Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7341
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tajemnica podziemi pod Wzgórzem Kościuszki – nowa odsłona

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 1 maja 2013, 7:37
Aktualizacja: Czwartek, 2 maja 2013, 7:06
Autor: Mestra
Fot. Mestra
Wczoraj (30. kwietnia) tuż po godzinie 22.00 przed wejściem do podziemi przy Wzgórzu Kościuszki rozpoczęła się strzelanina pomiędzy sowieckimi żołnierzami i oddziałami SS, które w pośpiechu wniosły do środka tajemniczą skrzynię z emblematami swastyki. Nie obyło się bez ofiar – przed wejściem poległ jeden z hitlerowców.

Tak rozpoczęła się akcja mająca być wstępem do stworzenia z jeleniogórskich podziemi wyjątkowej atrakcji turystycznej.

Pod osłoną polskiego oddziału widzowie weszli do podziemi, spotykając w tajemniczych korytarzach żołnierzy sowieckich przesłuchujących niemieckiego jeńca, a także więźnia zakopującego skrzynię czy przymusowego pracownika kopiącego tunel. Obok nich co chwilę przemykali niemieccy lub sowieccy żołnierze, którzy znikali w ciemnych korytarzach.

– Według nas ten kompleks, w którym dzisiaj jesteśmy jest wspaniałym miejscem, żeby zrobić z niego duży produkt turystyczny. Jest doskonały ze względu na rozciągłość, położenie, zróżnicowanie form. To jest nieprawdopodobna przygoda. Widzieliśmy takich podziemi w Polsce kilkadziesiąt i możemy śmiało powiedzieć, że te w Jeleniej Górze są do tego wręcz stworzone, by zrobić z nich dużą atrakcję turystyczną nie tylko dla Jeleniej Góry, ale całego Dolnego Śląska. Bo takie atrakcje jak ta, doskonale wpisują się w markę całego Dolnego Śląska, tej wielkiej tajemnicy wynikającej z historii – mówił Piotr Piwowarczyk z kamiennogórskiego Projektu Arado.

Uczestnicy wydarzenia zobaczyli tylko kilka procent tego, co jest pod Wzgórzem Kościuszki. – Odległości pomiędzy poszczególnymi kompleksami są spore. Wiem, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że cześć tych podziemi może posiadać ze sobą połączenia. Ten kompleks, w którym teraz jesteśmy na pewno ma kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Na pewno potrzebujemy kilku godzin, aby przejść wszystkie korytarze – objaśniał Piotr Piwowarczyk.

Zagadkowa akcja w podziemiach przy ul. Chełmońskiego to nie tylko promocja tego miejsca, ale również wstęp do historycznej inscenizacji Jelenia Góra 1945, która odbędzie się już dzisiaj (1 maja) o godz. 12.00 na Placu Ratuszowym. Miłośnicy historii i tematyki militarnej, będą mieli okazję zobaczyć w akcji 40 rekonstruktorów oraz zabytkowe pojazdy z czasów II wojny światowej, a także przyjrzeć się wyposażeniu grup polskich, niemieckich i radzieckich.

Na godz. 12.00 zaplanowana jest bitwa o ratusz, a w godz. 12.30-14.30 – miasteczko historyczne. O godz. 15.00 wystartuje Rajd Pojazdów Historycznych Jelenia Góra – Kamienna Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55) Dodaj komentarz

~ho ho 1-05-2013 9:10
Jak to pieknie brzmi,walczyli żolnierze sowieccy z oddzialami SS.Napisz * ,że to żolnierze radzieccy ocalili nas przed zbrodniczymi *SS.
~głos na pusz 1-05-2013 9:13
Ludzie! czy to nie możecie się bawić bez petard i wybuchów??? Mniejcie litość dla resztki ptaków na tym Wzgórzu!!!! W pobliskich domach ludzie myśleli, że to wojna gangow, ta strzelanina. Litości :(
~ML 1-05-2013 9:42
bardzo ciekawe... tylko dlaczego nigdy nie piszę się o tym co będzie się działo tylko po fakcie... już nie raz stwierdziłem że obieg informacji w jeleniej to zawsze przeszłość... zamiast być coś nagłośnione to tylko czyta się realcje co było... żenada !!!
