Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 9426
Zalogowanych: 49
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: To kamienica „Pod Złotym Mieczem”

Wtorek, 28 lipca 2009, 19:34
Aktualizacja: Środa, 29 lipca 2009, 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: To kamienica „Pod Złotym Mieczem”
Fot. Archiwum
Nie mieli Państwo kłopotu z odgadnięciem dzisiejszego zadania Fotozagadki z Ad Rem: kamienica, którą przedstawiliśmy na starej fotografii, nazywała się „Pod złotym mieczem”. Nagrodę wylosowała pani Anna Roehner. Gratulujemy.

– To najwyższa kamieniczka (dom nr 27) na placu Ratuszowym, kamieniarka okienna w stylu rokokowym, czteropiętrowa, wybudowana w XVIII w. przez jedną z najbogatszych rodzin jeleniogórskich – Menzlów – pisze laureatka.

W połowie XIX wieku zaczęła tu działać gospoda „Goldener Schwert” (Złoty Miecz). Prowadzili ją min. Franke, C. Schmidt, J. Benedix i in. W 1935 r. prowadził ją G. Beer, jednakże kamienica należała do pani Schulz. Piękna rokokowa fasada nie przetrwała w pełni naszych czasów – kończy Czytelniczka.

Cóż do tego dodać? Jak wiadomo, budynek podzielił fatalny los niemal wszystkich kamieniczek w Rynku. Został zburzony w latach 60. XX wieku. Wcześniej zdjęto rokokowe zdobienia. Zachowały się na zdjęciach poglądowych, które prezentujemy dzięki uprzejmości Kazimierza Piotrowskiego. Gdzie są dokładnie? Nie wiadomo.

Mało kto wie, natomiast, że w całkiem dobrym stanie zachowało się epitafium na jednej z kaplic grobowych przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, upamiętniające miejsce złożenia doczesnych szczątków pierwszych właścicieli „Złotego miecza”, czyli rodziny Menzlów, przy okazji darczyńców wspomnianej świątyni.

Obecnie kamieniczka w niczym nie przypomina obrazu ze swojej świetności, kiedy była jednym z najpiękniejszych budynków Podcieni Przędzalniczych i całego centralnego miejsca Jeleniej Góry. Po przebudowie stała się anonimowym domem, który od zwykłych bloków różni się jedynie spadzistym dachem. Do przeszłości nie nawiązuje też przeznaczenie budynku. Zamiast gospody jest tu gabinet okulistyczny.

Ponieważ laureatka pisze do nas z Frankfurtu, prosimy o kontakt w celu przekazania nagrody, upominków od Wydawnictwa AD REM, lidera na lokalnym rynku edytorskim i patrona naszego konkursu. Za udział w tym odcinku bardzo Państwu dziękujemy i zapraszamy za tydzień na kolejną „Fotozagadkę Jelonki z wydawnictwem AD REM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
919
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group