Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2560
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwa walka w mieście o czystsze powietrze

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 20 lutego 2017, 7:48
Aktualizacja: Piątek, 24 lutego 2017, 16:01
Autor: Joanna Stelmach
Fot. Joanna Stelmach
W sobotę (18.02), w ramach Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego, odbyło się drugie spotkanie mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Na spotkanie zorganizowane w Jeleniogórskim Centrum Rozwoju Idea Club na Zabobrzu przybyło 14 osób.

Pierwszym etapem spotkania było przedstawienie się – każdy mógł opowiedzieć parę zdań o sobie, o tym, co sprawiło, że w to sobotnie wczesne popołudnie pojawił się na spotkaniu, że chce się czynnie zaangażować w działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Następnie dotychczasowi działacze JAS przedstawili przybyłym to, co już się udało zrobić oraz obecny etap działań. Wśród nich najważniejsze są rozmowy podjęte z Urzędem Miasta - spotkania są raz w miesiącu i uczestniczy w nich wiceprezydent Jerzy Łużniak, pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, przedstawiciele Straży Miejskiej. Efektem nawiązanej współpracy z samorządem jest widget na internetowej stronie miasta jeleniagora.pl informujący o kampanii przeciwko paleniu śmieci, akcja bilbordowa związana z tą kampanią, tablice magnetyczne w szkołach i przedszkolach – nauczyciele są zobowiązani do sprawdzania jakości powietrza i nie wypuszczania dzieci podczas dużego stężenia zanieczyszczeń powietrza.

JAS wraz ze wszystkimi osobami sympatyzującymi z ideą walki o czyste powietrze zebrał do tej pory około 2 tysiące podpisów pod petycją do Marszałka Województwa Dolnośląskiego - ciągle jest czas na ich zbieranie, dlatego JAS prosi osoby, które popierają wprowadzenie norm na piece i paliwa stałe o podpisywanie petycji i ich dostarczenie na adres: Idea Club, Bacewicz 22 w Jeleniej Górze.

Na Facebooku JAS podawane są bieżące informacje o stanie powietrza w Jeleniej Górze, o działaniach samorządów lokalnych w różnych miastach Polski i rządu w sprawie smogu oraz wiele innych w tym temacie. Ponieważ wiele osób przysyłało zdjęcia uciążliwie kopcących kominów w ich sąsiedztwie, na stronie powstała „mapa problemu niskiej emisji”, obrazująca gdzie ten problem ma szczególne nasilenie w naszej okolicy.

Dzięki tym wszystkim działaniom już zmieniła się mentalność ludzi – jest o wiele więcej zgłoszeń do Straży Miejskiej o podejrzanym dymie, niż to było przed podjęciem tych działań. Urząd wygospodarował też pomoc finansową - pod koniec bieżącego roku będzie możliwe uzyskanie 80 proc. dofinansowania na zmianę ogrzewania dla domków jednorodzinnych (uwaga - będzie tylko 30 dni na zgłoszenie się do programu).

Następnie omówiona została dalsza strategia postępowania. W ramach konsultacji społecznych JAS wystosował pismo do Ministerstwa Energii proponując dwa rozwiązania na terenie Uzdrowiska Cieplice i jeleniogórskiej aglomeracji: tanią taryfę grzewczą na prąd oraz talony na energię dla najbiedniejszych obywateli.

Planowane są spotkania ze Związkiem Gmin Karkonoskich, które w szybkim tempie wprowadzają znaczące zmiany służące ograniczeniu niskiej emisji – JAS chce zapoznać się z ich rozwiązaniami i zaproponować samorządowi skorzystanie z tych, które da się zastosować na terenie naszego miasta.

Projektowana jest ulotka JAS, która będzie rozprowadzana jesienią bieżącego roku. Planowane jest też nakręcenie kilku krótkich filmów o smogu w Kotlinie Jeleniogórskiej, jego wpływie na zdrowie mieszkańców oraz o tym, jak można poprawić stan naszego powietrza i zarazem dobrą renomę Uzdrowiska Cieplice.

Na kolejnym spotkaniu Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego (termin jest ustalany) planowane jest zainicjowanie Stowarzyszenia EkoKotlina, aby działania zaangażowanych osób w ramach JAS mogły nabrać większego rozmachu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (90) Dodaj komentarz

~,, 20-02-2017 8:04
Tania taryfa na prąd - czyli będziemy ogrzewać prądem ?? Ha ha .. Przecież to bzdury . Dopłaty dla najbiedniejszych - znam takich "biednych" - nie skalali się pracą ...Dopłacić do dzieci, do mieszkań , do ogrzewania... - przecież to hodowanie patologii. Po co pracować jak można żyć z dopłat ?
