Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 7971
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Szybowce i Słup Pokoju

Poniedziałek, 21 maja 2018, 7:02
Aktualizacja: Wtorek, 22 maja 2018, 12:37
Autor: WAC
Jeżów Sudecki: Szybowce i Słup Pokoju
Fot. WAC
Z udziałem dawnych sław lotnictwa na Górze Szybowcowej odbyło się w niedzielne samo południe (20.05) odsłonięcie Słupa Pokoju. Uroczystość była elementem Zlotu Zabytkowych Szybowców Grunau Baby, które przed wojną były produkowane w Jeżowie Sudeckim.

W tym roku zlot odbywa się już 39. raz, jednak w czasach powojennych Aeroklub Jeleniogórski organizuje je od 2004 roku, co dwa lata. W czasie trwania wydarzenia można podziwiać szybowce przywiezione z Niemiec, Czech i Austrii.

Wśród gości, którzy zaszczycili odsłonięcie Słupa Pokoju na Górze Szybowcowej byli prezes Aeroklubu Polskiego, wielokrotny Mistrz Świata w akrobacji szybowcowej Jerzy Makula, starosta jeleniogórska Anna Konieczyńska oraz zastępcy prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i Piotr Paczóski.

Słupy stawiane są jako pomniki pokoju przez członków i sympatyków Towarzystwa Modlitwy o Pokój Światowy. Od początku tego projektu w 1976 roku, na całym świecie postawiono ponad 60 tysięcy słupów w prawie 100 krajach. Popularyzują one przesłanie: Niech ludzkość świata żyje w pokoju. Na Słupie, który stanął na Górze Szybowcowej znalazły się napisy w języku japońskim, polskim oraz niemieckim i czeskim.

Kolejnym oficjalnym punktem imprezy było odsłonięcie dziesięciu tabliczek, w Galerii Lotniczych Sław na ścianie hangaru. Tym razem z nazwiskami osób, które tworzyły ośrodek szybownictwa na Górze Szybowcowej.

Wśród innych atrakcji jakie organizatorzy przygotowali dla licznych gości, którzy przybywali podziwiać zabytkowe szybowce na Górze Szybowcowej znalazły się też pokazy aikido, warsztaty japońskiej kaligrafii, pokazy modeli latających oraz skoków spadochronowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group