Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3799
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Teatry wyszły na jeleniogórskie ulice!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 12 lipca 2014, 7:37
Aktualizacja: Niedziela, 13 lipca 2014, 8:49
Autor: Elster
Fot. MT
Spektaklem plenerowym “Traps”, który katalońska formacja Efímer zaprezentowała wczoraj (w piątek, 11.07.) wieczorem, zainaugurowano trzydniowy XXXII Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Frekwencja dopisała. Coroczny festiwal przyciągnął na imprezę kilkuset widzów, dla których dobra zabawa była ważniejsza niż niesprzyjająca aura. Do niedzieli pod gołym niebem publiczność będzie oglądać bezpłatne spektakle polskie, austriackie, belgijskie, francuskie, hiszpańskie i niemieckie.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się kolorową paradą, która wyruszyła w towarzystwie niezwykle żywiołowego klauna Rufi Rafi spod Bramy Wojanowskiej i przeszła na Plac Ratuszowy a później zatrzymała się obok barokowej fontanny Neptuna. Tam wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak przekazał klucze do miasta dyrektorowi festiwalu i Teatru im. Norwida Piotrowi Jędrzejasowi.

- Teatr uliczny na dobre zagościł w krajobrazie Karkonoszy! Historia teatrów ulicznych w Polsce rozpoczęła się w Jeleniej Górze, a wszystko to dzięki pomysłowi i działaniom Aliny Obidniak, wieloletniej dyrektor jeleniogórskiego teatru - powiedział na inauguracji festiwalu Piotr Jędrzejas. - Wierzę w to, że teatr nadal mocno zakorzeni się w świadomości nie tylko jego mieszkańców, ale też przybywających specjalnie na ten festiwal turystów - dodał. – Serdecznie dziękuję widzom - dzieciom, młodzieży i dorosłym - za tak liczne przybycie i za spędzenie tego czasu na festiwalu. Jak co roku jeleniogórska publiczność nie zawiodła organizatorów – mówiła obecna na uroczystym otwarciu imprezy Alina Obidniak.

Jako pierwszy zaprezentował się hiszpański teatr Efímer z przedstawieniem “Traps” (Pułapki). Uwaga widzów przeniesiona tu została z dzieła na działania. Trzy wędrowne smoki o długości czterech i pół metra oraz wysokości dwóch i pół metra, zrobione z kawałków kolorowego materiału wciągały do zabawy z interakcjami z przechodniami.

Potem, po zmierzchu od Bramy Wojanowskiej do Placu Ratuszowego A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń poniósł zgromadzoną publiczność widowiskiem “Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej”. Za sprawą muzyki granej na żywo, “białego śpiewu”, tańców i ognia, dynamiczna parada porwała w taneczny korowód, i widzów i aktorów.

Spektakl teatru A3 łączył w sobie dramat szekspirowski z obrzędem Nocy Kupały, czyli zachodnią mitologię ze wschodnim mistycyzmem. Nie tworzył linearnych historii. Ulotne postacie oświetlane jedynie ogniem, nagłe przeobrażenia przestrzeni i rekwizytów budowały atmosferę. Sytuacje sceniczne przywołały rzeczywistość z pogranicza snu i realności, która komentowana była w sposób nie pozbawiony humoru, przemieszanego jednak z ironią, a nawet szyderstwem. Choć to widowisko liryczne, sentymentalne i wzruszające, towarzyszył temu śmiech, zabawa i żart.

Emocjonującym akcentem muzycznym festiwalu tego dnia był nocny występ katalońskiej formacji Efímer. Plastyczno-muzyczne widowisko “The Dance of the Death” (Taniec śmierci) wprost “włamało się” do przestrzeni publicznej ulicy 1-go Maja i kierując się na Plac Ratuszowy mijało jak w transie. Wrażenie robiły znakomite efekty świetlne, przejmujące kompozycje duetu Joel Condal i Marcel Fabregat oraz wysoki na pięć metrów szkielet mobilny. Oryginalna muzyka hipnotyzowała, angażowała i porywała, a jednocześnie wywoływała najprostsze uczucia frajdy i oczarowania.

- Moim zdaniem to był nie tylko spektakl z udaną oprawą wizualną, ale i dobry koncert, dokładnie taki, jakiego mogliśmy się spodziewać – komentuje występ formacji Efímer jeden z nastolatków.

Dziś drugi dzień święta teatrów ulicznych i plenerowych. Rozpocznie się o godzinie 14.00 happeningiem pt. “Trawa - najśmieszniejsze rozwijanie!”. Potem wystąpią teatry z Francji (Cie Les Fées Railleuses ze spektaklem “Les Polyamide Sisters”), Hiszpanii (Cia La Tal z “Carilló”), Belgii (Theater Tol z “Corazôn de Angeles”) i Polski (ShazZa z projekcją filmów z muzyką na żywo). Na festiwalu także gościć będzie klaun Rufi Rafi z programem “Odjechane Kuku na Muniu”.

