Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 4824
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trwa Tydzień Kultury Kresowej

Środa, 12 czerwca 2019, 8:03
Aktualizacja: Sobota, 15 czerwca 2019, 9:52
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Trwa Tydzień Kultury Kresowej
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami dwa wydarzenia związane z Tygodniem Kultury Kresowej w Jeleniej Górze. Jak podkreślają organizatorzy i uczestnicy, pamięć o pochodzeniu wielu mieszkańców naszego miasta i regionu jest bardzo ważna i tego typu inicjatywy mogą tylko pomóc w utrwaleniu tradycji.

Tydzień Kultury Kresowej w Jeleniej Górze rozpoczął się w minioną sobotę od inauguracji z udziałem Tadeusza Samborskiego. Kolejnym punktem programu było spotkanie z dziećmi i młodzieżą w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, gdzie młodzi ludzie z trzech szkół zaprezentowali na swój sposób wiedzę o Kresach (były prezentacje i występy muzyczne). Wśród uczestników spotkania byli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 13 i Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik".

Opiekujemy się Skwerem Wołyńskim - na przykład na Dzień Ziemi sprzątamy go. To ważne, żeby interesować się historią, jakie tereny kiedyś zajmowała Polska - mówili Dominika i Sylwester z SP 13.
Nauczycielka WOS-u zainteresowała nas tym tematem. Połączyła to z naszym zainteresowaniem, bo gramy w szkolnym zespole E=MC2, więc zagraliśmy "Tylko we Lwowie" i "Hej Sokoły" - powiedział Mateusz z "Mechanika".
Trzy szkoły opiekują się trzema skwerami: Lwowskim, Orląt Lwowskich i Wołyńskim - mówiła Małgorzata Kozłowska, nauczycielka historii w ZSE-T, której placówka opiekuje się pierwszym z wymienionych. - Historycznie ziemie odzyskane zostały zasiedlone przez mieszkańców Kresów i ta kultura wrosła w kulturę Dolnego Śląska po II wojnie światowej - dodała nauczycielka z "Ekonoma".

W trakcie spotkania w auli ZSE-T poza prezentacjami uczniów i przemówieniami organizatorów, na scenie wystąpił zespół Agat.

To jest ważne, aby nie zapomnieć o historii - podkreślił Stanisław Kańczukowski, prezes jeleniogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. - Polska to nie tylko granica administracyjna, gdzie teraz mieszkamy. Polska to miejsce, gdzie są nasze pamiątki, kości naszych dziadków - mówił prezes towarzystwa.
Młodzież, którą kiedyś spotkaliśmy na pierwszych spotkaniach, obecnie pisze prace magisterskie na te tematy, są zainteresowani - nie kryje zadowolenia S. Kańczukowski.

W programie cyklu wydarzeń znalazły się jeszcze takie wydarzenia jak wernisaż wystawy „Sanatoria i uzdrowiska Kresowe" Tomasza Kuby Kozłowskiego - dzisiaj (12.06) o godz. 18:00 w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach. Następnie w piątek (14.06) o godz. 16:00 w Jeleniogórskim Centrum Kultury odbędzie XXII Spotkanie z Piosenką Lwowską i Kresową. Z kolei w sobotę (15.06) o godz. 16:00 w sali widowiskowej w Karpaczu zaplanowano koncert laureatów białoruskiego konkursu "Eurydyki 2018".

Twoja reakcja na artykuł?

11
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
130
Nigdy
25%
Rzadko
44%
Czasami
19%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group