Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 5684
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Takie ulgi dla rodzin wielodzietnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 grudnia 2013, 8:58
Aktualizacja: Środa, 26 sierpnia 2020, 5:17
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Jeleniogórska Karta Dużej Rodziny uprawniająca do różnych zniżek i ulg wchodzi już w fazę realizacji. Rodzice posiadający więcej niż dwójkę dzieci mogą już złożyć wniosek o przystąpienie do programu. Na jakie zniżki i ulgi mogą liczyć?

Kartę może odebrać rodzic lub opiekun prawny. Druk wniosku o wydanie dokumentu dostępny jest na stronie www.jeleniagora.pl w zakładce Jeleniogórska Karta Wielkiej Rodziny. Karty można odbierać w trzech punktach: Centrum Obsługi Klienta (ul. Ptasia 6a), Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (Jana Pawła II 7) oraz w Wydziale Dialogu Społecznego (Ratusz-przybudówka). Jeleniogórska Karta Dużej Rodziny jest imienna, posiada numer i zaznaczoną datę ważności. Ta edycja będzie ważna do 30 września 2014 r.

Największą ulgą dla rodzin wielodzietnych korzystających z komunikacji miejskiej będą: bilety miesięczne za 10 zł dla dzieci i młodzieży uczącej się (obecny koszt to ponad 100 zł) oraz bezpłatne przejazdy w soboty, niedziele i święta w strefie miejskiej Jeleniej Góry dla całych rodzin.

Rodzice z trójką i większą liczbą dzieci skorzystają też z bezpłatnych posiłków dla dziecka uczęszczającego do żłobka miejskiego. Mogą też liczyć na 50 procentową zniżkę na posiłki dla dziecka w miejskich przedszkolach nr: 2, 4, 10, 11, 13, 14, 19 i 27. Zapłacą też połowę za wstęp do wszystkich obiektów zarządzanych przez MOS, czyli na basen, lodowiska czy korty oraz za bilet wstępu na basen przy Szkole Podstawowej nr 11.

Bezpłatny wstęp będą miały całe rodziny do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida (z wyłączeniem Sceny Impresaryjnej i premier) oraz do Zdrojowego Teatru Animacji (z wyłączeniem spektakli w ramach Sceny Impresaryjnej).

W Biurze Wystaw Artystycznych dla dużych rodzin zaplanowano bezpłatne oprowadzanie po wystawie dla grup co najmniej 5-osobowych (po uprzednim uzgodnieniu terminu). Bezpłatny wstęp dla dzieci i rodziców mają też Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” i Muzeum Przyrodnicze.

Połowę ceny wielodzietni zapłacą też za półkolonie letnie i zimowe oraz za udział w zajęciach, imprezach, wycieczkach, spektaklach dla dzieci w Młodzieżowym Domu Kultury, a także w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury. 50 procent będą ich też kosztowały warsztaty i kursy oraz bilety wstępu na imprezy w Miejskim Domu Kultury „Mulfon” oraz zajęcia dziecięce pracowni edukacyjnych, a także bilety Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” w Jeleniogórskim Centrum Kultury. W Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu rodziny wielodzietne mogą liczyć na 50-procentową zniżkę na zajęcia dla dzieci. Dodamy dodatkowe zniżki na nowerabaty.pl