~do ho ho 1-05-2013 9:43
a ty g.. za co tak tych czerwonych wychwalasz?za katyń, gwałty na ludności i szaber podczas tego wyzwalania.czy może za 45 lat okupacj w prl-u.
~ 1-05-2013 9:49
No ujadacze, czas START!
~do gnoja 1-05-2013 9:50
Widać wieśniaku, że masz problem sam ze sobą... "strzelanina pomiędzy sowieckimi żołnierzami i oddziałami SS" to fragment inscenizacji, która w tych okolicznościach ma swoje historyczne uzasadnienie, a ty pajacu dorabiasz sobie do tego jakąś chorą ideologie... Kogo tu chciałeś widzieć? US Army...?
~ho ho 1-05-2013 9:57
Na nic wasza pisiacza bogoojczyzniana wsciekłość .SS to z...ze a wyzwolili nas żołnierze RADZIECCY.A organizatorom huków i straszenia ptakow zabrakło wyobrażni jak redaktorowi też .Zaklamują histori,e ,odreagowują na zakłamywanie historii przez PRL.Nienawiśc do ruskich zamuliła wam szare komórki.
~waw 1-05-2013 10:06
smutna rzeczywistość: ratusz ogłasza przetarg na zagospodarowanie schronów; ktokolwiek zapoznał się z warunkami przetargu zachodził w głowę: o co chodzi ??? chcą udupić temat ??? oczekują że ktoś zainwestuje niemałe pieniądze, a po trzech latach, bez zwrotu poniesionych nakładów, następuje rozwiązanie umowy ??? tak właśnie jest zbudowana oferta; można zrozumieć, że szeregowy pracownik urzędu, który przygotowuje warunki "stworzenia super oferty turystycznej", pilnując aby miasto nie straciło ani jednej złotówki robi ofertę, której nie kupi żaden poważny inwestor; ale przecież tą ofertę ocenia naczelnik wydziału, zastępca Prezydenta a w końcu sam Prezydent; jeszcze jeden przykład potwierdzający całkowity brak profesjonalizmu w ratuszu; taki obiekt !!! oferowany jak działka do dzierżawy pod
~do gnoja 1-05-2013 10:08
No i poległeś... Nikt poza Twoim wypaczeniami nie twierdzi, że SS to nie byli z...ze. Widać za to, że tak jak twoich komuszych pobratymców zabolało cię określenie "sowiecki" :))) A przecież określenie to oficjalnie stosowano do 1947 w Polsce Ludowej, no i w Manifeście PKWN... Więc o co ci chodzi kumuszku? ;P
~mim 1-05-2013 10:11
do ho,ho - nas tylko "wyzwolili"? A kto zgotował łagry,wywózki,morderstwa,całą machinę lat stalinowskich i potem? Zyją w JHeloncxe ludzie,którzy przeżyli tamte czasy-wywózki,ubeckie tortury. Ktoś kto tak pisze jak "ho ho" - to albo potomek tych wyzwolicieli,albo mało wiedzący człowieczek,albo.... Poza tym,nie wolno obrażać ludzi,mówiąc do nich "gnoju".To już tą osobe pod nikiem :ho,ho" wyklucza z grona cywilizowanych i ustawia - no,sami8 so0bie dopowiedzcie. Ktoiś kto oglądał jakiś film w wersji angielskiej - spotkał sie z określeniem sowieci.A co znaczy "sowiet"- to proszę sobie przeczytać w słownikiu,nie piusać bzdur i nie obrażać nikogo!Warto też poiuczyć sie prawdziwej historii,właśnie od świadków tamtych wydarzeń.
