Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8522
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trafili na Żeromskiego i Mickiewicza

Piątek, 4 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 4 maja 2007, 13:47
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Trafili na Żeromskiego i Mickiewicza
Fot. Krzysztof Knitter
Zakończył się pisemny egzamin dojrzałości z języka polskiego. W Jeleniej Górze i okolicach nie było incydentów. Matura przebiegła spokojnie.

– Trafiło się, że był temat, który obstawiłem. Po prostu czułem, że będzie coś z „Przedwiośnia” Żeromskiego. Jestem zadowolony, bo przygotowałem się właśnie z tego – powiedział nam na gorąco Piotrek, jeden z maturzystów ZSO nr 1 im. Żeromskiego.

Podobnie jak on większość uczniów wybrała zagadnienie „Obraz matki w "Granicy" Zofii Nałkowskiej i w "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego”.
Ze wstępnych szacunków wynika, że ten właśnie temat cieszył się największą popularnością.

– Najważniejsze, że już to za nami, bo stres przed wejściem był największy. Ale kiedy zobaczyliśmy tematy, słychać było westchnienie ulgi – mówiły trzecioklasistki. – Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Nie było trudno – oceniły.

Zdaniem Pawła Domagały, dyrektora I LO im. Żeromskiego, matura była łatwiejsza niż ta starego typu, a wpływ na to ma skrócenie czasu pisania do trzech godzin. Pięć godzin to było zdecydowanie za dużo.

Minus to fakt, że punktualnie o godz. 12 trzeba było bezwględnie prace oddać, nawet jeśli się nie dopisało jednego zdania. Nieprzestrzeganie tego przepisu może unieważnić cały egzamin.

Teraz przed maturzystami dwa dni na przygotowanie się do kolejnego starcia. W poniedziałek napiszą test z języków obcych. Najwięcej abiturientów w Jeleniej Górze wybrało angielski.

<b> Łatwe, czy trudne? </b>
Jak podała Polska Agencja Prasowa na poziomie podstawowym uczniowie mieli do wyboru dwa tematy wypracowań. Jeden dotyczył męczeństwa młodzieży polskiej na podstawie III części "Dziadów" Adama Mickiewicza i zawartej tam opowieści Żegoty o ziarnie.

Drugi, już wspomniany, dotyczył porównania sposobów przedstawienia matek i ich relacji z dzieckiem w powieściach "Granica" Zofii Nałkowskiej i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Dodatkowo wszyscy uczniowie mieli zinterpretować tekst autorstwa Barbary Skargi na temat obywatelstwa.

Maturzyści, którzy pisali prace na poziomie rozszerzonym, mieli wybór pomiędzy tematem związanym ze sposobami przedstawienia miasta w "Pani Bovary" Gustawa Flauberta i "Republiki marzeń" Brunona Schulza.
Interpretowali też sposób przedstawienia ojczyzny w wierszu Tomasza Różyckiego pt. "12 stacji", w nawiązaniu do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Dodatkowo wszyscy uczniowie na tym poziomie mieli do opracowania tekst na temat dziennikarstwa współczesnego i dawnego.

<b> Matura unieważniona </b>
PAP podało, że w jednej z dolnośląskich szkół unieważniono egzamin maturalny, ponieważ jednej z osób zadzwonił telefon komórkowy. Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Wojciech Małecki nie mówi, o którą szkołę chodzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group