Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12133
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Teatry wyszły na jeleniogórskie ulice!

Sobota, 12 lipca 2014, 7:37
Aktualizacja: Niedziela, 13 lipca 2014, 8:49
Autor: Elster
Jelenia Góra: Teatry wyszły na jeleniogórskie ulice!
Fot. MT
Spektaklem plenerowym “Traps”, który katalońska formacja Efímer zaprezentowała wczoraj (w piątek, 11.07.) wieczorem, zainaugurowano trzydniowy XXXII Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Frekwencja dopisała. Coroczny festiwal przyciągnął na imprezę kilkuset widzów, dla których dobra zabawa była ważniejsza niż niesprzyjająca aura. Do niedzieli pod gołym niebem publiczność będzie oglądać bezpłatne spektakle polskie, austriackie, belgijskie, francuskie, hiszpańskie i niemieckie.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się kolorową paradą, która wyruszyła w towarzystwie niezwykle żywiołowego klauna Rufi Rafi spod Bramy Wojanowskiej i przeszła na Plac Ratuszowy a później zatrzymała się obok barokowej fontanny Neptuna. Tam wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak przekazał klucze do miasta dyrektorowi festiwalu i Teatru im. Norwida Piotrowi Jędrzejasowi.

- Teatr uliczny na dobre zagościł w krajobrazie Karkonoszy! Historia teatrów ulicznych w Polsce rozpoczęła się w Jeleniej Górze, a wszystko to dzięki pomysłowi i działaniom Aliny Obidniak, wieloletniej dyrektor jeleniogórskiego teatru - powiedział na inauguracji festiwalu Piotr Jędrzejas. - Wierzę w to, że teatr nadal mocno zakorzeni się w świadomości nie tylko jego mieszkańców, ale też przybywających specjalnie na ten festiwal turystów - dodał. – Serdecznie dziękuję widzom - dzieciom, młodzieży i dorosłym - za tak liczne przybycie i za spędzenie tego czasu na festiwalu. Jak co roku jeleniogórska publiczność nie zawiodła organizatorów – mówiła obecna na uroczystym otwarciu imprezy Alina Obidniak.

Jako pierwszy zaprezentował się hiszpański teatr Efímer z przedstawieniem “Traps” (Pułapki). Uwaga widzów przeniesiona tu została z dzieła na działania. Trzy wędrowne smoki o długości czterech i pół metra oraz wysokości dwóch i pół metra, zrobione z kawałków kolorowego materiału wciągały do zabawy z interakcjami z przechodniami.

Potem, po zmierzchu od Bramy Wojanowskiej do Placu Ratuszowego A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń poniósł zgromadzoną publiczność widowiskiem “Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej”. Za sprawą muzyki granej na żywo, “białego śpiewu”, tańców i ognia, dynamiczna parada porwała w taneczny korowód, i widzów i aktorów.

Spektakl teatru A3 łączył w sobie dramat szekspirowski z obrzędem Nocy Kupały, czyli zachodnią mitologię ze wschodnim mistycyzmem. Nie tworzył linearnych historii. Ulotne postacie oświetlane jedynie ogniem, nagłe przeobrażenia przestrzeni i rekwizytów budowały atmosferę. Sytuacje sceniczne przywołały rzeczywistość z pogranicza snu i realności, która komentowana była w sposób nie pozbawiony humoru, przemieszanego jednak z ironią, a nawet szyderstwem. Choć to widowisko liryczne, sentymentalne i wzruszające, towarzyszył temu śmiech, zabawa i żart.

Emocjonującym akcentem muzycznym festiwalu tego dnia był nocny występ katalońskiej formacji Efímer. Plastyczno-muzyczne widowisko “The Dance of the Death” (Taniec śmierci) wprost “włamało się” do przestrzeni publicznej ulicy 1-go Maja i kierując się na Plac Ratuszowy mijało jak w transie. Wrażenie robiły znakomite efekty świetlne, przejmujące kompozycje duetu Joel Condal i Marcel Fabregat oraz wysoki na pięć metrów szkielet mobilny. Oryginalna muzyka hipnotyzowała, angażowała i porywała, a jednocześnie wywoływała najprostsze uczucia frajdy i oczarowania.

- Moim zdaniem to był nie tylko spektakl z udaną oprawą wizualną, ale i dobry koncert, dokładnie taki, jakiego mogliśmy się spodziewać – komentuje występ formacji Efímer jeden z nastolatków.

Dziś drugi dzień święta teatrów ulicznych i plenerowych. Rozpocznie się o godzinie 14.00 happeningiem pt. “Trawa - najśmieszniejsze rozwijanie!”. Potem wystąpią teatry z Francji (Cie Les Fées Railleuses ze spektaklem “Les Polyamide Sisters”), Hiszpanii (Cia La Tal z “Carilló”), Belgii (Theater Tol z “Corazôn de Angeles”) i Polski (ShazZa z projekcją filmów z muzyką na żywo). Na festiwalu także gościć będzie klaun Rufi Rafi z programem “Odjechane Kuku na Muniu”.

Co jeszcze w programie?
12 LIPCA – SOBOTA
14:00 – Happening „TRAWA – najśmieszniejsze rozwijanie!” (Plac Ratuszowy – amfiteatr)
19:00 – CIE LES FÉES RAILLEUSES (Francja) „Les Polyamide Sisters” (Plac Ratuszowy – amfiteatr)
20:00 – CIA LA TAL (Hiszpania) „Carilló” (Plac Ratuszowy – scena)
21:00 – SzaZa (Polska) Projekcja filmów z muzyką na żywo (Plac Ratuszowy – amfiteatr) 22:00 – THEATER TOL (Belgia) „CORAZÓN DE ANGELES” (Plac Ratuszowy) Odjechane Kuku na Muniu klauna Rufi Rafiego łącznikiem sobotnich wydarzeń!

13 LIPCA – NIEDZIELA
11:00 – BIEG LUDZI TEATRU (Start: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida – Meta: Zdrojowy Teatr Animacji)
16:00 – KLAUN RUFI RAFI (Polska) „Historie domowe" (Plac Ratuszowy)
18:00 – ANNA DE LIRIUM (Austria) „ALIVE! – In Concert” (Plac Ratuszowy – scena) 19:00 – PAS PAR TOUT (Niemcy) „Die Ratten kommen!” (Plac Ratuszowy – amfiteatr) 20:30 – Oficjalne wręczenie nagród zwycięzcom BIEGU LUDZI TEATRU
Wręczenie nagrody za najlepszą sztukę w Konkursie na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej (Plac Ratuszowy – scena)
21:00 – Koncert zespołu SPARE BRICKS - A PINK FLOYD TRIBUTE BAND (Plac Ratuszowy – scena)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group