~waw 1-05-2013 10:17
po spartolonym przez Ratusz przetargu na dzierżawę podziemi ciekawy będzie ciąg dalszy; jak bez przetargu oddać obiekt "firmie Arado"? warunki powinna przygotować ta firma (w urzędzie nikt tego nie zrobi) i w końcu z sukcesem zamknąć temat
~ 1-05-2013 10:21
panowie ciezarówka wam trochę przykapca.jechać za wami to się nie dało
~ho ho 1-05-2013 10:22
Dla mnie ten co uważa ,że lepsza jest okupacja niemiecka od wyzwolenia prrzez Rosjan ,i rozbicie Hitlera przez siły sprzymierzone jest gno...
~conte 1-05-2013 10:29
ho ho ty * jesteś niedouczonym komuszym ZEREM
~ho,ho 1-05-2013 10:43
No to was ruszyłem pisiacze katolibany na 1Maja .Radośc bierze na waszą wściekłość i paranoję.Leczyc sie prezowe czopki.
~tok 1-05-2013 10:44
Kto to jest Piotr Piwowarczyk ?
~do ho ho 1-05-2013 10:54
Kolego lub by było poprawnie towarzyszu. Odpowiedz mi tylko na jedno pytanie. Czy Stalinowi zależało na Polsce? Innymi słowy czy wyzwalał nas tylko dlatego, że mu zależało na bezinteresownej pomocy? 17 września 39r też nas wyzwalał? Dlaczego w 44r podczas Powstania Warszawskiego nie weszli, a mieli przeważające siły? To był zmyślny plan, którego kontynuacja trwała do 89r... Czerwony towarzyszu paszoł won!
~do waw 1-05-2013 11:04
Wiesz coś więcej na temat tej sprawy ? Napisz.
~do ~waw 1-05-2013 11:05
Napisz na adres: synergize@london.com
~bel 1-05-2013 11:10
Tu o historii i potencjale naszego miasta, a koleś z jakimiś katolibanami wyjeżdża... Znajdź sobie pustaku jakiegoś hydraulika, może cię wyleczy, bo lekarze już tylko ręce nad tobą rozłożą... A radość to bierze, że tacy jak ty mogą sobie dziś co najwyżej poniżej progu wyborczego się spinać i na pierwszego maja przymusowe pochody do własnego kibla urządzać...
~ho ho 1-05-2013 11:28
Stalin wyzwał bo musial iśc przez Polske aby dobić faszyzm.z...z gruziński wymordował miliony Rosjan.A potem ci z zachodu zdradzili nas dla świetego spokoju.Biskupi w 1965 przebaczyli Niemcom ,bo katolicy,a znienawidzone prawoslawie do dziś czeka na pojednanie.Ubliżacie katolibany ,i jest to miód na moje serce ,bo nie macie argumentów.W stanie wojennym zgineło 9 górników a w 4RP zabili posłnke dla celow politycznych.Nigdy sIe nie dogadamy ,dopiero nasi nastepcy beda traktowac nasze czasy jak czasy Kmicica pod Czestochową.
~ość portalu 1-05-2013 11:29
Od jakiegoś czasu używa się przymiotnika "sowieccy", a to przecież rusycyzm. Po polsku jest "radzieccy".
~ciekawostki 1-05-2013 11:32
Ta inscenizacja ma tyle wspólnego z prawdą co ......Wojsk radzieckich w dniu "wyzwolenia " nie było w pobliżu przynajmniej kilkudziesięciu kilometrów od miasta.Pierwszymi oddziałami które tu dotarły po Niemcach była patrol wojsk Amerykańskich który dotarł w okolice dzisiejszej zajezdni gdzie natrafił na olbrzymie składy alkoholu w dawnej gorzelni.Miasto było wtedy opuszczone przez mieszkańców jednak jak to pisywali amerykanie wyglądało tak jak gdyby lokatorzy mieszkań wyszli tylko do kościoła i mieli zaraz wrócić .Zniszczenia i dewastacje zafundowała nam nasza "bratnia" armia radziecka a pomogli jej szabrownicy z centralnej polski.Dzieła zniszczenia dokończyła nasza wspaniała władza ludowa wywożąc to co jeszcze zostało do min odbudowy stolicy.
