Niedziela, 7 marca
Imieniny: Pawła, Tomasza
Czytających: 3304
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Tańcem i lalką. W poszukiwaniu wspólnej ekspresji

Poniedziałek, 20 czerwca 2011, 8:11
Aktualizacja: 8:34
Autor: RSGB
REGION JELENIOGÓRSKI: Tańcem i lalką. W poszukiwaniu wspólnej ekspresji
Fot. ZTA
Pokazem etiud zakończyły się w sobotę dwutygodniowe warsztaty, w których uczestniczyli tancerze z Teatru Gerharda Haupmananna Goerlitz – Zittau oraz lalkarze ze Zdrojowego Teatr Animacji w Jeleniej Górze.

Przed rokiem teatr z Goerlitz i jeleniogórscy lalkarze podpisali umowę o współpracy nad wspólnym projektem pt.: „Poszukiwaniu legendarnych śladów”, nad którym patronat naukowy objęło Muzeum Śląskie w Goerlitz. - Projekt pogłębia nie tylko historyczną konfrontację z regionem, lecz także kulturowe i obywatelskie partnerstwo Europejskiego Miasta Goerlitz/Zgorzelec z Jelenią Górą. Niezwykle interesujący jest również artystyczny aspekt projektu – dwa odmienne gatunkowo teatry poszukujące wspólnego środka wyrazu w konfrontacji dwóch odmiennych form ekspresji artystycznej - tańca i animacji lalkowej.

Pierwszy okres współpracy poległą głównie na wzajemnym poznaniu się dwóch zespołów. Zdrojowy Teatr Animacji gościł ze swym spektaklem w Goerlitz, tancerze występowali w maju w Jeleniej Górze ze spektaklem „OD ZERA DO SETKI tancerze dla tancerzy IV”. Również w maju rozpoczęły się w Pałacu Wojanów pierwsze wspólne zajęcia warsztatowe, kontynuowane w następnym miesiącu w Goerlitz.

Pod kierownictwem Steffi Sembdner grupa lalkarzy i tancerzy szukała podczas codziennych zajęć, wspólnej wypowiedzi artystycznej inspirowanej pojęciami związanymi ze wspólnymi polsko-niemieckimi korzeniami śląskości. Podczas warsztatów – przed tygodniem odbył się pierwszy publiczny pokaz efektów wspólnej pracy, podczas którego teatr jeleniogórski przedstawił również wszystkie swoje pozycje repertuarowe nawiązujące do legendarnych i historycznych dziejów pogórza karkonoskiego.

W drugim tygodniu warsztatów jeleniogórscy lalkarze, oprócz prac warsztatowych mieli okazję uczestniczyć w zajęciach choreograficznych prowadzonych przez Ingo Reulecke’go – profesora choreografii i improwizacji, dziekana Wydziału Tańca Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch w Berlinie.

Sobotni pokaz, gorąco oklaskiwany przez publiczność zgromadzoną w Muzeum Śląskim w Goerlitz nie kończy współpracy teatralnej. W najbliższym tygodniu rozpoczną się warsztaty dla przedszkolaków związane ze śląskimi legendami. Przyszły sezon, już w wyremontowanym Teatrze Zdrojowym, zapowiada kolejne wspólne przedsięwzięcia artystyczne tanerzy z Goerlitz i lalkarzy z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group