~ 20-02-2017 8:20
ole o tym że w naszym mieście jest o wiele za dużo sygnalizacji świetlnej oraz brak kładek dla pieszych i przez to samochody w korkach spaliny na potęgę produkują to ani słowa, także o mości paniczach co parę metrów muszą podjeżdzać no właśnie ktoś widział żeby nasi włodarze chodzili pieszo ?
~w..ymany 20-02-2017 8:31
Po co mi było modernizować ogrzewanie wcześniej i wymieniać piec na ekologiczny. Mogłem poczekać i teraz wymienić za grosze. Wyp...łem 12tys na modernizacje i w zamian nie mam nic oprócz wyższych rachunków za gaz. Obiecana ulga w podatku od nieruchomości jakoś mnie już nie zdążyła objąć.. Zrobiłeś wymieniłeś to mamy cię w d..ie. Czarno widzę walkę z tym smogiem .
~yyy 20-02-2017 8:38
Dlaczego oni siedzą w skarpetach ? Tak tylko pytam
~max 20-02-2017 8:42
Wiedziałem że zaraz znajdzie się uśmiechnięte grono które za odpowiednią dopłatą zajmie się oczyszczaniem powietrza.
~ 20-02-2017 8:43
d...le zabrane
~ 20-02-2017 8:46
kto was wspiera rucy i Niemcy to przecież im zależy na likwidacji polskiego węgla i przejścia na ruski gaz
~ 20-02-2017 8:48
d...le zabrane
~harlemshake 20-02-2017 8:52
banda idiotów, trzeba nauczyć ludzi palenia "od góry" i po problemie a nie jakieś eko p..rdoły
~ 20-02-2017 9:18
od góry to brak musku masz
~iga 20-02-2017 9:25
Wspaniała inicjatywa popieram w całej rozciągłości dosyć smrodu w uzdrowisku! A malkontentów nie należy słuchać tylko ignorować!
~ 20-02-2017 9:39
w pierwszej kolejności oszołomy zamknijcie elektrociepłownie Celwizkozę na jej miejsce d...le postawcie elektrownie atomową najlepiej na miejscu burzonej papierni następnie powinniście wprowadzić w Jeleniej Górze całkowity zakaz poruszania się autami piechotką aby nikomu nie przyszło do głowy przejście na powozy konne UE stwierdziła że zwierzęta wytwarzają zbyt dużo dwutlenku węgla i radzi aby rolnicy obniżyli produkcję trzody chlewnej to nie żarty to fakt piechotką piechotką następnie jak już tyle wywalczycie powinniście walczyć o całkowity zakaz grilowania na ogródkach działkowych na Zabobrzu jest tyle Niemieckich marketów gzie każdy dla siebie znajcie coś pysznego uwędzonego nic mi więcej na razie nie przychodzi do głowy ale myślcie dalej d...le jak tu walczyć z ociepleniem klimatu
~ksawercia 20-02-2017 9:42
Widać po wpisach z 8:43,8:46 i 8:48 .że ktoś kto klupie w klawiaturę ma pusto w głowie a tych zebranych w dobrej sprawie nazywa d...lami . Jak ktoś z ubytkiem szarych komórek ma czelność zabierać głos w istotnej dla nas wszystkich sprawie? Może zaczadzony umysł prowęglową propagandą premierki Szydłowej nie kuma , że lobby węglowe wbrew logice i naszemu zdrowiu będzie dalej walczyć z ruchami proekologicznymi ?
~ 20-02-2017 9:49
Ktos wyzej zapytal sie dlaczego oni siedza w skarpetach?Mysle ze: 1 albo siedza w salce na terenie meczetu( a wiadomo ze obuwie sciaga i zostawia sie przed dzwiami).2 albo zredukowali etat sprzataczki i urzednicy instytucji nie sa od tego by sprzatac po blocie i brudzie naniesionym przez uczestnikow tego sympozium.3 albo by nogi uczestnikow nie meczyc w obowiu a ze nie mieli kapci wiec ludzie siedza w skarpetach.4 albo sa to wyjotkowo kulturalni ludzie i wiedza ze idac w goscie yrzeba uszanowac szystosc gospodarzy i nalezy sciagnac na progu obuwie.👍👌✋
~... 20-02-2017 10:05
Super inicjatywa, niestety nie mogłem być obecny - choroba. Popieram inicjatywę !
~ 20-02-2017 10:16
był kod jest smog to jedna mafia do tego ddoliczyć czarny protest kodziaze kodziaze cała polska z was się śmieje komuniści i zlodzieje
~Pi 20-02-2017 10:18
Do utrzymania takiego stanu jaki jest przyłożył się za czasów swoich rządów Pan Obrębalski i ówczesna rada miejska. Aby sfinansować baseny w Cieplicach sprzedał miejską ciepłownię firmie z Opola. Firma ta jest zainteresowana maksymalnym zyskiem a nie przyłączaniem nowych odbiorów. Ciepło wytwarzane w elektro-ciepłowni węglowej (dużo tańsze) sprzedają drożej niż ciepło z pieca gazowego.
