Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 2818
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

To kamienica „Pod Złotym Mieczem”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 28 lipca 2009, 19:34
Aktualizacja: Środa, 29 lipca 2009, 7:54
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Nie mieli Państwo kłopotu z odgadnięciem dzisiejszego zadania Fotozagadki z Ad Rem: kamienica, którą przedstawiliśmy na starej fotografii, nazywała się „Pod złotym mieczem”. Nagrodę wylosowała pani Anna Roehner. Gratulujemy.

– To najwyższa kamieniczka (dom nr 27) na placu Ratuszowym, kamieniarka okienna w stylu rokokowym, czteropiętrowa, wybudowana w XVIII w. przez jedną z najbogatszych rodzin jeleniogórskich – Menzlów – pisze laureatka.

W połowie XIX wieku zaczęła tu działać gospoda „Goldener Schwert” (Złoty Miecz). Prowadzili ją min. Franke, C. Schmidt, J. Benedix i in. W 1935 r. prowadził ją G. Beer, jednakże kamienica należała do pani Schulz. Piękna rokokowa fasada nie przetrwała w pełni naszych czasów – kończy Czytelniczka.

Cóż do tego dodać? Jak wiadomo, budynek podzielił fatalny los niemal wszystkich kamieniczek w Rynku. Został zburzony w latach 60. XX wieku. Wcześniej zdjęto rokokowe zdobienia. Zachowały się na zdjęciach poglądowych, które prezentujemy dzięki uprzejmości Kazimierza Piotrowskiego. Gdzie są dokładnie? Nie wiadomo.

Mało kto wie, natomiast, że w całkiem dobrym stanie zachowało się epitafium na jednej z kaplic grobowych przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, upamiętniające miejsce złożenia doczesnych szczątków pierwszych właścicieli „Złotego miecza”, czyli rodziny Menzlów, przy okazji darczyńców wspomnianej świątyni.

Obecnie kamieniczka w niczym nie przypomina obrazu ze swojej świetności, kiedy była jednym z najpiękniejszych budynków Podcieni Przędzalniczych i całego centralnego miejsca Jeleniej Góry. Po przebudowie stała się anonimowym domem, który od zwykłych bloków różni się jedynie spadzistym dachem. Do przeszłości nie nawiązuje też przeznaczenie budynku. Zamiast gospody jest tu gabinet okulistyczny.

