Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8964
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szturm kuracjuszy na uzdrowisko

Poniedziałek, 4 lutego 2008, 14:15
Aktualizacja: Wtorek, 5 lutego 2008, 8:15
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Szturm kuracjuszy na uzdrowisko
Fot. Angela
Dantejskie sceny rozgrywały się w poniedziałek rano przed pawilonem Lalka w uzdrowiskowej dzielnicy miasta. Powód: pierwszy dzień rejestracji chętnych na zabiegi ambulatoryjne. Ludzie w kolejce czekali od niedzieli, od godz. 23. O 8 rano tłum zainteresowanych zaczął szturmować zdrój. Interweniowała policja i straż miejska.

Rejestracja na zabiegi w Uzdrowisku Cieplice przerodziła się w poniedziałek w prawdziwy koszmar. Ale tylko najsilniejszym spośród tłumu schorowanych ludzi udało się zdobyć numerek, aby móc zażywać termalnych kąpieli i masaży podwodnych.

– Potraktowali nas jak bydło. Spędzono wszystkich w jednym dniu. Zostałam podeptana i wypchnięta z kolejki. Okazało się, że wydawane są jakieś numerki, ale ja stara jestem, to się nie dopchałam. Ci, którzy się dopchali, próbowali je później sprzedawać. Jak żyję, czegoś takiego nie widziałam – pożaliła się pragnąca pozostać anonimową niedoszła kuracjuszka.

Do tłumu pacjentów wyszedł Roman Jałako, prezes zarządu zdroju.
– Kiedy zobaczyłem jak pięćset osób tłoczy się w tym małym korytarzu przed rejestracją, a pozostali pełni emocji stoją niecierpliwie na zewnątrz, zacząłem się obawiać, że może dojść do tragedii. Musiałem wówczas podjąć decyzję natychmiastowo. Chciałem uporządkować kolejkę i zarządziłem wydanie numerków – tłumaczy Roman Jałako.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił uzdrowisku za leczenie około dwustu pacjentów w najbliższym kwartale. Chętnych było dwa razy więcej. Rozdano 200 numerków. Zarejestrowano pierwsze 50 osób. Następne będą mogły zapisać się na zabiegi w kolejnych dniach. Pozostali mogą obejść się smakiem i spróbować zaatakować zdrój za trzy miesiące.

Ludzie twierdzą jednak, że wprowadzenie numerków to niezapowiedziane i nieprzemyślane zarządzenie, o którym nikt z nich nie został poinformowany. Wielu z tych pacjentów, którzy numerka nie otrzymali udali się ze skarga do prezesa żądając rejestracji na kolejne kwartały. Bezskutecznie. Ten tłumaczył, że musi się trzymać przyjętych zasad, a wydanie dzisiaj rano decyzji o numerkach, było koniecznością.

– Jest mi bardzo przykro, że taka sytuacja miała miejsce, ale nie mogę państwu pomóc – powiedział podczas spotkania z pacjentami Roman Jałako. – Muszę przestrzegać przyjętych wcześniej zasad, a te mówią, że rejestrujemy pacjentów na dany kwartał, a nie na cały rok – dodał prezes.

Jego zdaniem rejestracja kuracjuszy na cały rok też wielu pacjentom się nie podobała. Jeśli ktoś, na przykład, uległ wypadkowi i pilnie potrzebował rehabilitacji, nie otrzymywał jej z braku miejsc rozdanych wcześniej. Kwartalna rejestracja ma takim przypadkom zapobiec.

Następne zapisy już 17 marca. Na kuracjuszy czeka około 300 miejsc. Większość pacjentów ma jednak dość ciągłego chodzenia i nocnego czekania. Wielu przeterminują się również skierowania, po które będą musieli kolejny raz iść do lekarza. Często prywatnie, bo na wizytę też czeka się miesiącami.

Moim zdaniem
Wyjazd do sanatorium, z którego wraca się jeszcze bardziej chorym niż się tam pojechało, i to jeszcze zanim terapia została rozpoczęta. Taki absurd tylko w Cieplicach zdarzyć się może. Słowo „skandal” to mało. Pacjentów z rodzimej Jeleniej Góry i okolic cieplicki Zdrój traktuje jak intruzów. W takiej sytuacji odżywają skompromitowane w latach PRL metody: całonocne kolejki, listy społeczne i numerki. Reglamentowana kuracja, która zamiast leczyć, przysparza pacjentom kolejnych schorzeń i szarga im nerwy, to oczywiście skutek nieudolnej polityki rządów lat ostatnich. Ludzie płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale ubezpieczyciel nie jest w stanie zapewnić im usług na europejskim XXI-wiecznym poziomie. Stwarza to tragiczny obraz nieznany nawet w latach Polski Ludowej, kiedy to – pomimo licznych patologii – każdy jeleniogórzanin mógł do woli wypluskać się w gorących źródłach królowej Marysieńki. I jak tu nie tęsknić za komuną?
Konrad Przezdzięk

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
858
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group