~~ 20-02-2017 10:27
Brawo bardzo cenna inicjatywa mocno trzymam kciuki!
~wtf 20-02-2017 10:36
Zamiast d...lnego 500+ na rozwój patologii,dojna zmiana powinna dać 500zł każdemu kto ogrzewa dom prądem lub gazem.Problem syfiarzy palacych węglem zniknie momentalnie.
~palacz 20-02-2017 10:56
Do harlemshake(08:52): to jest najistotniejszy głos w dyskusji. Żeby natychmiast pozbyć się smogu trzeba nauczyć ludzi palenia "od góry" i po problemie. Ale najprostrze rzeczy napotykają na największy opór.
~palacz 20-02-2017 10:59
Do harlemshake(08:52): to jest najistotniejszy głos w dyskusji. Żeby natychmiast pozbyć się smogu trzeba nauczyć ludzi palenia "od góry" i po problemie. Ale najprostrze rzeczy napotykają na największy opór.
~ 20-02-2017 11:09
uwaga w tamtym roku urząd żle policzył pieniądze na program kawka i ci co złożyli wnioski do maja 2016r pomimo, że pan Łużniak w TV obiecal pomoc dla tych ludzi do tej pory jest cicho. Jaka jest gwarancja że wymienię ogrzewanie i otrzymam dopłatę, zlóżę wniosek i się okaże że zabrakło środków zostanę na lodzie jak pozostali mieszkańcy, dziękuję
~ 20-02-2017 11:12
te zdjecia wskazują ze to jakies spotkanie albo AA albo narkomanow- takie siedzenie w kółku widzialam na filmach traktujacych o narkomanach i alkoholikach- siadali przedstawiali sie i opowiadali swoją historie- zupelnie jak tu- Czy powinni nzywac sie Oczadzeni- i wszystko byłoby jasne
~ 20-02-2017 11:20
Pretensje do władz rządzących w 2010 roku ,kiedy to prezydent Obrębalski sprzedał PEC. prywatny właściciel nie jest wogóle zainteresowany przyłaczeniem starego miasta i cieplic do sieci ciepłowniczej. uwazam ze władze naszego miasta powinny jakos wpłynać na ECO i przymusić ich do przyłączenia chociażby cieplic. do : Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego, zacznijcie od władz miasta , naciskajcie władze o to by ECO zaczęło inwestować w przyłączenie miasta do sieci.
~ 20-02-2017 11:29
Był Kod był czarny protest była okupacja sejmu w obronie tzw demokracji była walka w obronie Świń z tzw trybunału konstytucyjnego teraz jest walka ze Smogiem Świnie oderwane od koryta chwytają się każdej możliwej okazji aby zmobilizować jakąś grupę społeczną nie zadowoloną z czegoś na przykład tak zwany smog smog istnieje odkąd istnieje ludzkość naukowcy stwierdzili że smog jest również na pustyni to nie żart i dla czego akurat tak głośno o tzw smogu w Polsce ano dla tego aby postawić pod mur Polski rząd z jednej strony górnicy z drugiej strony zmanipulowani wariaci od smogów jest pretekst aby walczyć z Polskim rządem jest a więc świnie oderwane od koryta mieszają ludziom w głowach parę wpisów po wyżej pisze jakaś Ksawercia pisze o propagandzie premierki Szydłowej jest to Kodziara
~1-2-3 20-02-2017 11:31
A może eksperci przedstawią się. Jaki mają dorobek w badaniu przyczyn smogu, jakie proponują rozwiązania i źródła finansowania. Czekam na odpowiedź.
HankaOdRumcajsa 20-02-2017 11:33
http://m.twojapogoda.pl/wiadomosci/116724,histeria-z-powodu-smogu-kto-ja-wywoluje-i-dlaczego Proponuję poczytać to po pierwsze. po drugie nie zabudowywac już Zabobrza bo to komin wentylacyjny dla kotliny...., choc nie wiem czy nie za późno.
~mat 20-02-2017 11:37
miasto turystyczne a w powietrzu syf, malaria. Strach okno otworzyć nie mówiąc o spacerze na "świeżym powietrzu". Optymistyczne jest to, ze są mieszkańcy, którzy widzą problem. Trzymam kciuki.
~ECO 20-02-2017 11:41
Kurcze, sami eksperci. A co z KAWKĄ? Plucie na Obrębalskiego nic nie da. Najpierw sprawdzcie ile ECO po roku 2010 zbudowała sieci, ile nowych połączeń. Nie wszystko od razu. Za co? Miejska kasa pusta. Projekty unijne przepadają na ocenach. Totalnie zawiły marazm
~palacz 20-02-2017 11:46
Do harlemshake(08:52): to jest najistotniejszy głos w dyskusji. Żeby natychmiast pozbyć się smogu trzeba nauczyć ludzi palenia "od góry" i po problemie. Ale najprostrze rzeczy napotykają na największy opór.