~znawca 1-05-2013 11:50
Jak można narzekać na kilka strzałów z amunicji hukowej? Widać jelenia to faktycznie miasto umierające - emerytów i malkontentów. Zamiast narzekać trzeba było ruszyć dupę sprzed telewizora, odstawić browara i kiełbasę i podejść zobaczyć co też ciekawego się dzieje. Zaściankowa mentalność. Najlepiej wszystko pozamykać i siedzieć przed telewizorem który wypierze wam do końca łepetyny, wtedy szczytem waszych ambicji i zainteresowań będzie obejrzenie kolejnego odcinka Xfactora i złojenie browara :-D Chciałem przy okazji podziękować za fajną inscenizację i zwiedzanie podziemi. Świetny pomysł i realizacja. BRAWO!
~ciekawostki 1-05-2013 11:58
Co do podziemi to jestem w lekkim szoku czytając artykuły w Jelonce i zastanawiam się czy mamy tu jeszcze jakieś podziemia niż te które znam.Teksty i komentarze o super atrakcyjnych olbrzymich podziemnych tunelach piszą chyba jacyś nawiedzeni fantasci albo ludzie którzy w nich nigdy nie byli a do tego nigdy nie widzieli innych tego typu miejsc.Nasze podziemia są niestety "mini"tunelikami niskie ,ciasne do przejścia całości starczy kilka minut plus trzy hale dawniej wykorzystywane przez centrale rybną a następnie przez knajpę.Jedyne moim zdaniem miejsca mogące uchodzić za atrakcyjne to fragment obetonowanego tunelu świecącego w ciemności (fosfor w zaprawie) oraz szyb prowadzący do wyjścia w pobliżu boiska na górze w parku to trochę skromnie aby nazywać podziemia super atrakcją turystyczną
~DarthAsarath 1-05-2013 12:08
To dobrze dla Jeleniej Góry że w końcu ktoś sobie przypomniał o podziemiach- sam jestem bardzo ciekaw jak wyglądają, tym bardziej że mogą być nową atrakcją turystyczną Jeleniej, coś w stylu Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Trzymam kciuki i czekam aż będzie można zwiedzać.
~sa 1-05-2013 12:26
Myślę że podziemia są ciekawsze niż nasze muzeum w które zostało wpompowane potężne pieniądze
~iras 1-05-2013 12:35
Udostępnić do zwiedzania jak najprędzej podobnie jak np.w Kamiennej Górze.Kłodzku,Głuszycy,Walimiu itd.Trzymam kciuki.
~RP Szymański 1-05-2013 12:48
Chodziłem po tych podziemiach jako nastolatek. Wczoraj zobaczyłem te fragmenty, które wcześniej były niedostępne. Wcale nie są "małe i ciasne" i można tam wytyczyć ciekawą trasę. O ile stan techniczny nie będzie zagrażał bezpieczeństwu, mamy gotową atrakcję turystyczną Jeleniej Góry. Kłaniam się nisko załodze Projektu ARADO i wszystkim, którzy zaangażowali się w sprawę.
~rew 1-05-2013 13:10
Pamiętam jak ganialiśmy z chłopakami po tych tunelach w latach 60-tych. Była taka sala, gdzie ściany święciły na zielono.
~e-komuch 1-05-2013 13:21
Józef Mackiewicz, pozwolę sobie zacytować jeden z cytatów: "Nie zgadzam się, żeby Niemcy byli wrogiem największym. Większym są bolszewicy, bo są bardziej dla każdego narodu niebezpieczni. Z prostej formuły, że żaden Polak nie może być jednocześnie Niemcem, gdyż te pojęcia wykluczają się wzajemnie.... Ale każdy Polak może być jednocześnie komunistą. Gdyż pojęcia te, często niestety, dobrze się nawet rymują. Fałszujemy rzeczywistość, stawiając niekiedy znak równania pomiędzy okupacją niemiecką i sowiecką. Niemiecka robi z nas bohaterów, a sowiecka robi z nas gówno. Niemcy do nas strzelają, a sowieci biorą nas gołymi rękami. My do Niemców strzelamy, a Sowietom włazimy w dupę. To nie jest więc żadna a...logia, lecz odwrotność". ..............................................................
