Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6603
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szymański jak Biedroń – w obronie zwierząt

Piątek, 1 kwietnia 2016, 7:56
Aktualizacja: Sobota, 2 kwietnia 2016, 8:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Szymański jak Biedroń – w obronie zwierząt
Fot. Przemek Kaczałko
Radny Prawa i Sprawiedliwości Rafał Szymański złożył do prezydenta Jeleniej Góry interpelację w sprawie wprowadzenia zakazu organizowania w mieście przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Kibicuje mu polityk o lewicowych poglądach Robert Biedroń – prezydent Słupska, który podobne regulacje wprowadził w swoim mieście.

- Zwierzęta w cyrkach przetrzymywane są w małych, stalowych klatkach, z dala od ich naturalnego środowiska. Metody tresury opierają się często na stosowaniu kar cielesnych, przemocy fizycznej i psychicznej. Powinniśmy zastanowić się, czy w XXI wieku tylko dla naszej rozrywki powinniśmy skazywać zwierzęta na tak nędzny żywot. Jaki walor edukacyjny dla dzieci ma poskromiony przez człowieka tygrys, przebrana małpa, czy ginący gatunek – słoń – wykonujący sztuczki pod dyktando tresera? - pyta w uzasadnieniu radny PiS-u podkreślając, że wiele samorządów podjęło już podobne regulacje. Są to m.in.: Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Słupsk, Kołobrzeg, Ciechanów, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Legnica, Opole, Dębica, Słupsk, Czersk, Śrem, czy Szprotawa.

- Poza zakazem organizowania przedstawień cyrkowych konieczne byłoby również wprowadzenie zakazu dystrybucji biletów i promocji tego typu wydarzeń w jednostkach gminy lub za ich pośrednictwem. W szczególności powinno to dotyczyć szkół, gdzie częstą praktyką jest rozdawanie dzieciom przez organizatorów darmowych biletów do cyrku, których warunkiem wykorzystania był zakup drugiego biletu przez rodzica dziecka. Niezbędne jest również apelowanie do prywatnych właścicieli nieruchomości, by nie udostępniali terenu pod takie widowiska, a w przypadku ich wynajęcia - kontrola, czy przepisy dotyczące zwierząt nie są naruszane. - Będę bardzo wdzięczny Panu Prezydentowi za głębokie rozważenie tego zagadnienia i wprowadzenie Jeleniej Góry do koalicji miast, które wspierają ideę cyrku bez zwierząt – dodał R. Szymański.

Rzecznik prezydenta Cezariusz Wiklik podkreśla jednak, że Marcin Zawiła już wcześniej zainteresował się tematem zwierząt w cyrku. - Zanim radny złożył interpelację zostały wszczęte działania prawne, których skutkiem będzie złożenie projektu uchwały w sprawie zwierząt w cyrku pod obrady Rady Miejskiej – informuje Cezariusz Wiklik. - Treść uchwały ma charakter porządkujący, w jej projekcie bowiem zostały zawarte ograniczenia i unormowania, które przede wszystkim mają na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, ochronę zwierząt, itp. Przyjęcie, odrzucenie, bądź korekta zapisów tego projektu przez radnych określi możliwości ewentualnych występów cyrków, lub też wykluczy taką możliwość – dodał rzecznik.

O działaniach prawicowego radnego z Jeleniej Góry dowiedział się już prezydent Słupska Robert Biedroń, który oficjalnie kibicuje koledze z przeciwnej strony barykady politycznej, jednak jak widać – są sprawy, które łączą nawet skrajne środowiska. - Kibicuję koledze z PiS-u w tej sprawie i trzymam kciuki za Jelenią Górę – powiedział Robert Biedroń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group