~1-2-3 20-02-2017 11:48
@HankoOdRumcajsa, dziękuję za odpowiedź. Też jestem takim ekspertem co pociągnie nosem i STWIERDZA, że śmierdzi! Tylko, że od tego stwierdzenia sytuacja nie poprawi się ale ok jedna akcja więcej czy mniej, niech się dzieci bawią :(
~palacz 20-02-2017 11:48
Do harlemshake(08:52): to jest najistotniejszy głos w dyskusji. Żeby natychmiast pozbyć się smogu trzeba nauczyć ludzi palenia "od góry" i po problemie. Ale najprostrze rzeczy napotykają na największy opór.
~palacz 20-02-2017 12:01
Do harlemshake(08:52): to jest najistotniejszy głos w dyskusji. Żeby natychmiast pozbyć się smogu trzeba nauczyć ludzi palenia "od góry" i po problemie. Ale najprostrze rzeczy napotykają na największy opór.
~palący 20-02-2017 12:36
mam piec na miał i spalanie odbywa się "od góry" faktycznie nie kopci jak węgiel bo żar jest na górze i wszystkie frakcje odparowywane spod niego przepalają się w wysokiej temperaturze. Ale to nie jest kwestia uczenia się tylko konstrukcji pieca - miał niby najgorszy opał a z komina nie leci dym tylko opary. Chętnie bym się jednak podłączył pod miejskie ciepło CO jak mój znajomy w innym mieście mając domek jednorodzinny tak zrobił i dzięki temu wychodzi go taniej. Ponadto uzyskał pomieszczenie w budynku bo już nie musi mieć kotłowni ze składem opału. To jest wyzwanie dla miasta - umożliwić mieszkańcom budynków jednorodzinnych włączenia się do miejskiej sieci CO. Inne rozwiązania to pudrowanie syfa
~ 20-02-2017 12:37
co z "KAWKĄ"? pytacie , otóż program kawka był programem pilotażowym, pieniędzy było na kilkaset (ok. 500-600) wniosków. niestety w tym roku nasze władze w państwie ( warszawka) nie dała nam pieniędzy na Kawke.niestety szkoda że nie ma już kasy bo chętnych jest jeszcze sporo a niestety nie ma na to kasy w budżecie miasta.:(
~smutne 20-02-2017 12:43
Największy problem i chyba najłatwiejszy do rozwiązania, występuje na osiedlach domów jednorodzinnych. Wielu ludzi widzi i czuje smog. Niestety, nie wystarczy samemu zmienić ogrzewania na gazowe, skoro sąsiedzi kopcą węglem a dym ściele się między budynkami. Dokładnie widać kto kopci i nie są to ludzie biedni. To ich wybór.
~Enter 20-02-2017 12:47
A gdzie prezes SIMEKO ze swoimi wyjaśnieniami w/s zatruwania J.G. Chyba robi zdrowe jedzenie w tai express.
~ 20-02-2017 12:55
Polskie państwo ma likwidować Polskie kopalnie i dopłacać do Ruskiego gazu Polaku robią cię w h......a zlikwidowali cały Polski przemysł zostały im kopalnie
~ 20-02-2017 13:02
Polaku piszą że w Ameryce czy obecnie w Holandji czy Francji przy wyborach majstrują Ruskie trole do tej pory śmiałem się z tego ale czytając niektóre komentarze o tym że mamy likwidować Polski węgiel i przechodzić na ruski gaz zastanawiam się czy nie jest to prawda czy Ruscy nie nakręcają tej propagandy dziwne że Ruscy razem z Niemcami nad naszymi głowami kończą budowę rurociągu i akurat teraz w ostatnich miesiącach ten skowyt Polaku pomyśl nad tym to dziwne zastanów się nad tym logicznie
~Mini 20-02-2017 13:05
Czy Wy ludzie musicie byc tacy wredni i wylewac pomyje na każdego kto z dobrej woli chce coś zrobic dla innych i podejmuje inicjatywe? Łatwo jest sączyć jad, wyzywac od d...li, rozliczać i krytykować, może sami w takim razie coś zaproponujecie, zrobicie? Co za wstyd. Wszyscy oddychamy tym syfem, ktory sie unosi w powietrzu z różnych przyczyn, kazde dzialanie ma sens i kazdy powinien sie przyłączyc zamiast pluc na innych. Spalanie od góry to jedno ale przyjrzycie się samochodom, ktorymi jezdzicie i smrodzicie. Cieszy mnie kazda inicjatywa i gorąco popieram, nie zwracacie uwagi na bezpodstawną krytyke bo bierze się z braku wiedzy i prawdopodobnie własnych niepowodzen zyciowych za ktore obwinia sie innych. A skarpetek nie mają bo to sala na której się cwiczy, latwo sie domyslic.