Co jeszcze w programie?
12 LIPCA – SOBOTA
14:00 – Happening „TRAWA – najśmieszniejsze rozwijanie!” (Plac Ratuszowy – amfiteatr)
19:00 – CIE LES FÉES RAILLEUSES (Francja) „Les Polyamide Sisters” (Plac Ratuszowy – amfiteatr)
20:00 – CIA LA TAL (Hiszpania) „Carilló” (Plac Ratuszowy – scena)
21:00 – SzaZa (Polska) Projekcja filmów z muzyką na żywo (Plac Ratuszowy – amfiteatr) 22:00 – THEATER TOL (Belgia) „CORAZÓN DE ANGELES” (Plac Ratuszowy) Odjechane Kuku na Muniu klauna Rufi Rafiego łącznikiem sobotnich wydarzeń!

13 LIPCA – NIEDZIELA
11:00 – BIEG LUDZI TEATRU (Start: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida – Meta: Zdrojowy Teatr Animacji)
16:00 – KLAUN RUFI RAFI (Polska) „Historie domowe" (Plac Ratuszowy)
18:00 – ANNA DE LIRIUM (Austria) „ALIVE! – In Concert” (Plac Ratuszowy – scena) 19:00 – PAS PAR TOUT (Niemcy) „Die Ratten kommen!” (Plac Ratuszowy – amfiteatr) 20:30 – Oficjalne wręczenie nagród zwycięzcom BIEGU LUDZI TEATRU
Wręczenie nagrody za najlepszą sztukę w Konkursie na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej (Plac Ratuszowy – scena)
21:00 – Koncert zespołu SPARE BRICKS - A PINK FLOYD TRIBUTE BAND (Plac Ratuszowy – scena)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~Tuiteraz 12-07-2014 8:47
Ponieważ nie mogę być w tym roku na festiwalu postanowiłem obejrzeć relację na "Jelonce". Dojechałem do połowy zdjęć i wyłączyłem bo mnie znudziło oglądanie widowni a nie artystów.Na 75 zdjęć 50 to ludzie.Oni widzieli spektakle a ja nie.Zmieńcie tytuł na "Ludzie wyszli na ulicę" i wtedy będzie ok.
~ 12-07-2014 10:42
Do Jeleniej przyjechało mnóstwo cudownych artystów. Zwłaszcza ta ze 111 zdjęcia *.* kosmos.
~Do ~ 12-07-2014 10:44
~Tuiteraz - Po prostu zacznij Pan/Pani przeglądać galerię zdjęć od końca. Być może ten fotograf MT wynudził się na tym festiwalu i skupił się na ludziach. Tak mają amatorzy, nie ma się co dziwić.
~... 12-07-2014 10:54
Byłem i jestem, nawet nie wiem jak to powiedzieć... rozczarowany? zasmucony? zdenerwowany? Teatry z dawnych lat - WRÓĆCIE !
~ojoj 12-07-2014 11:09
zgadzam sie troche delikatnie mówiac porażka, moze kolejne dni ...?
~hihihi 12-07-2014 12:49
SMOKI Obiboki :) wystraszyly na poczatku male dzieci a zanudzily duzych mieszkancow. drugi i trzeci spektakl to pseudo show dla plebsu. igrzyska sa, chleba i pracy nie ma. glupi lud sie cieszy, wczoraj jak ulal starozytny Rzym przed upadkiem...
~ 12-07-2014 12:52
Kolejne dni będą tak samo nijakie i miałkie:) Konik garbusek, szczudła i zajawki z pacynkami. Urzędnik natomiast określi to tak, publiki było ze sto osób, znaczy się impreza dobrze zabezpieczona:) Szkoda kasy na to, lepiej zrobić kilka mniejszych imprez klubowych niż takowe masowe kontynuacje z pajacykami. To jest dobre dla przedziału wiekowego 2 do 8 lat
~tamipowrót 12-07-2014 13:12
do tuiteraz - nie rozszyfrowałeś nazwy teatry uliczne - jak sam nazwa wskazuje zdjęcia powinno się zrobić teatrom i ulicy :) trzy smoki to trzy zdjęcia, potem jeden kościotrup, grupka muzyków i zostaje liczna grupa ulicy :)
~Do ~ 12-07-2014 13:21
~hihihi I tak było w JG od 32 lat!!!! Pozdrawiam "mądrego" luda.
~dingdong 12-07-2014 13:25
to trzy smoki aż z Hiszpanii musiały do nas zawitać, aby za ciężkie pieniądze przedreptać spod Bramy Wojanowskiej na ratusz? Co to miało być? żadnej gry, po prostu marne kostiumy i do przodu. To ma być teatr czy pierwszomajowe przejście kilkuset metrów? Równie dobrze można powiedzieć, że najemnik przebrany za Myszkę Miki w Tesco czy Realu też robi 'teatr' - tyle że za znacznie mniejsze pieniądze.Totalne rozczarowanie... Drugi 'pochód' nieco bardziej okazały, ale też trudno nazwać to teatrem. GDZIE JEST DAWNA, WSPANIAŁA IMPREZA TEATRÓW ULICZNYCH?
