Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 8079
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tablica wiadomości dla jeleniogórskich seniorów

Sobota, 21 grudnia 2013, 8:02
Aktualizacja: 0:25
Autor: Mea
Jelenia Góra: Tablica wiadomości dla jeleniogórskich seniorów
Fot. Mea
– Tablica ma służyć osobom, które nie mają dostępu do komputera, by mogły dowiedzieć się, jakie wydarzenia kulturalne odbywają się w naszym mieście – mówiła Elżbieta Bielecka z Grupy Inicjatywnej Kobiet, która wczoraj (20.12.) uczestniczyła w otwarciu „Tradycyjnej Tablicy Informacyjnej” w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Otwarcie „Tradycyjnej Tablicy Informacyjnej” dla seniorów w Jeleniej Górze odbyła się w ramach projektu „Karkonoskie Rady Seniorów” realizowanego przez Fundację „Jagniątków”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

- Podczas projektu były warsztaty np. komputerowe, szkolenia pobudzające do działań wolontariackich, spotkania profilaktyki zdrowotnej z ratownikiem medycznym. Powstał klub seniora i rada seniorów w Mysłakowicach oraz nieformalne rady w Jeleniej Górze przy różnych stowarzyszeniach, które wspierają Radę Seniorów przy urzędzie naszego miasta. Koszt całego projektu to ponad 100 tys. zł – powiedziała Marzena Sobaszek z Fundacji „Jagniątków”.

Na tablicy, która była jedną z inicjatyw projektu, już zawisły plakaty m.in. z repertuarem Filharmonii Dolnośląskiej i Zdrojowego Teatru Animacji, czy też z działaniami Polskiego Czerwonego Krzyża. Kolejne tablice zawisną w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kilińskiego oraz Domu „Siedmiu Marzeń”, który ma powstać przy ul. Okrzei.

– Osób starszych w Jeleniej Górze jest 23 tysiące na 81 tysięcy mieszkańców. Był wcześniej problem z dostępem do informacji, a dzieje się wiele ciekawych imprez. Duża ich część jest darmowych i warto się na nie wybrać – powiedziała Elżbieta Bielecka.

Działania związane z zawieszeniem tablicy oraz poinformowaniem instytucji kulturalnych o takiej inicjatywie kosztowały 500 zł, bo większość zrobili seniorzy w ramach wolontariatu. Po obu stronach tablicy znajdują się też stojaki na ulotki.

– Nie ma ogólnie dostępnego miejsca, gdzie seniorzy mogą trafić na oferty imprez kulturalnych. W MOPS-ie bywa wielu z nich, dlatego uznaliśmy, że to będzie dobre miejsce na taką tablicę. A wszystko po to, by starsze osoby zdecydowały się wyjść z domu - podkreślała Halina Kapuścińska z Towarzystwa Walki z Kalectwem.

- Już w styczniu wybieramy się razem na Galę Karnawałową do Filharmonii Dolnośląskiej, bo dzięki projektowi zżyliśmy się ze sobą i chcemy podejmować kolejne inicjatywy np. organizować wieczorki poetyckie. Oczywiście o wszystkim będziemy informować na tej tablicy – podkreślała Halina Mitellstadt z Zespołu Aktywności Społecznej w Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
152
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
13%
Wciąż fatalnie
23%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group