Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 6110
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Tadeusz Różewicz patronem biblioteki

Wtorek, 12 października 2021, 6:15
Autor: WAC
Karpacz: Tadeusz Różewicz patronem biblioteki
Fot. Muzeum Sportu i Turystyki
W ostatnią sobotę (9 października) minęła setna rocznica urodzin wybitnego polskiego poety i dramaturga Tadeusza Różewicza. Tego dnia został on patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Karpaczu.

Uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej fakt nadania bibliotece w mieście pod Śnieżka imienia T. Różewicza dokonał zaprzyjaźniony z twórcą dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Zbigniew Kulik oraz Jadwiga Kość – właścicielka pensjonatu, w którym gościł T. Różewicz podczas pobytów w Karpaczu. Świadkami tego wydarzenia poza przedstawicielami lokalnego samorządu oraz instytucji i szkół miejskich byli posłanka Zofia Czernow i senator Krzysztof Mróz.

Nadanie miejskiej bibliotece imienia Tadeusza Różewicza jest szczególnym uhonorowaniem zmarłego w 2014 roku twórcy, który bardzo mocno był związany z Karpaczem. Poeta przez wiele lat silnie związany był z Karpaczem i Karkonoszami. Po raz pierwszy trafił tutaj w latach dziewięćdziesiątych, kiedy spotykał się ze swoim przyjacielem Henrykiem Tomaszewskim - twórcą Pantomimy Wrocławskiej. Z czasem Tadeusz Różewicz pojawiał się tu coraz częściej, a kolejne wizyty owocowały nowymi utworami. Obok wierszy takich jak "Gawęda o spóźnionej miłości" czy „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek” powstała także humoreska „Dziwna i nieprawdziwa historia o spotkaniu z Ruebezahlem, czyli Janem Liczyrzepą w Karpaczu”.

Zgodnie z ostatnią wolą Tadeusza Różewicza, urna z jego prochami została złożona na cmentarzu przy Kościele Wang w Karpaczu Górnym.

Twoja reakcja na artykuł?

4
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group