~Balwan 12-07-2014 13:49
Jak dla mnie to te spektakle byl jak procesja w Boze Cialo, idzie lud za ksiedzem a tu za klaunem i smokami, orgiestra albo koscistym chlopkiem, dochodzi do oltarza a tu do sceny :) ot nowa religia, jeszcze mi brakowalo druszlaka i makaronu i bylo by git ;P
~ 12-07-2014 14:32
żenada
~obibok 12-07-2014 15:37
Szpieg TVN na zdj. 39?
~rozrywkowa 12-07-2014 17:14
20 lipca w Mirsku bedzie koncert zespolu Boys, jelonka napisze o tym oczywiscie po fakcie!
~ 12-07-2014 17:30
Jelenia kiczem albo nudą stoi:) I tak od lat geniusze od kultury pchają ten wózek, jakby robili rewiry z koszami na śmieci. Ja bym tych wszystkich speców wywalił dawno z posad do pośredniaka posłał....
~ 12-07-2014 17:40
Taniec śmierci był super! Znakomita muzyka i zabawa dla wszystkich. Dzisiaj wieczorem będą anioły, właśnie wisiały nad rynkiem przed chwilą. Zapowiada się wspaniałe widowisko.
~wkurzonyLord 12-07-2014 18:58
co roku to robi się Jarmark Tandety... a nie Festival. Porażka... co to ma być ? Może jak Was nie stać zróbcie 2 dni ale z TEATREM nie pseudo klaunami i dziwnymi grupkami pseudoartystów...
~balenka 12-07-2014 19:55
MT- gratuluję udanych fotek :)
~magda. 12-07-2014 20:25
Byłam wczoraj i dzisiaj i niestety tak jak tu napisano - przedstawienia poniżej dna. Właściwie należałoby to nazwać popisami kuglarzy a nie przedstawieniami teatralnymi. To przykre, że tak nisko upadł Festiwal. Strata czasu. Nie polecam nikomu.
~@ dialog 12-07-2014 20:45
I co teatralny burku? Zostałeś sam, nikt się nie łapie na twój pijarowy spam jaki rozsiewasz na forach. Jaki jest koń, każdy widzi. A prawdy nie zagłuszysz. Twój teatr i organizowane przez niego imprezy to dno, co doskonale widać po komentarzach. Słabo się starasz, jakbyście trochę popracowali nad poziomem, a nie tylko nad spamem na forach, to efekt byłby lepszy.
~gluś 12-07-2014 20:57
dobrze że pogoda dopisała, fajnie że się dzieje
~Do dialog 13-07-2014 0:26
Po sposobie wypowiedzi sadzę, że niezrozmiałbyś żadnej sztuki ale szczerze mam to gdzieś, jeżeli ktoś był dzisiaj ( a w zasadzie już wczoraj) i widział "Wiszące Anioły" to na pewno nie powie, że to był niski poziom. Połączenie opery, teatru, baletu i akrobatyki cyrkowej po prostu świetne :) Hiszpanie na prawe dali czadu :) Ale Ty "dialog" tego nie zrozumiesz, musisz najpierw skończyć gimnazjum. Pozdrawiam wszystkich optymistycznie myślących :)
~romeo 13-07-2014 1:13
Tandeta, kicz i chała - tak można w skrócie podsumować to, co się dzieje w ramach festiwalu. Byłem na kilku spektaklach i niestety publiczność zniesmaczona i wynudzona. Widać w tym rękę obecnego dyrektora teatru Norwida, który gustu artystycznego nie ma za grosz. Wstyd pokazywać coś takiego turystom i jeszcze nazywać Festiwalem Teatrów Ulicznych!
~teatrowiec 13-07-2014 1:30
Hehehe proponuje zobaczyc Festiwal Teatrow Ulicznych w Krakowie... odbywa się właśnie teraz... 4 dni - 70 spektakli... ULICA27. Coś pięknego...
~ 13-07-2014 6:58
i na co to komu.chyba tylko po to żeby wyjść z domu bo inni wyszli ,nachlać się ,naćpać i nic nie zrozumieć
~ 13-07-2014 8:30
Rewelacyjny byl sobotni nocny spektakl. Super! Dawno takiego aplauzu nie było słychać na jeleniogorskim Rynku!
~ 13-07-2014 8:32
Było wspaniale! Nie rozumiem po co te nieprawdziwe wpisy? Tłumy zachwyconych ludzi. Kto był wie jak było pięknie!
