Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3823
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tępili komunę

Poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 10:09
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Tępili komunę
Fot. Arkadiusz Piekarz
Opozycjoniści sprzed 25 lat, którzy podpisali „List 44”, spotkali się w dworze Czarne.

W minioną sobotę upamiętniono ćwierćwiecze skierowania do Sejmu PRL listu, w którym 44 jeleniogórzan zaprotestowało w ostrych jak na tamte czasy słowach przeciwko represjom wojskowej dyktatury w latach stanu wojennego. List wysłano 23 kwietnia 1982 roku.

– Uważaliśmy to za naturalną reakcję obywateli na zło, jakie działo się wokół nas – mówi Jacek Jakubiec, jeden z sygnatariuszy listu. Jak podkreśla, ten coraz mniej znany fragment historii nie tylko o charakterze lokalnym jest godny przypomnienia nie tylko młodszym pokoleniom.

Dawnych opozycjonistów przyjął w ratuszu prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, który także udał się, w towarzystwie swojego zastępcy Jerzego Łużniaka do dworu na osiedlu Czarne. Tam była dyskusja panelowa. Uczestnicy opowiadali o swoich ówczesnych poglądach z dzisiejszej perspektywy. Są przekonani, że postąpili, jak trzeba, choć List był tylko moralnym i symbolicznym aktem protestu. Formalnie nie odniósł żadnych skutków.

W spotkaniu uczestniczył, między innymi, były senator „Solidarności” Andrzej Piesiak, który 25 lat temu listu podpisać nie mógł, bo – jako ówczesny przewodniczą Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność i członek Komisji Krajowej był internowany przez władze PRL.
Przyszli także inni sygnatariusze, wśród nich Wiktor Prystrom, radny poprzedniej kadencji oraz Kazimierz Pichlak i Krzysztof Czerkasow, znani lekarze (drugi jest radnym Platformy Obywatelskiej).
Uczestnicy spotkania wspominali także tych, którzy list podpisali, ale nie doczekali dnia, w którym mówi się o nim otwarcie.

Jacek Jakubiec, w 1981 roku architekt, a dziś kustosz Dworu Czarne i prezes Fundacji Kultury Ekologicznej – organizator spotkania – pokazywał zachowaną kopię listu oraz autografy jego sygnatariuszy.

Nie zabrakło młodych jeleniogórzan, którzy czasy stanu wojennego znają jedynie z opracowań historycznych lub relacji rodziców. Wielu z nich o Liście 44 dowiedziało się po raz pierwszy. – Powinni o tym mówić w szkołach – twierdzili.

Były senator Solidarności Andrzej Piesiak w 1982 roku przebywał w ośrodku dla internowanych działaczy opozycji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
223
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group