rymcycymcy 1-05-2013 13:21
13:10 | ~rew | ...ciekawe, jak ja byłem to mrugało na czerwono ! ;)
~dom 1-05-2013 13:21
czy już jest przesądzony wybór inwestora? czy przetarg celowo był tak przygotowany żeby nikt się nie zgłosił i żeby móc dokonać wyboru w drodze negocjacji?
rymcycymcy 1-05-2013 13:25
13:20 | ~ciekawostki | ...też mam podobne doświadczenia co do tych podziemi ! :) ...ale wyobraźnia potrafi wyolbrzymić co małe i skromne do wielkiego i niepowtarzalnego ! :) ...stąd np nieuzasadnione przywiązanie ...u wielu małżonek ! ;)
~ciekawostki 1-05-2013 13:31
Co do podziemi to jestem w lekkim szoku czytając artykuły w Jelonce i zastanawiam się czy mamy tu jeszcze jakieś podziemia niż te które znam.Teksty i komentarze o super atrakcyjnych olbrzymich podziemnych tunelach piszą chyba jacyś nawiedzeni fantasci albo ludzie którzy w nich nigdy nie byli a do tego nigdy nie widzieli innych tego typu miejsc.Nasze podziemia są niestety "mini"tunelikami niskie ,ciasne do przejścia całości starczy kilka minut plus trzy hale dawniej wykorzystywane przez centrale rybną a następnie przez knajpę.Jedyne moim zdaniem miejsca mogące uchodzić za atrakcyjne to fragment obetonowanego tunelu świecącego w ciemności (fosfor w zaprawie) oraz szyb prowadzący do wyjścia w pobliżu boiska na górze w parku to trochę skromnie aby nazywać podziemia super atrakcją turystyczną
~ssaa 1-05-2013 13:42
do @ciekawostki ty jesteś normalny? ile razy powtózysz te brednie? wychodzisz z założenia że nie prawda powtazana sto razy stanie się prawdą?
~ciekawostki 1-05-2013 13:59
Mam wrażenie że ktoś próbuje zrobić wodę z mózgu mieszkańcom Jeleniej Góry. Nie sztuką jest wpompowanie publicznej kasy w podziemia tylko po to by stworzyć nowe ciepłe posadki.Byłem tam kiedyś z grupą czesko-słowackich przyjaciół zajmujących się zawodowo udostępnianiem podziemi turystom min w miastach południowych Czech.Ich opinie co do ekonomicznej opłacalności przedsięwzięcia były raczej negatywne.Naszym wspólnym zdaniem koszt udostępnienia a następnie utrzymania podziemi przy niewielkiej atrakcyjności bez ciągłych dotacji z publicznych pieniędzy prywatnej firmie raczej nie ma szans że się skalkuluje. W Jeleniej Górze jest wiele innych sposobów i miejsc na przyciągnięcie turystów wymagających dużo mniejszych nakładów finansowych
~Ja, gut 1-05-2013 14:00
Jest jeszcze PODZIEMNA ARMIA URZĘDNIKÓW GDZIE ZA NIC NIE ROBIENIE / a wręcz torpedowanie utrudniające życie osobom przy załatwianiu jakichkolwiek spraw osobistych / BIORĄ I OBDARZAJAC SIĘ WALORAMI PIENIĘŻNYMI ZWANYMI : PRAWNYM ŚRODKIEM PŁATNICZYM w ilościach różnych tzw. premiami za dobrze spełniony obowiązek wynikający z zatrudnienia w sektorze państwa do niedawna niby wolnego, teraz uzależnionego od wymysłów tzw. unii- czyli KOŁCHOZU ZACHODNIEGO Konspiracja podziemia ma swoje zalety dla wybrańców SAMOZWAŃCÓW- niby ludzi
~18 sqandal 1-05-2013 14:02
... ni i trza wtracić swoje 3 grosze .... czy przeZ Jelenią góre przechodził front? ano chyba nie i te < inscenizacje > to poprostu bujda wysana z palca
~ciekawostki 1-05-2013 14:11
Przepraszam za powtórki moich komentarzy nie wiem dlaczego tak się stało a na pewno nie było z mojej strony zamierzone. ~ssaa myślę że jestem normalniejszy od ciebie skoro ty potrafisz tylko ocenić że coś jest brednią nie podając na poparcie swojej tezy żadnych sensownych argumentów
~do ho ho 1-05-2013 14:50
Nie wiem czy wiesz, ale wielu z "nas" OSNAZ i NKWD wywoził na wschód, a wcześniej 17 września 1939 pomagał dobić... A nasza Kotlina Jeleniogórska była przed przekazaniem polskiej administracji REGULARNIE GRABIONA przez sołdatów z infrastruktury (za zgodą "prezydenta Bieruta"). M.in. wyposażenie elektrowni wodnych, jeden tor kolejowy do Wrocławia, trakcje do Karpacza i Szklarskiej Poręby, wyposażenie zakładów... Miłośnik stalinistów protestuje przeciwko ludobójstwu. Niezła hipokryzja.