~rysia 13-07-2014 8:47
Byłam wczoraj zobaczyć spektakl festiwalowy niestety podzielam negatywne opinie, to totalny kicz. Kto akceptuje wydatki na coś takiego z puli podatników. Jak kierownictwa teatru nie stać, aby sprostać zadaniom to może je wymienić, a nie szastać kasą z podatków.
~AnonimGall 13-07-2014 10:18
Spektakl rewelacyjny! Jako podatnik żądam więcej takich imprez :) Jest tyle możliwości - trzeba wykorzystać nasze możliwości - miejsca, inwencję i pomysły. Dosyć smutków i afer! Endorfin nam trzeba - nie wszystkim oczywiście, nieuleczalne smutasy niech już taplają się w swoich smutkach i fobiach. Uśmiech na twarzy i życzliwość obcych ludzi to deficyt, który wywołują takie spektakle jak ten artystów z Belgii :D
~taka prawda 13-07-2014 22:00
Niestety mamy najazd teatralnych trolli i spamerów. dialog.net.pl (78.8.*.*), jeleniagora.vectranet.pl (78.88.*.*) i gprs516981.centertel.pl (31.61.*.*) - te trzy adresy IP powtarzają się pod każdym artykułem dotyczącym teatru. Jakby odsiać wszystkie komentarze wpisane pod różnymi nickami z tych trzech adresów, to okazuje się, że opinie o Festiwalu są same negatywne. Byłem, widziałem i mogę potwierdzić - tak żenującego festiwalu teatrów ulicznych jak w tym roku jeszcze nie było. Organizatorzy powinni się wstydzić! Ludzie odchodzili już po kilku minutach.
~Do 10:18 13-07-2014 23:19
AnonimGall to znany na lokalnych portalach troll. Ile ci AnonimGall płacą w teatrze za zachwalanie czegoś na czym nie byłeś? 2, 6 czy 10 groszy? Żenujący jest ten twój "hurraoptymistyczny" wpis bez grama meritum - szkoda że sam nie widzisz jaki jesteś śmieszny.
~Do taka praw 13-07-2014 23:53
Człowieku puknij się w głowę albo odstaw leki, nie mam nic wspólnego z teatrem ale mi się po prostu bardzo podobało. Dlaczego Ciebie tak irytuje że ludziom się podobało. Do organizatorów: hejterami się nie przejmujcie, są ludzie któzy zawsze i wszystko będą hejtować, a w tym roku było naprawdę ok (byłem tylko w piątek i sobotę, nie wiem jak był ow niedzielę). Pozdr
~do 23:53 14-07-2014 2:38
vectranet.pl (78.88.*.*), nie trolluj. Już cię cała Jelenia zna, teatralny burku. Inne wątki też zasmieciłeś swoimi bałwochwalczymi pijarowymi tekścikami, wszystkie w podobnym stylu. Ty byłeś wszędzie, w piątek-świątek i niedzielę, dziwnym trafem nigdy nie piszesz konkretów tylko zawsze gładkie, ogólnikowe slogany o niczym. A tak naprawdę to siedzisz non stop przed kompem i spamujesz. Jeśli ktoś tu sie powinien leczyć to właśnie ty. Twoje spamerstwo i zacietrzewienie świadczy dobitnie, że musi być coś u ciebie nie tak pod beretem.
~ 14-07-2014 20:14
Wyszły i niech wracają z powrotem bo niczego wartościowego nie pokazały. Czyli znowu kompromitacja dyrektora teatru.
~ 15-07-2014 9:07
Burku z adslu nie ujadaj, wszyscy już cię znają ! spamujesz wszystkie fora na jelonce!
~ 15-07-2014 18:54
Wszystko ci się pomieszało... Ty ujadasz burku :) więc siedź cicho
~ 15-07-2014 19:31
Dialog, nie szczekaj, kundlu! Kupimy ci kaganiec na pysk i będzie spokój na forum.
~AnonimGall 15-07-2014 20:23
O, a tu mamy teatr forumowy ;))))))
~ 15-07-2014 21:12
O, naczelny jeleniogórski spamer się obudził. Teatr forumowy to jedyny teatr, jaki znasz (sam go robisz).
~ 16-07-2014 0:33
kundlu? burku? Masz problem ze zwierzętami?....
~ 16-07-2014 1:47
Największy problem jest tu z tobą. Wiesz dlaczego? Dlatego, że te określenia pasują do ciebie doskonale.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group