~ 20-02-2017 13:32
w Ameryce te trole ze zdjęć powyżej byli by już sprawdzani przez Amerykańską agencję bezpieczeństwa a po paru dniach mieli by postawione zarzuty o działanie na szkodę USA i Amerykańskiej gospodarki W Polsce robią głupie miny i będą walczyć nie lubię Bolka Wałęsy ale cytując jego słowa nic tylko pałą ich i pałą
~GośćJG 20-02-2017 13:32
do 20-02-2017 12:36 | ~palący | Ciekawe rzeczy opowiadasz, bo to jakiś ewenement na skalę światową, żeby ogrzewanie z sieci miejskiej było tańsze niż własne... Gdyby tak było, to już pierwszy stałbym w kolejce do podłączenia :) Póki co rachunek ekonomiczny jest taki, że węgiel jako paliwo w przeliczeniu na uzyskaną energię jest najtańszy. Dobry piec, to i obsługa nie jest kłopotliwa. Tak na marginesie, coraz mniej widzę u siebie w okolicy dymiących kominów... Czyli jednak się poprawia. Nie rozumiem tylko czemu tak głośno się teraz krzyczy o tym smogu, kiedy zanieczyszczenie już jest dawna... Może to temat zastępczy, żeby ludzie mieli pożywkę, a w międzyczasie przepcha się jakąś ciekawą ustawę za naszymi plecami. Tak jak to bywało już w przeszłości...
~do Mini 20-02-2017 13:44
a gdzie mają maseczki co wy myślicie że smog was nie dopadnie w pomieszczeniach smog jest wszędzie otacza was z wszystkich stron bójcie się i uważajcie żebyście nie dostali korby od waszego smogu
~FFF 20-02-2017 13:51
do internauty ~ wtf ..., zamiast + 500 , słuszniejsze - 500 . Minus bo mandat tej wysokości rozwiąże problem palenia " byle czym".
~Duch Gór 20-02-2017 14:23
Za dwa lub 3 miesiące , smok zniknie wraz z pojawieniem się pierwszych burz i deszczu , i nie będzie smogu, poprawa infrastruktury drogowej przedewszystkim.
~Grzesiek_1 20-02-2017 14:27
Jakiś KOD bis?
~B+ 20-02-2017 14:30
Zakazać palenia czymkolwiek, zakazać w ogóle ogrzewania zimą, zlikwidować przemysł, zakazać jazdy samochodami.Wróćmy do epoki kamienia łupanego, wtedy będzie super ekologicznie.
~ 20-02-2017 15:11
Unia Europejska opublikowała pismo w którym stwierdza że zbyt duża ilość zwierząt w gospodarstwach rolnych przyczynia się do zbyt dużej ilości wytwarzania gazów cieplarnianych i zaleca obniżenia ilości pogłowia to nie żarty po nagłośnieniu tego zaczeła się z tego cichaczem wycofywać z tego co wiem zwierzęta to ssaki i zaczynam się martwić o życie milionów ludzi wpiszcie na yutyube Alehss Dzons End Game pol lekt albo drugi film Wezwanie do Przebudzenia są to świetne filmy dok o wariatach którzy żądzą światem i nad czym oni jeszcze pracują jak chcą nam jeszcze zrobić dobrze
~ 20-02-2017 15:34
Węgla nic mi prędko nie zastąpi.gazem na pewno nie ogrzeję swojej lepianki za 1000zł
~vn 20-02-2017 16:00
Jaka walka????14 osób przeciw kilku tysiącom januszy zamieszkałym w Jeleniej,którzy palą śmieciami i syfiastym węglem,często brunatnym.Nie rozśmieszajcie mnie.
~do vn 20-02-2017 16:04
syfiasty to ty masz ryj
~ 20-02-2017 16:23
Ciekawe czym ci aktywiści palą w piecach, co ich rodzice spalają na ogródkach, jakimi autami jeżdżą. Aktywiści powinni się przedstawić, bo inaczej są takimi samymi szkodnikami środowiska jak przeciętny jeleniogórzanin. Tylko bardziej pyksatymi ;)
~moi 20-02-2017 16:30
do iga z 9.25 - no to fajnie urząd skarbowy zamiast pracować to w internecie w godzinach pracy siedz-może naczelnik przypatrzy się swoim pracownikom co robią w godz.pracy - siedzenie i p..rdzenie w stołem i nie praciwanie też wpływa na pogłębianie smogu!(no może...;)
~ 20-02-2017 16:31
wszystko r.........i zostały kopalnie i to muszą r........c jaja jak berety 
~kokospoko 20-02-2017 16:32
Popieram akcje ale powiem, że to walka z wiatrakami. W Cieplicach śmieci palą ludie bagaci i wykształceni nie wspominając o zwykłych Januszach opalajacych sie najpodlejszym na świecie weglem. Władzy też to nie obchodzi bo kto by na nich głosował skoro to 90 proc. elektoratu. Mam dla was szczerą radę uciekajcie stąd póki jeszcze nie macie jakiegoś raka. Ja tak robie, zabieram dzieci i wystawiam mieszanie na sprzedaz. Niech Janusze umierają za polski wegiel.