Ponieważ laureatka pisze do nas z Frankfurtu, prosimy o kontakt w celu przekazania nagrody, upominków od Wydawnictwa AD REM, lidera na lokalnym rynku edytorskim i patrona naszego konkursu. Za udział w tym odcinku bardzo Państwu dziękujemy i zapraszamy za tydzień na kolejną „Fotozagadkę Jelonki z wydawnictwem AD REM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 28-07-2009 20:16
TEJO, jesteś niesamowity! Te dodatkowe zdjęcia widzę pierwszy raz. Dziękuję za nie również Panu Kazimierzowi! :-)[.]
rymcycymcy 28-07-2009 20:35
Dziękujemy Redakcji za wsłuchanie się w głos ludu i zamieszczenie nie tylko fotoszopowej wklejanki, ale również zdjęć dokumentalnych :) PS: Ale za mnie wazelina. Nigdy bym nie pomyślał, że coś takiego przejdzie mi przez palce i guziczki na klawiaturze :)
~mo 28-07-2009 22:45
Dziękujmy, że nasz Plac Ratuszowy ( właściwie to rynek) nie wygląda tak, jak we Lwówku Śl. Jednak zgroza ogarnia, co zrobiono w latach 60. z tym miastem!!!!!!!!!!!!
~kamienica 29-07-2009 7:21
chroń nas Panie od takich włodarzy i utracjuszy jak komunisci. Ich wiece i rządy tym miastem przez ostatnie 10 lat Kusiaka i Czernow oraz poprzedników z lat 60 to zagłada kultury i rozwoju miasta. Chroń nas od takich doktorków i zarządców!!!!!!!!!!!!!!
~pozdrowienia 29-07-2009 15:10
i gratulacje dla pani Ani, która wygrała konkurs. Czy pani może mieszkała w tej kamienicy albo miała kogoś z rodziny? Wiedza o kamienicy super. Swoją drogą, to aż cisną się na usta słowa i pytania kto tak naprawdę odpowiada za cała renowację Placu Ratuszowego - i to imiennie! Mieszkam w Jeleniej od urodzenia (czyli 47 l.) i trochę pamiętam jak odnawiano kamienice - lecz muszę przyznać, że wygląd budynku nr 27, który ukazują zdjęcia i rysunki od Kazimierza P. robią mocne wrażenie. Dlaczego jakiemuś du... przeszkadzał wygląd niektórych kamieniczek?! Przecież to czysta dewastacja, i to pod pozorem remontów! Chora wizja chorego człowieka. Zastanawiam się, czy byłaby jakakolwiek szansa na rekonstrukcję kamieniczek tak jak wyglądały przed ich głupim remontem? Może wspólnoty i władze miasta pozyskają środki na ten cel. Może to być trudne (jak w przypadku al. Wojska Polskiego) - ale WARTO byłoby spróbować. Niech mieszkańcy Placu Ratuszowego dadzą coś od siebie, a nie tylko biadolić nad swoim losem, bo mieszkają w samym centrum. Wystarczy trochę dobrej woli i zrozumienia, że miasto NAPRAWDĘ POWINNO BYĆ ATRAKCJĄ dla turystów i przyjemne dla swoich mieszkańców.
kazimierzp 30-07-2009 7:45
@z 07:21! Co ma piernik do wiatraka, co ma okres prezydentury Czernow i Kusiaka do lat sześćdziesiątych! Pleciesz aby tylko pleść. Mogę powiedzieć, zgodnie z prawdą, że gdyby nie Czernow to kamieniczki przy placu Ratuszowym, jak i kamieniczki przy Konopnickiej, 1 Maja czy placu Piastowskim nie byłyby nawet w takim zakresie wyremontowane. Może roztkliwialibysmy się tylko nad ich stanem, tak jak nad kamienicami przy alei Wojska Polskiego! Jak redakcja jelonki zechce to możnaby na ten temat szerzej się rozpisać. Kanwą do tego byłby tekst urbanistów z lat sześćdziesiątych XX wieku którego współautorem i tym co ten tekst zatwierdził był ojciec jednego z głównych oponentów obecnych i poprzednich władz! Po tym tekście wiele cennych zabytków w Jeleniej Górze zostało wyburzonych!
~jeleniogórzanka1 31-07-2009 15:26
Urodziłam się w tym mieście i pamiętam dobrze te kamieniczki,ponieważ mieszkałam w centrum i codziennie prawie na Pl.Ratuszowym bywałam ,zreszta do dzisiaj,z wyjątkiem studiów,mieszkam tutaj. Miałam 10 lat,kiedy zaczęto bezlitośnie przeprowadzać\"renowację\" starówki.Do dzisiaJ zastanawiam się,jak na to zezwoliła pani konserwator zabytków. Nie ma już tego klimatu i chyba nie będzie... Ciemnawe wnętrza sklepów pod podcieniami,cukiernia u Turka... Już nie pamiętam tego,ale w miejscu,gdzie był do niedawna sklep jubilerski była restauracja.Wszystko zostało dokumentnie skopane,zlikwidowano piękne,wysokie bramy do budynków,no i w ogóle - wszystko sp...ne! Przepraszam,ale mam wielki sentyment do staroci i miejsc z dzieciństwa.Kto pamięta palarnię kawy w pobliżu ?
~jeleniogórzanka1 31-07-2009 15:35
A może można byłoby skrzyknąć jeleniogórzan urodzonych od wyzwolenia,powiedzmy do 1955r.,którzy pamiętają starą wersję miasta,no i powspominalibyśmy sobie? Mamy przecież jakieś własne fotografie robione w mieście... Pan Kazimierz,jak widzę,ma też zasoby fotograficzne.... Co Wy na to jeleniogórzanie chwilę przed i po sześćdziesiątce? Może trzeba się zastanowić nad jakimś stowarzyszeniem "starych" jeleniogórzan,urodzonych w tym mieście?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group