Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 10349
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Trąba powietrzna w Chrośnicy. Trwa liczenie strat AKTUALIZACJA

Środa, 19 czerwca 2013, 7:47
Aktualizacja: Sobota, 22 czerwca 2013, 8:42
Autor: Mea/Angela
Region: Trąba powietrzna w Chrośnicy. Trwa liczenie strat AKTUALIZACJA
Fot. mea
Dwa zerwane dachy na budynkach mieszkalnych i kilkanaście uszkodzonych, połamane drzewa, zerwana linia energetyczna. Pierwsze zgłoszenie strażacy otrzymali dwadzieścia minut po godzinie 17.00. Zdaniem mieszkańców przez miejscowość przeszła trąba powietrzna, która niszczyła wszystko, co napotkała na swojej drodze. Wszystko trwało dosłownie chwilę – to skutki wczorajszej (18.06) trąby powietrznej, która przeszła przez Chrośnicę w gminie Jeżów Sudecki.

- Kiedy strażacy dojechali na miejsce, a trwało to kilka minut, było już po wszystkim – mówi Tomasz Filinger z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. – Ucierpiały trzy budynki mieszkalne, całkowicie zerwane zostały dwa dachy. Uszkodzonych było też 10 dachów na budynkach gospodarczych i pustostanach. Połamane były drzewa i zerwana została linia energetyczna. 33 naszych strażaków pomagało mieszkańcom w zabezpieczeniu domów do godz. 23.20 – dodaje dyżurny PSP.

Na miejscu byli też pracownicy Zarządzania Kryzysowego Gminy Jeżów Sudecki, którzy dostarczyli folię do zabezpieczenia budynków. Cały czas trwa szacowanie strat. Na szczęście w niszczycielskiej sile nie ucierpieli ludzie.

Mieszkańcy są jednak załamani. – Wróciłem do domu po pracy i zobaczyłem zgliszcza. Nie miałem części dachu, a wokół leżało pełno gruzu – mówił Mirosław Kowalicki, mieszkaniec Chrośnicy.

– Prowadzę sklep spożywczy. Po godz. 16.00 wyszłam na zewnątrz i zobaczyłam "latające" siano i śmieci. To była najpierw mała trąba. Później momentalnie przyszła mgła, zrobiło się szaro i najpierw widziałam jak trąba powietrzna zrywa dach u sąsiada, potem powyrywała drzewa i zawróciła w moją stronę. Zerwało mi pół dachu z domu, w którym mieszkam, część dachu ze sklepu i ze stajni, w której trzymałam konie i kozy. W starszych budynkach popękały nawet ściany. Zniszczone są również kominy. Wszystko trwało może 5 minut, po czym nagle trąba zniknęła. Potem zaczęło padać, więc pozalewało nam te wszystkie budynki. Blacha z dachu "poleciała" aż na sąsiednią górkę – powiedziała Wanda Dec, właścicielka sklepu w Chrośnicy i mieszkanka tej wsi.

- Trzy lata temu też przyszła do nas trąba powietrzna. Wtedy tylko wyrwała wielkiego buka. Nie narobiła szkód mieszkańcom tak jak teraz. Nie mam co zrobić ze zwierzętami, dlatego potrzebuję plandeki i materiałów budowlanych, by zabezpieczyć stajnię, dom i sklep – dodała.

Z dachów wciąż spadają różne elementy. Mimo zagrożenia, osoby poszkodowane porządkują teren. - Akurat byłem w sklepie, gdy przyszła trąba powietrzna. Pozrzucałam mi z dachu pełno dachówek. Uszkodzona jest też stodoła, do której zakazano mi wchodzić – mówił Zygmunt Kałdziński.

Najbardziej ucierpiało gospodarstwo pana Jana, gdzie ze stodoły, w której znajdowało się 12 krów i maszyny rolnicze został zerwany dach z poddaszem i pierwszym piętrem. – Ogromne bele szybowały w powietrzu i wbiły się w dach budynku mieszkalnego tego gospodarza. Cudem nikomu nic się nie stało. Wokół leży pełno cegłówek, desek i papy – mówili okoliczni mieszkańcy.

Dachówki zostały zerwane też w drugiej stodole. - Dach budynku mieszkalnego uszkodzony jest na powierzchni ok. 400 m2. Pracownicy z Urzędu Gminy Jeżów Sudecki od rana pomagają w usuwaniu szkód. Zostaną też ustawione pojemniki na odpady – poinformował Wiesław Zieliński, zastępca wójta Jeżowa Sudeckiego.

Gmina zabezpieczyła już część dachów plandekami. – Uszkodzonych zostało 14 budynków, w tym 7 mieszkalnych. Trwają prace porządkowe, dlatego jeszcze nie wszędzie udało się zamontować plandeki na dachach. Straty oszacowaliśmy jak na razie na ok. 2 mln zł. Poszkodowani mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 6 tys. zł. Rolnicy i gospodarze mogą też starać się o odstąpienie od płacenia podatków – zaznaczył Wiesław Zieliński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
420
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
 
Kultura
Co z tym azotem?
 
Kultura
Wyjątkowe filmy w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Biegali na Zabobrzu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group