dotychczasowi działacze JAS przedstawili przybyłym to, co już się udało zrobić oraz obecny etap działań. Wśród nich najważniejsze są rozmowy podjęte z Urzędem Miasta - spotkania są raz w miesiącu i uczestniczy w nich wiceprezydent Jerzy Łużniak, pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, przedstawiciele Straży Miejskiej. Efektem nawiązanej współpracy z samorządem jest widget na internetowej stronie miasta jeleniagora.pl informujący o kampanii przeciwko paleniu śmieci, akcja bilbordowa związana z tą kampanią, tablice magnetyczne w szkołach i przedszkolach – nauczyciele są zobowiązani do sprawdzania jakości powietrza i nie wypuszczania dzieci podczas dużego stężenia zanieczyszczeń powietrza.

JAS wraz ze wszystkimi osobami sympatyzującymi z ideą walki o czyste powietrze zebrał do tej pory około 2 tysiące podpisów pod petycją do Marszałka Województwa Dolnośląskiego - ciągle jest czas na ich zbieranie, dlatego JAS prosi osoby, które popierają wprowadzenie norm na piece i paliwa stałe o podpisywanie petycji i ich dostarczenie na adres: Idea Club, Bacewicz 22 w Jeleniej Górze.

Na Facebooku JAS podawane są bieżące informacje o stanie powietrza w Jeleniej Górze, o działaniach samorządów lokalnych w różnych miastach Polski i rządu w sprawie smogu oraz wiele innych w tym temacie. Ponieważ wiele osób przysyłało zdjęcia uciążliwie kopcących kominów w ich sąsiedztwie, na stronie powstała „mapa problemu niskiej emisji”, obrazująca gdzie ten problem ma szczególne nasilenie w naszej okolicy.

Dzięki tym wszystkim działaniom już zmieniła się mentalność ludzi – jest o wiele więcej zgłoszeń do Straży Miejskiej o podejrzanym dymie, niż to było przed podjęciem tych działań. Urząd wygospodarował też pomoc finansową - pod koniec bieżącego roku będzie możliwe uzyskanie 80 proc. dofinansowania na zmianę ogrzewania dla domków jednorodzinnych (uwaga - będzie tylko 30 dni na zgłoszenie się do programu).

Następnie omówiona została dalsza strategia postępowania. W ramach konsultacji społecznych JAS wystosował pismo do Ministerstwa Energii proponując dwa rozwiązania na terenie Uzdrowiska Cieplice i jeleniogórskiej aglomeracji: tanią taryfę grzewczą na prąd oraz talony na energię dla najbiedniejszych obywateli.

Planowane są spotkania ze Związkiem Gmin Karkonoskich, które w szybkim tempie wprowadzają znaczące zmiany służące ograniczeniu niskiej emisji – JAS chce zapoznać się z ich rozwiązaniami i zaproponować samorządowi skorzystanie z tych, które da się zastosować na terenie naszego miasta.

Projektowana jest ulotka JAS, która będzie rozprowadzana jesienią bieżącego roku. Planowane jest też nakręcenie kilku krótkich filmów o smogu w Kotlinie Jeleniogórskiej, jego wpływie na zdrowie mieszkańców oraz o tym, jak można poprawić stan naszego powietrza i zarazem dobrą renomę Uzdrowiska Cieplice.

Na kolejnym spotkaniu Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego (termin jest ustalany) planowane jest zainicjowanie Stowarzyszenia EkoKotlina, aby działania zaangażowanych osób w ramach JAS mogły nabrać większego rozmachu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (90)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
240
Tak
84%
Nie
9%
To zależy od pogody
8%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – przygotowania
 
112
Awaria na drodze
 
Aktualności
Posłuchają godów jeleni
 
Aktualności
Radni główkują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group