Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4881
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: To było wzruszające i radosne spotkanie!

Niedziela, 20 marca 2016, 11:31
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 marca 2016, 7:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: To było wzruszające i radosne spotkanie!
Fot. Przemek Kaczałko
Jutro (21.03) pierwszy dzień wiosny, ale w kalendarzu to również Światowy Dzień Zespołu Downa i z tej właśnie okazji Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa zorganizowało wczoraj (19.03) spotkanie w małej sali przy restauracji „Relaks”.

Impreza w związku ze Światowym Dniem Zespołu Downa była kolejną okazją do integracji i wspólnej zabawy, podczas której odbyły się występy artystyczne czy projekcja spektaklu „Kalejdoskop marzeń” Teatru Razem. Bohaterami filmu były osoby z Zespołem Downa, które opowiadały o swoich marzeniach – niczym nie różniących się od marzeń osób pełnosprawnych.

- Marzenia napędzają nasze życie. Marzeniami żyje każdy z nas, czy to jest osoba niepełnosprawna, czy sprawna. Chcą być policjantami, modelkami, nauczycielami, czy założyć rodzinę, więc niczym się nie różnią od reszty społeczeństwa, w którym funkcjonują – powiedział organizator imprezy Cezary Staroń.

W tym roku rozpoczęły się zajęcia teatralne dla podopiecznych stowarzyszenia. - Chcemy, żeby każdy umiał się otworzyć, pokazać swoją duszę. Przez ruch, gest, mowę wyrażamy siebie – dodał prezes stowarzyszenia.

Podczas uroczystości nastąpiło również oficjalnie przekazanie czeku od Lion's Club Cieplice, które na początku lutego br. zorganizowało w restauracji „Pod Różami” bal na rzecz osób z Zespołem Downa. Atrakcją dnia był występ charytatywny kabaretu Seniority działającego przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Podopieczni stowarzyszenia oraz ich rodziny i przyjaciele bawili się wspaniale, co na długo pozostanie w ich pamięci.

Data święta ustanowionego w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. - Ta data wynika ze względu na specyfikę Zespołu Downa, który objawia się właśnie trisomią w 21 chromosomie, czyli dodatkowy chromosom w 21 parze powoduje właśnie Zespół Downa, a więc zaburzenia organizmu, które widzimy oraz te, których nie widzimy, czyli m.in. upośledzeniem umysłowym – wyjaśniał prezes JSRiPDZD.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group