Jak zapowiada prezydent Marcin Zawiła, z czasem do programu Jeleniogórskiej Karty Dużej Rodziny mają być włączane kolejne placówki i spółki miejskie. Które? To pokaże czas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~gość74 17-12-2013 9:17
to może teraz czas pomyśleć o zniżkach dla rodzin w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne?Jedyna o jakiej mi wiadomo to darmowa sadzawka na Sudeckiej,a i to dowiedziałam sie przypadkiem
~Krig5 17-12-2013 9:30
A ja nie mam dużej rodziny. Tylko 2 dzieci i bezrobotnego męża. Nie stać nas na teatr, lodowisko, w muzeum byliśmy 8 lat temu. Po Nowym Roku nie stać nas będzie na bilety miesięczne. Może się uda (nie załamać psychicznie). Dziwię się dobremu samopoczuciu tych którzy doprowadzili do takiej nędzy.
~ 17-12-2013 9:42
A co z matkami samotnie wychowujacymi dzieci w wieku szkolnym ze smiesznymi alimentami lub bez nich ? O tej najslabszej grupie nikt nawet nie wspomina i pomija sie to skrzetnie przy kazdej nowelizacji. Tutaj zapracowane kobiety nie pozwola sobie na opiekunki, w czasie koniecznosci pracy i to glownie za marne zarobki. Tym kobietom rzuca sie klody pod nogi w probie zdobycia zapomogi na obiady w szkole, lub zakup pomocy naukowych czy opalu. Jesli wieloosobowa familia jest pelna tzn jest matka i ojciec to sie torzy karty, gdy matka samotna ktora musi podolac wszystkiemu sama ,ona jest wykluczona z przywilejow.
~Ja 17-12-2013 10:05
Ktoś zazdrosci rodzinom wielodzietnym? Bardzo proszę postarać się o troje dzieci. Inwestować w ich wychowanie siłę, czas, pieniądze. A potem zazdrościć karty.
~!!! 17-12-2013 10:44
I kto skorzysta znowu patologia ,bo normalna rodzina nie machnie tyle stonki .Paranoja !!!
rymcycymcy 17-12-2013 11:23
A jeśli jest tak, że moja żona ma jedno dziecko ...a ja czworo !? :) ...to komu należy się zniżka w MPK ? :)
~wielodzietna 17-12-2013 11:41
ale was zazdrość neka... a ja Wam powiem, ze coraz więcej normalnych ludzi gdzie oboje rodzice pracują maja wykształcenie ma więcej dzieci niż 2. Nikt nikomu nie broni mieć troje czworo czy pięcioro dzieci. To poza tym nie jest wymysł naszego miasta, w innych miastach karta istnieje już od dawna na wyraźne zalecenie naszego Prezydenta Komorowskiego. Czas najwyższy już był na Jelenia Góre :)
~Inna 17-12-2013 11:57
Wielodzietna.....masz rację ,ale zawsze ktoś musi zazdrościć przywilejów?Jeszcze krytykować odnośnie liczby dzieci....A inne miasta jasne ,że mają tylko,że niektórzy ograniczają swoją wiedzę do tego ,co się dzieje w ślicznym, ale jak powiedział Tomasz K. prowincjonalnym mieście- czego mu nie zapomnę- hi, hi.
~rodzic 1 dzi 17-12-2013 12:09
Popieram. Ulgi dla rodzin wielodzietnych 100 % a zazdrosnicy do roboty lub zamilczeć paskudy !!!
~abc 17-12-2013 12:22
a dlaczego termy się jeszcze nie włączyły w tę piękną akcję? Czyż to nie jest spółka miejska?
~honorowi 17-12-2013 12:29
A kiedy zrobi Miasto zniżki dla Honorowych Dawców Krwi !!!! My nic w Jeleniej Górze nie mamy a to dzięki Nam żyje dużo ludzi, w innych miastach Krewniacy mają np. darmową komunikację miejska a Nasza Władza to nic w tym kierunku nie zrobi aby choć trochę być nam wdzięcznym!!!! ŻALLLLL
~abc 17-12-2013 13:20
Do Muzeum Przyrodniczego i innych zawsze można było wejść za darmo w jeden dzień i z tego dnia korzystaliśmy. Z różnego rodzaju imprez kulturalnych korzystaliśmy w ramach promocji i naprawdę dużo tego było. Do muzeum Hauptmanna jakoś się nie wybieram, a innym rodzinom nie polecam - nie ma tam nic interesującego dla dzieci. Wg mnie zamiast darmowego wstępu na basen bardziej sensowna byłaby choć symboliczna dopłata do szkółki, bo po co dziecko ma iść na basen jak nie umie pływać? Nic mi te zniżki nie dają. Poza tym chociaż sama mam troje dzieci to widzę, że to faktycznie niesprawiedliwe rozdawnictwo publicznych pieniędzy.
~ 17-12-2013 13:24
Wielkie brawa,i szacunek.
~ 17-12-2013 13:27
Dla honorowych dawcow szacunek,ale prosic trzeba min.Arukowjcza bo to jego dziedzina
~wielodzietna 17-12-2013 14:09
pewnie z wielu tych znizek i tak nie skorzystam bo na basen do 11 to dzieci chodza do szkółki wiec bez sensu nam jeszcze dodatkowo, muzea kto wie może kiedyś , ale bilety miesięczne już mnie ciesza i to bardzo, wejściówki do teatru tez bo teraz już tylko niania będzie kosztowac :) no i te półkolonie, zimowiska które sa super w domach kultury :) a abc - jak dziecko nie będzie chodzic na basen to się pływac raczej nie nauczy wiec może jednak warto ;)
~do honorowi 17-12-2013 14:11