~w13 1-05-2013 14:56
to jest przeciez nieralna inscenizacja z jakims pomyslaem..czy dobym zobaczymy..a do tych wyrywnych starych wielbicieli PRLu i sowietów...to poza emocjami jest potrzebna choć minimalna wiedza historyczna..i tak wiele osób uciekało z okupacji sowieckiej do niemieckiej w 1939-40roku ciekawe dlaczego..? a jeśli chodzi o morderców to ci z SS/niemcy/ mniej wymordowali polaków niż ci wspaniali pseudo wyzwoliciele sowieccy.. i to tylko w czasie wojny bo sowietom trzeba tez dodać kilkaset tysięcy/jeśli nie milionów/ polaków zabitych w latach 1937-39 oraz po 1945
~Sir Galahad 1-05-2013 14:58
Amerykanie nigdy nie dotarli do Jeleniej Góry. To brednia pana "ciekawostki". Armia Pattona była naprawdę daleko od nas, w okolicach Brna. Istnieje rodzaj legendy - opowiastki miejskiej o patrolu amerykańskim, który się tutaj zabłąkał ale do Świeradowa. Tak profesorowi Łojkowi opowiadał jakiś mieszkaniec w latach 70tych. Ale to też chyba jednak bujda, bo nie udało się tego potwierdzić.
~doW13 1-05-2013 15:05
Akurat mylisz się. Sowieci/bolszewicy/staliniści faktycznie wymordowali więcej ludzi niż naziści przez cały okres istnienia swojej ideologii, ale nie wymordowali więcej Polaków. Więcej Polaków wymordowali jednak Niemcy. IPN, który trudno nazwać "czerwoną" instytucją wyliczył to bardzo dokładnie. Ale trzeba pamiętać, że niemiecka okupacja obejmowała Polskę etnograficzną, a sowiecka Kresy. Na Kresach procentowo w ogóle było mniej Polaków (zwłaszcza poza miastami), więc to może też dlatego. W ramach tzw. polskiej operacji NKWD 1937 - 1939 czyli Polacy, obywatele sowieccy z Mińszczyzny czy Leningradu Według dokumentów NKWD skazano 139 835 osób, z tego zamordowano bezpośrednio 111 091 Polaków – obywateli ZSRR, a 28 744 skazano na pobyt w obozach koncentracyjnych struktury podległej GUŁAG.
~czy 1-05-2013 15:09
pomioty katolibanów nie rozumiecie ,że po ekstrminacji Żydów ,czekałby nas taki sam los.I o tym nie chcecie mówic ,aby zadowolić prezesa i jego bandę.
