Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 7754
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trasa nartorolkowa w Sobieszowie w remoncie

Wtorek, 12 maja 2015, 7:27
Aktualizacja: Środa, 13 maja 2015, 6:39
Autor: Angela
Jelenia Góra: Trasa nartorolkowa w Sobieszowie w remoncie
Fot. Czytelnik
– Przynajmniej raz w miesiącu górna część trasy Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie jest remontowana i zamykana – skarży się jeden z użytkowników, który pyta o przyczynę usterek nawierzchni. – Są to naprawy, które zleciliśmy po kontroli gwarancyjnej – mówi opiekun obiektu Zbigniew Stępień i dodaje: trasa została zniszczona podczas wichury, która powaliła drzewa na tym odcinku.

Chodzi o około 300-metrowy fragment dwukilometrowej wielofunkcyjnej trasy biegowej dla rolkarzy, nartorolkarzy i biegaczy narciarskich położonej w lesie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
- Trasa jest ciągle zamknięta na tym odcinku, a to moim zdaniem jest przesada - skarży się użytkownik. - Ile razy można remontować tą samą nawierzchnię , która ma dopiero około 1,5 roku? – pyta.

Zbigniew Stępień, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr 15 i Gimnazjum nr 5 opiekującej się obiektem, zaprzecza że trasa jest tak często zamykana. – To nieprawda, że remontujemy ją co miesiąc – mówi Z. Stępień. – W minionym roku jej remont był prowadzony jeden raz. W tym roku natomiast – po dwuletnim okresie użytkowania wraz z pracownikami urzędu dokonaliśmy przeglądu gwarancyjnego trasy i w protokole wyznaczyliśmy miejsca, gdzie została ona zniszczona przez powalone drzewa podczas ostatniej wichury. Wykonawcy obiektu zleciliśmy naprawę trasy, a Karkonoski Park Narodowy wyciął suche drzewa wzdłuż drogi, które stanowiły zagrożenie dla użytkowników. Tydzień temu zamknęliśmy remontowany fragment i wykonawca przystąpił do prac. Na ich zakończenie ma czas 15 maja br. Wówczas ponownie komisja przeprowadzi kontrolę – dodaje Zbigniew Stępień.

Opiekun obiektu przekonuje, że wyłączony fragment można bezpiecznie ominąć jadąc dolną drogą i tzw. skrótem. – Prosimy więc o cierpliwość i odrobinę wyrozumiałości, bo takie remonty trzeba kiedyś zrobić. Apeluję do użytkowników, by nie wjeżdżali na zagrodzony teren i nie zrywali taśm założonych na czas remontu – dodaje Z. Stępień.

To jednak nie jedyny zarzut Czytelnika, który twierdzi, że Transgraniczne Centrum Turystyki w Sobieszowie nie ma odpowiedniej promocji.

– Obiekt, który kosztował miliony z Unii Europejskiej posiada darmową wypożyczalnię kompletnego sprzętu do uprawiania sportów biegowych, o czym nikt nie wie – dodaje Czytelnik. - Nie posiada on żadnej reklamy ani w mediach lokalnych, ani na tak zwanych bilbordów na terenie obiektu. Jadąc autem obok, tak naprawdę nie wiadomo co to jest, a na pewno wiele osób korzystałoby z darmowej wypożyczalni. W czasach, w których propaguje się sportowy tryb życia, zdrowe odżywianie, odciągniecie dzieci od telewizorów czy komputerów - coś jest nie tak. Jestem sportowcem i szlag mnie trafia, kiedy widzę jak marnuje się takie fajne miejsce. Za każdym razem kiedy tam jestem widzę, że nikt z tego obiektu nie korzysta, a chyba nie o to chodziło – dodaje Czytelnik.

Zbigniew Stępień dementuje i ten zarzut: - Mamy tablice informujące o darmowej wypożyczalni, a Miasto wydało foldery z tą informacją – mówi dyrektor.

Okres gwarancyjny obiektu to pięć lat. Taki sam jest czas bezpłatnego użytkowania sprzętu zakupionego do wypożyczalni Transgranicznego Centrum Turystyki w Sobieszowie. Chętni mogą więc skorzystać z tej atrakcji do 2018 roku. Do ich dyspozycji jest: 10 par nartorolek do biegu klasycznego, 10 par do techniki łyżwowej, 15 par łyżworolek, 50 kompletów kijków do turystyki pieszej oraz 20 kompletów nart (ale nie we wszystkich rozmiarach).

Obiekt został wybudowany w ramach programu unijnego, realizowanego wspólnego z miastem Boxberg (Niemcy) i oddany do użytku we wrześniu 2013 roku. Całkowity koszt inwestycji to 4 mln złotych, z czego 3,37 mln – stanowiło dofinansowanie unijne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group