my tez oddajemy krew nawet jako wielodzietni :) i te czekolady a kiedyś orzeszki ciesza wystarczająco :) na studiach oddawaliśmy honorowo we Wrocławiu i było dokładnie to samo :)
~JAN123 17-12-2013 14:19
Rodzice posiadający więcej niż dwójkę dzieci mogą już złożyć wniosek o przystąpienie do programu. SZANOWNI PAŃSTWO TO, ŻE POSIADA SIĘ TRÓJKĘ DZIECI TO JESZCZE ZA MAŁO ABY OTRZYMAĆ KARTĘ. OTÓŻ KARTA ZOSTANIE WYDANA TYLKO I WYŁĄCZNIE WTEDY JEŻELI DZIECI AKTUALNIE SIĘ UCZĄ LUB STUDIUJĄ. TAK WIĘC NIE WYSTARCZY MIEĆ TROJE DZIECI. CZYLI NP DWOJE DZIECI SIĘ UCZY A TRZECIE WŁAŚNIE ROZPOCZYNA PRACĘ I MIESZKA WE WSPÓLNYM GOSPODARSTWIE DOMOWYM. TO JUŻ NIE JEST RODZINA, KTÓREJ SIĘ NALEŻY KARTA I TAKOWEJ NIE OTRZYMA.
~18 sqandal 17-12-2013 15:18
.... piękna sprawa ta karta i tak trzymać , rodziny wielodzietne to nasz skarb narodowy
~samotna mama 17-12-2013 15:52
A co jak ma się dwoje dzieci (bliżniaczki) w wieku przedszkolnym i jest się samotną matką ze śmiesznymi niskimi alimentami?
~Boss 17-12-2013 17:02
Nie mam nic przeciwko wspieraniu rodzin wielodzietnych ale nie kosztem innych bo żeby komuś dać trzeba komuś zabrać podnosząc opłaty,podatki bardziej logiczne byłoby obniżenie wyżej wymienionych obciążeń finansowych wtedy Ci ludzie nie potrzebowaliby wsparcia i wszystkim wyszłoby to na dobre
~Aqa 17-12-2013 17:06
Największą ulgą dla rodzin wielodzietnych korzystających z komunikacji miejskiej będą: bilety miesięczne za 10 zł dla dzieci i młodzieży uczącej się (obecny koszt to ponad 100 zł) Ulgowy miesięczny to koszt 60zł na wszystkie dni i 48na robocze __ Brawo dla pomysłu i karty! mi się ten pomysł bardzo podoba
~ 17-12-2013 18:25
Super pomysł! Mam nadzieję, że to tylko pierwszy krok w kierunku polityki prorodzinnej w naszym kraju. Dużym rodzinom najbardziej potrzebne są ulgi podatkowe. 1000 zł odpisu na dziecko to żenada, tyle wydaję we wrześniu na książki.
~A co potem z rentownością MZ 17-12-2013 18:27
Tylko jak dadzą zniżkę po 10 zł dla każdego uczącego się, to żeby potem nie wycofywali autobusów albo całych linii, bo nierentowne... A badanie robili ile dzieci jeździ autobusami i jakimi liniami w jakich godzinach? Bo potem znowu cięcia, bo MZK nierentowne... Do teatru niech sobie chodzą za darmo, nic mi do tego, na baseny także, nawet do filharmonii, mogą im dopłacać albo całkiem płacić za darmowe obiady, ale jak robią zamach na MZK i będą potem ciąć linie i połączenia z powodu nierentowności, to należy się nad tym zastanowić.
~aduś 17-12-2013 18:30
do krig 5...nie załamujcie sie!!mnie bieda zmusiła do wyjazdu za granice,i nie żałuje!teraz zabrałem zone i dziecko i powoli idzie do przodu!choć żona od początku była przeciwna wyjazdowi bo rodzina bo znajomi,bo język bo dziecko do przedszkola i jak to będzie???ech...ale przyjechała ;) i znalazła sobie jakies małe sprzątanie na początek po 3godz dziennie i już sie zaczyna cieszyc ze 450-500euro jej wpadnie to na tyle po 15godz w jeleniej robiła.nie mam innych rad jak ta żeby twój chłop zaczął przeglądać ogłoszenia pracy za granicą!bo w tej jeleniej to katastrofa dla nas szaraków!!pozdrawiam i głowa do góry
~Aqa 17-12-2013 22:51
A badanie robili ile dzieci jeździ autobusami i jakimi liniami w jakich godzinach? Kilka razy wpadłam na panów "zliczajacych" ale w jakich m-cach nie pamiętam... Inna rzecz to ta że była ankieta dla rodzin wielo ile dzieci jest w rodzinie i czy mają miesięczne - więc widocznie a...lizowali to (ankieta była w październiku)
~talar 17-12-2013 23:03
uciekajmy stad za granice,lepszy kryzys na zachodzie niz ten dobobyt w kraju
~wafelek75 18-12-2013 8:10
dlaczego tylko jelenia góra a mysłakowice czy piechowice nie przeciez tam tez sa rodziny wielodzietne
~olga 18-12-2013 16:42
Ja bardzo współczuję SAMOTNYM MATKOM co mają np dwoje dzieci.Nie mają znikąd pomocy żadnych przywilejów.Nic.Im nikt nie naprawi kontaktu..,nie wymieni uszczelki itd a nikt nie wie jakie to trudne dla młodej kobiety zapracowanej i zajetej dziecmi całe dnie i noce.Małzeństwo które ma 3 dzieci ale jest tam męzczyzna to on wiele rzeczy zrobi naprawi przyniesie a sama kobieta wszystko dżwiga sama a zapłacić za naprawy nie ma z czego Daję przykłady proste ale w zyciu jest o wiele ciężej.Samotne kobiety z dziećmi maja przeokropne życie a nikt nie pomaga im choc powinny tę pomoc mieć od państwa a nie tylko wielodzietni.Takie matki tez powinny korzyta c z tych przywilejów
~niutka 18-12-2013 20:45
Z tego co wiem bilet szkolny od pn do piątku to koszt 48zł a nie 100zł.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group