~ 20-02-2017 17:01
No to wio idioto możesz poodac adres sprawdzimy czy jestes uczciwy czy jestes d...lem
~ 20-02-2017 17:11
Tylko Wacki palą w piecach krowie placki ;)
~ehbiiuhiu 20-02-2017 17:22
wy się lepiej przy okazji zajmijcie tym żeby przy budowie nordstream 2 podłączono Polskę do tego gazociągu - jak tego nie będzie to zapomnijcie o czystym powietrzu - jak nie będziemy mieli taniego gazu z Rosji tylko będziemy go kupować z Niemiec którzy będą pośrednikiem to tych ludzi na tych zdjęciach nie będzie stać na zapłacenie za ogrzewanie gazowe i sami będą palić polskim węglem,
~ 20-02-2017 17:30
no tak ale jaką metodą wybrano metodę badania zanieczyszczenia
~GośćJG 20-02-2017 17:34
do 20-02-2017 16:32 | ~kokospoko | ciekawe teorie prawisz, ludzie bogaci mają gazówki lub kotły na olej bo tak wygodnie, no jeszcze piece retortowe lub podobne. Nie wiem czy widziałeś co powstaje ze spalnia węgla złej jakości albo śmieci, plastków, czy opon... Piec i komin miałbyś zaj...ny aż miło. Potem nawet tego nie wyczyścisz... Po prostu, poza skrajnymi przypadkami "oszczędzania" nie opłaca się palić byle czym... Wiecej wywalisz kasy na utrzymanie niż zaoszczędzisz. A jeśli znasz takie osoby to możesz zawsze szepnąć słowo tu i ówdzie. No chyba, że to tylko Twoje bajanie nie poparte dowodami :)
~vcfde 20-02-2017 17:36
Przypomnijmy tylko, że w grudniu 2010 roku ówczesny Wicepremier Waldemar Pawlak z Wicepremierem Rosji Igorem Sieczinem, podpisali porozumienie o dodatkowych dostawach rosyjskiego gazu do Polski. Rząd ówczesnego premiera Tuska uznał to porozumienie za swój wielki sukces, będący ponoć dowodem na bardzo dobre relacje z Rosją. Umowę podpisano do roku 2022 ale nastąpiło to dopiero po burzliwej debacie w Sejmie, zarządzonej zresztą na wniosek PiS, bo wcześniej rząd Donalda Tuska forsował umowę gazową z Rosją aż do roku 2037.
~ygyug 20-02-2017 17:38
Interfax, ujawniła średnie ceny gazu jakie płaciły Gazpromowi poszczególne kraje Europy Zachodniej za ten surowiec w latach 2013- 2014. Zaprezentowane informacje są dla Polski bardzo niekorzystne, wynika z nich że płaciliśmy za rosyjski gaz najwięcej ze wszystkich krajów Europy Zachodniej, co w zestawieniu z konstatacją, że jesteśmy od tych krajów 4-5 razy biedniejsi, pokazuje jaki musi to być ogromny ciężar zarówno dla naszej gospodarki jaki i gospodarstw domowych. Z zaprezentowanego przez Interfax zestawienia wynika, że średnia cena za 1000 m3 gazu w latach 2013-2014 wynosiła dla Polski odpowiednio: 429 i 379 USD; dla Niemiec 366 i 323 USD; dla Słowacji 438 i 308 USD; dla Austrii 402 i 329 USD; dla Węgier 418 i 338 USD; dla Włoch 399 i 341 USD, wreszcie dla Francji 404 i 338 USD.
~Jel.. 20-02-2017 17:43
do 1-2-3 popieram
~Tom73 20-02-2017 17:47
Problem polega na tym, że nawet nowo budowane budynki jednorodzinne czy w zabudowie szeregowej także mają ogrzewanie na węgiel lub co najmniej kominki. Powinno się zakazać takiego ogrzewania w nowym budownictwie. Kilka takich domków w pobliżu ul. Kiepury funkcjonuje i od razu czuć to w powietrzu. Mam wrażenie, że z roku na rok jest coraz gorzej, coraz więcej budynków pojawia się wokół Zabobrza.