~Sir Galahad 1-05-2013 15:14
Instytut Pamięci Narodowej oszacował w 2009 roku liczbę osób, które były represjowane przez reżim stalinowski na 1,8 mln. Większość tych ofiar było osobami represjonowanymi w latach 1939-1941, wtedy to represje miały objąć ok. 1,6 mln osób. Pozostałe 200 tys. to osoby represjonowane od 1944 do 1952. Proponuję zacząć od: http://pl.wikipedia.org/wiki/Represje_ZSRR_wobec_Polak%C3%B3w_i_obywateli_polskich_1939-1946 http://pl.wikipedia.org/wiki/Ofiary_represji_Niemiec_nazistowskich_w_Polsce_%281939-1945%29 http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnie_niemieckie_w_Polsce_%281939-1945%29#Polskie_straty_osobowe_i_materialne http://pl.wikipedia.org/wiki/Wysiedlenie_Polak%C3%B3w_z_Kres%C3%B3w_Wschodnich_1944-1946 http://pl.wikipedia.org/wiki/Okupacja_radziecka_w_Polsce_1939%E2%80%931941
~do "czy" 1-05-2013 15:16
Rany każdy kto nie kocha Sowietów to już pisowiec. Ho ho ho nie musisz zmieniać nicka. Twoje posty mówią same za siebie. A prezes Niemców nienawidzi równie mocno jak Rosjan, więc Twoje uwagi są idiotyczne. Dlatego m.in. tak kopią tego biednego Zychowicza.
~Sir Galahad 1-05-2013 15:26
Poza tym przy takim wydarzeniu pociskać martyrologicznie to trzeba być takim ... właśnie (co na przykładzie ho ho) widać. Nieważne jaka partia, jaki prezes, wierzący, niewierzący. W tym całym wydarzeniu chodziło przede wszystkim o wesoły, przygodowy piknik historyczny. Coś jak rycerze i opowiastka o Kunegundzie na Chojniku. Potraficie zideologizować i upolitycznić, a także uczynić instrumentem wojny światopoglądowej absolutnie wszystko. Nic się widzę nie zmieniło na forum Jelonki od lat. Szkoda. Pełno żółci.
~czy 1-05-2013 15:31
Jesteś czopkiem prezesa bo wiesz ,że on nienawidzi wszystko co sie rusza ,oprócz kota.O jaki nik ci chodzi.Paranoik sprawą smoleńska ,ktora samwywołał sieje nienawiśc do ruskich.A jeszcze niedawno na prochach mówił o braciach Rosjanach.
~do "czy" 1-05-2013 16:45
"Czy" jesteś nieprzeciętnym p...pem. Masz jakąś kompulsywną nerwicę, że wszędzie musisz pisać o pisiakach, prezesie, Smoleńsku? Co to ma wspólnego z zabawą historyczną? Z lochami, podziemiami, tunelami? Turystyką? Jesteś jak ten Jasiu co mu się wszystko z d kojarzy. Tobie wszystko się z prezesem i Smoleńskie kojarzy. Spacja po kropce. Nigdy przed. Spacja po przecinku. Nigdy przed.
~w13 1-05-2013 17:04
rzeczywiście niektórzy się nadają do leczenia w zakładzie zamkniętym..albo jak przed wojna ...mogliby wybierać wolność uciekając do kraju szczęśliwości czyli rosji/sowieckiej..czy innej/ tak jak robiło wielu komunistów przed wojna...oczywiście wiemy dokąd doszli a nawet jak głęboko po ziemie..
~bel 1-05-2013 18:08
Olejcie trola, bo już cuchnie! Burak wylewa tu swoje pierwszomajowe frustracje, bo niegdyś dumnie paradował pewnie w pochodach, a dzisiaj grzebie się we własnych odchodach, które z lubością nurza jeszcze w politycznym g*wnie... Gdyby tu był artykuł o motylkach, to pewnie też wciskałby nam czerwone kity wyssane w SOWIECKIEGO brudnego palucha...
~nn 1-05-2013 18:32
co za brednie, jaka bitwa, kiedy jakas bitwa byla w JG, nioech to bedzie atrakcja turystyczna, ale bez steku bzdur
~ssmaniec 1-05-2013 21:17
bo ta cala prawda to gow.. prawda
~ 1-05-2013 22:31
Skoda ze niemcy przegrali wojne zarabial bym teraz z 10 Euro na godzine i jedzenie bylo by tansze ze o autastradach nie wspomne a tak co wielkie G....o

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group