Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 10887
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Toksyczna stacja paliw. Podtruwa Bóbr i Radomierkę

Środa, 23 marca 2011, 13:40
Aktualizacja: 21:38
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Toksyczna stacja paliw. Podtruwa Bóbr i Radomierkę
Fot. AWSM
Dzisiaj przed godziną 10.00 i wczoraj po godz. 15.00, strażacy czyścili rzekę Radomierkę i jej brzegi z oleju napędowego, który już po raz piąty w ciągu ostatnich lat wyciekł ze stacji paliw z hurtowni przy ul. Wrocławskiej w Jeleniej Górze. Chemikalia zanieczyściły też rzekę Bóbr.

Informacje o tłustej cieczy pływającej na powierzchni Radomierki i Bobru strażacy i strażnicy miejscy odebrali wczoraj około godziny 15.30. – Strażnicy niezwłocznie udali się na miejsce i potwierdzili obecność substancji na powierzchni wody. Miała ona intensywny zapach, zbliżony do ropy lub benzyny. Funkcjonariusze ustalili, że substancja spływa do Radomierki kanałem melioracyjnym, do którego skierowana była rura odpływowa z pobliskiej hurtowni materiałów budowlanych na terenie, której zlokalizowana jest stacja paliw - mówi Artur Wilimek ze Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Sprawę przekazano strażakom, którzy rozpoczęli swoje działania. 15 funkcjonariuszy przez trzy godziny starało się opanować sytuacje. Ustawiono zapory m.in. ze słomy. Około godziny 17.00 do Straży Miejskiej wpłynęło kolejne zgłoszenie, że tłuste plamy są widoczne również na rzece Bóbr w okolicy tzw. garbatego mostku przy ulicy Ogińskiego. Dzisiaj rano wycieki pojawiły się kolejny raz na Radomierce.

– Okazało się, że zaczęły przeciekać ustawione wczoraj zapory ze słomy, które właściciel stacji paliw miał obowiązek wymienić, czego nie zrobił. Dodatkowo na stacji nie było gaśnic, za co wspomnianego pana ukaraliśmy. To był już piąty przypadek wycieków w tym miejscu, jaki odnotowaliśmy w ciągu ostatnich lat – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzeczni prasowy KM PSP w Jeleniej Górze.

O zanieczyszczeniu rzek chemikaliami poinformowano Wydział Zarządzania Kryzysowego UM oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Obie instytucje prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.
– Na szczęście wyciek substancji ropopochodnej został w porę zabezpieczony przez strażaków i nie stanowił większego zagrożenia dla środowiska. Z tego co wiem, inspektorzy ochrony środowiska mają ukarać właściciela, ponadto jutro wspólnie z policją przeprowadzona zostanie w tym miejscu kontrola. Jeśli okaże się, że są wyraźne zaniedbania w kwestii zabezpieczenia tej stacji paliw, zostanie ona zamknięta. Jednocześnie jeleniogórska policja prowadzi w tej sprawie postępowanie – wyjaśnił Włodzimierz Belta, naczelnik Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
559
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group