~uygyg 20-02-2017 17:48
Teraz już czarno na białym, Polska płaci najdrożej za rosyjski gaz!! - jak myślicie po ile będziemy kupować gaz poprzez niemieckiego pośrednika jak zbudują drugą nitkę nordstream? szwecja już wydała wszelkie zgody aby w ich portach stacjonowały rosyjskie firmy związane z tą inwestycją - gaz skroplony sprowadzany do gazoportu w świnoujściu niestety jest w cenie około 650dolarów za metr ....
~tak tylko pytam 20-02-2017 18:01
do końca umowy z rosją na dostawy gazu zostało 5lat - jak zdążą zrobić w tym czasie nordstream 2 to rosja nie podpisze z polską umowy na dalsze dostawy gazu i co wtedy będzie ?
~dr 20-02-2017 18:06
widzę tu lekką schizofrenię - mieszkańcy Zabobrza chcą mieć mniej spalin i mniej hałasu a rozwiązaniem tego problemu była by kontynuacja obwodnicy ; tylko, ze wtedy mają po drugiej stronie szefa komisji ds czystego powietrza; a kto ma pieczątkę ten ma władzę, więc pozostaje pisanie petycji do władz wyższych
~nv do 16:04 20-02-2017 18:13
ryj to ci mogę syfiasty lamusie oklepać.
~Ziutek Wentylek 20-02-2017 18:28
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current SMOG...piep**enie, paranoja i inne duperele. Wypada się douczyć, niż korzystać z głupich aplikacji telefonicznych, a skoro powietrze jest tak złe, zdjąć statusy Uzdrowisk i przestać pobierać opłaty klimatyczne bo za co? Robi się z ludzi wariatów. Zanieczyszczenia będą i tak i tak. Janusze będą palić czym się da, żeby mieć kasę na inne rzeczy. Jak pisałem, laptopy, komórki, prąd i nawet teraz (drukowanie plakatów informacyjnych, bilboardów i innych p..rdół) robienie akcji i tak będzie powodować zanieczyszczenie powietrza. Ogarnąć się ludzie a nie brać się za tematy zastępcze.
~pff 20-02-2017 18:40
Dołączam do pytania o skarpetki :D Smog też mnie wkuźwia , rozumiem,że jak zdejmę teraz buty ,to będzie lepiej ? Uwaga, ściągam.
~SARBLE 20-02-2017 18:46
http://niewygodne.info.pl/artykul6/02713-Niemiecka-hipokryzja-w-spr-CO2.htm
~o i jeszcze to poczytajcie 20-02-2017 19:15
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Niemcy-stawiaja-na-wegiel-3173377.html
~dosarble 20-02-2017 19:16
sarble dzieki za cenne info o niemcach heh
~roko 20-02-2017 20:01
ten smog barany to w większości z waszych samochodów 40 lat temu nie było tyle aut a kominów było wiele razy więcej,węgiel powinien być takiej jakości jak za komuny a nie ten szajs za 850 zł, lepszy idzie na eksport a na składach po cichu mieszają [bo kupują od złodzieij z wałbrzycha] i dodają trochę tego lepszego dlatego mamy ten dym.Zacznijcie od sprawdzania jakości węgla barany
~Sd 20-02-2017 20:21
Dziś rano kolo 8 w okolicach Biedronki przy Jana Pawła II żółty dym spowijal wszystko.
~fiu fiu 20-02-2017 20:54
Sudety i Przedgórze Sudeckie, roztopy, poziom pomarańczowy, ważność od 20-02-2017 17:00 CET do 21-02-2017 12:00 CET Na terenie o wysokości od 400 do 1100 m n.p.m. prognozuje się stopniowy wzrost temperatury powietrza od 1°C do 6°C oraz opady deszczu od 10 mm do 20 mm powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, z porywami do 65 km/h, z zachodu. Podejmij środki ostrożności. Możliwe podtopienia nieruchomości i szlaków komunikacyjnych. :)
~fiu fiu 20-02-2017 20:55
Dolnoslaskie Province - Sudety i Przedgorze Sudeckie, Melting snow, Level orange, Valid from 20-02-2017 17:00 CET until 21-02-2017 12:00 CET In layer between 400 and 1100 m amsl rising of temperature from 1°C up to 6°C and rainfall from 10 mm to 20 mm will cause fast melting of snow cover. Average wind speed from 20 kmph to 35 kmph, with gusts up to 65 kmph, west. BE PREPARED. Some flooding of properties and transport networks are possible. :)
~znawca 20-02-2017 21:11
Zapamiętajcie te twarzyczki - oni będą odpowiedzialni za zwiększenie kosztów życia. Eko terroryzm.
~silesius 20-02-2017 21:43
Zanieczyszczenie powietrza wpływa na zgony mieszkańców bardziej niż AIDS, gruźlica, wypadki samochodowe razem wzięte.
