Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6571
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tęczowa „sześćdziesiątka” SP nr 7

Poniedziałek, 18 stycznia 2010, 13:35
Aktualizacja: Wtorek, 19 stycznia 2010, 8:02
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Tęczowa „sześćdziesiątka” SP nr 7
Fot. TEJO
Wernisaż wystawy w muzeum bywa często marzeniem wielu artystów. Dziś stał się rzeczywistością dla… dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7, które – w ramach obchodów 60–lecia placówki – pokazały swoje prace na ekspozycji w Muzeum Karkonoskim. Jak na wernisaż przystało, był poczęstunek, media i atmosfera znaczącego wydarzenia.

Na ekspozycję dziecięcych prac plastycznych zatytułowaną „Tęczowe talenty siódemki” składa się trzydzieści dziewięć prac promujących młode talenty szkoły. Dla uczniów z „siódemki” była to pierwsza okazja, aby zaprezentować publicznie swoje umiejętności. Młodzi artyści dowartościowali się prezentując swoje zdolności artystyczne poza forum szkoły i mogli się przekonać, że warto inwestować w siebie oraz, że żmudna i systematyczna praca prowadzi do wymiernych efektów.

Otwarcie wystawy poprzedziła krótka uroczystość. Dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła witając małych gości wyraziła swoją radość z ich przybycia. – Muzea to nie tak jak się wielu wydaje instytucje pasywne. Muszą tętnić życiem i wydarzeniami – podkreśliła mając nadzieję, że uczniowie „siódemki” jeszcze nie raz przekroczą progi placówki przy ulicy Matejki.

Dzieci przywitała także Aneta Sikora-Firszt z działu edukacyjnego. Słowa powitania skierowano też do Elżbiety Rybak, dyrektorki SP nr 7 oraz do Piotra Grosmana, nauczyciela z „siódemki”. – Gdyby nie pan Piotr, takie chwile po prostu by się nie wydarzyły – podziękowała Gabriela Zawiła.

Młodzi goście rozbawili wszystkich krótką, ale pomysłową inscenizacją na motywach wiersza Juliana Tuwima „Pan Tralaliński”. Wszystkim wystawiającym swe prace uczniom wręczono pamiątkowe dyplomy. I wreszcie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy z poczęstunkiem – jak to na prawdziwym wernisażu bywa. Prace oglądano w salce na parterze repliki kamienicy von Buchsa na muzealnym dziedzińcu.

Młodych autorów pokazywanych na wystawie prac łączy ich wiek, dziecięca wrażliwość i niczym nieskrępowana wyobraźnia. Rzeczywistość ta ujmuje nas swoją niepowtarzalną urodą - pięknem, którym zachwycali się najwięksi artyści. Pablo Picasso powiedział kiedyś, „...że wszystkie dzieci są artystami - sztuką jest pozostać artystą, kiedy się dorośnie”.

Prace plastyczne doskonale pokazują, jak bardzo dzieci są wrażliwe na zmiany w swoim otoczeniu. Ich rysunki lub malunki są szczerym opisem świata, świata widzianego oczami siedmiolatka i ośmiolatka. W świecie tym zielone słońce świeci na różowym niebie, olbrzymie kwiaty sięgają obłoków, dzieci, psy, żyrafy, a nawet ptaki są zawsze uśmiechnięte, a mama najpiękniejsza. Pozornie abstrakcyjne kreski czy plamy mogą być na przykład miastem, a przypadkowy z pozoru układ różnej grubości linii pędzącym pociągiem.

Podmiotem wydarzenia byli uczniowie, którzy zostali publicznie docenieni za swoje starania. Być może niektórzy z nich wybiorą drogę artystycznej kariery, a ich prace oglądać będziemy w renomowanych muzeach i galeriach. Póki co zapraszamy do Muzeum Karkonoskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
692
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
10%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group