Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 6061
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tornistry cięższe od książek

Poniedziałek, 26 października 2009, 8:02
Aktualizacja: 16:26
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Tornistry cięższe od książek
Fot. .....
Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Jeleniej Górze w minionym tygodniu sprawdziła czy plecaki i tornistry, jakie targają do jeleniogórskich szkół uczniowie nie są przeciążone. Wyniki zaskakują, bowiem zgodnie z nimi zawartość plecaków nie przekracza 10 procent wagi ucznia, natomiast sam plecak często ważny od jednego do półtora kilograma.

Niezapowiedziana kontrola została przeprowadzona z zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w trzech losowo wybranych szkołach w powiecie: w jednej szkole wiejskiej, jednej miejskiej państwowej i jednej prywatnej. Badaniom poddane zostały klasy 1- 3 oraz 6 – te.

Jak wynika z badań, problemem nie są nadmiernie ciężkie książki czy zeszyty, ale same plecaki oraz pozostałe wyposażenie. W klasach 1-3 waga tornistrów z wyposażeniem wynosiła średnio 3 kg, więc nie przekraczała 10 procent wagi dziecka, z czego kilogram ważył plecak, kilogram książki i zeszyty a pozostałe kilo to wyposażenie – mówi Lilianna Ślawska, zastępca dyrektora Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

W klasach szóstych waga pełnego plecaka wynosiła około 5 kilogramów, z czego 3 kg to książki i zeszyty, kilogram ważył plecak i pozostały kilogram to wyposażenie. Nie stwierdzono różnic między szkołami publicznymi, wiejskimi czy prywatnymi.

Lilianna Ślawska apeluje do rodziców by zwracali większą uwagę na to, co kupują dzieciom do szkoły i ile to waży. Powinni też poważnie podejść do wagi samych plecaków i tornistrów. Kontrole wykazały też, że nie wszystkie szkoły oferują swoim uczniom specjalne miejsca do przechowywania podręczników, jednak w każda z kontrolowanych szkół poczyniła już jakieś kroki, by tę sytuację zmienić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group