~Tuiteraz 20-02-2017 22:18
Brawo "roko". Ktoś tym ludziom wmówił,że smog jest od palenisk.Może i część tak , ale przecież ilość tych palenisk na pewno się zmniejszyła przez ostatnie kilkadziesiąt lat.Smog to faktycznie zanieczyszczenie spalinami samochodów, których ilość wzrosła przez te lata kilkanaście razy.Kto z tych "mądrali" zrezygnuje z samochodu.Codziennie na trasach przelotowych miedzy Cieplicami , a Jelenią Górą kursują kierowcy w pojedynkę.Trzeba jednak znaleźć kozła ofiarnego.Ci co palą węglem nawet gdyby ich mocno przycisnąć to nic nie zrobią bo nie mają za co.Władze powinny zadbać o godziwe miejsca pracy i zarobki .Wtedy wielu na pewno by wprowadziło ekologiczne ogrzewanie.A tak kilka kominów ,które kopcą tak samo jest winna za smog.Ludzie!wsiądźcie do autobusów i na rowery.
~Co to za cyrk 20-02-2017 23:55
Ci ludzie to chyba totalni oszuści którzy chcą coś wyłudzić od nas nic innego. Lasy Państwowe kradną na potęgę drzewa gdzie nawet je się tnie z Parków Narodowych i tutaj tego oni nie widzą, gdzie jest to główny powód smogu w tym mieście.
~Mietek52 21-02-2017 0:19
Podnieś akcyzę na węgiel obniżyć na gaz i olej opałowy - cała filozofia ! Jak czytam że znów biednym dadzą ... to szlak człowieka trafia. Z drugiej strony co z tymi co już mają piece gazowe,olejowe albo elektryczne ??? Kto ich doceni i na jaką rekompensatę mogą liczyć ????
~Mietek52 21-02-2017 0:27
A co z darmową komunikacją ? Bo tematu nie ma ! A w MZKa tylko 1-go każdego miesiąca jest SMOG
~Ob Serwator 21-02-2017 1:39
W Polsce tylko się pieprzy o działaniach, niczego nie robiąc.No bo taka np. pisiornia nie może wydać praw ograniczających spalanie każdego goowna w piecach, bo traci wyborców, których i tak ma niewielką przewagę nad opozycją. Na osiedlu Pomorskim są trzy bloki, których mieszkańcy głownie gazem ogrzewają mieszkania. Ale prócz tego jest 51 poniemieckich domków dwurodzinnych (najczęściej),w których pali się każdym dostępnym syfem. Wystarczy niekorzystny wiatr, żeby w blokach dusić się w smrodzie o nieustalonym pochodzeniu,choć wiadomo skąd przychodzi. Wymieszany dym z wielu domów jest trucizną,choć nie działa natychmiast.Wielokrotne zgłaszanie tego do władz,Sanepidu, ochrony Środowiska nie dało żadnego efektu. Czyli widzimy, że każde takie udawanie zainteresowania, to zwykłe P.K.Z.P.Młotka
~ 21-02-2017 6:44
Do czasu kiedy w Niemieckich firmach bedziemy pracowac za 400 euro i w Niemieckic marketach ktore nie placa w Polsce podatkow bedziemy je wydawac to nic sie nie zmieni.
~ 21-02-2017 7:10
Sieci super marketow jak WIELKIE ODKURZACZE wysysaja pieniadze do Niemiec.
~ 21-02-2017 7:45
Boże jedyny tak jak w całej Polsce tak i w naszym skromnym czerwonym miasteczku znalazła się grupa ludzi którzy chcą oczys...ć powietrze ze smogu hahahahahaha a więc tak myszki smog był jest i będzie a po drugie nie trzeba żadnych nowych pieców czy kotłów wystarczy nauczyć ludzi palić w ich piecach ale o tym nikt nie powie bo uciekną im pieniądze proste jak konstrukcja cepa a to co teraz pokazują w tv i bebnią w radiu jest po to aby jak najwieksza ilość ludzi uwierzyła w nieprawdziwe informacje a potem pójdzie samo tak zwany owczy pęd
~ 21-02-2017 11:22
Ruscy z Niemcami wam dofinansowali to zebranie ka...lie co wam obiecali
~ 21-02-2017 18:54
Projekt kawka? Czy mówi coś władzom Jeleniej Góry? Polska wprowadza, Jelenie Góra likwiduje.... A teraz się obudzili, że smog... Żałosne
~Zła 27-02-2017 21:55
Jelenia walczy o czyste powietrze??? To czemu już nie podpisała umowy z narodowym funduszem ochrony środowiska,,? Dzwoniłam tam i Pani która tam pracuje powiedział że Jelenia Góra nie chciała na dłużej umowy podpisać i nic nie robiła w tym kierunku żeby przedłużyć dotacje??? Więc jaka walka,chyba tylko karanie ludzi mandatami żeby budżet miasta poprawić! Bo co z tymi pieniędzmi zrobią???? Z mandatów???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group