Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3501
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szturm kuracjuszy na uzdrowisko

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 4 lutego 2008, 14:15
Aktualizacja: Wtorek, 5 lutego 2008, 8:15
Autor: Angela
Fot. Angela
Dantejskie sceny rozgrywały się w poniedziałek rano przed pawilonem Lalka w uzdrowiskowej dzielnicy miasta. Powód: pierwszy dzień rejestracji chętnych na zabiegi ambulatoryjne. Ludzie w kolejce czekali od niedzieli, od godz. 23. O 8 rano tłum zainteresowanych zaczął szturmować zdrój. Interweniowała policja i straż miejska.

Rejestracja na zabiegi w Uzdrowisku Cieplice przerodziła się w poniedziałek w prawdziwy koszmar. Ale tylko najsilniejszym spośród tłumu schorowanych ludzi udało się zdobyć numerek, aby móc zażywać termalnych kąpieli i masaży podwodnych.

– Potraktowali nas jak bydło. Spędzono wszystkich w jednym dniu. Zostałam podeptana i wypchnięta z kolejki. Okazało się, że wydawane są jakieś numerki, ale ja stara jestem, to się nie dopchałam. Ci, którzy się dopchali, próbowali je później sprzedawać. Jak żyję, czegoś takiego nie widziałam – pożaliła się pragnąca pozostać anonimową niedoszła kuracjuszka.

Do tłumu pacjentów wyszedł Roman Jałako, prezes zarządu zdroju.
– Kiedy zobaczyłem jak pięćset osób tłoczy się w tym małym korytarzu przed rejestracją, a pozostali pełni emocji stoją niecierpliwie na zewnątrz, zacząłem się obawiać, że może dojść do tragedii. Musiałem wówczas podjąć decyzję natychmiastowo. Chciałem uporządkować kolejkę i zarządziłem wydanie numerków – tłumaczy Roman Jałako.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił uzdrowisku za leczenie około dwustu pacjentów w najbliższym kwartale. Chętnych było dwa razy więcej. Rozdano 200 numerków. Zarejestrowano pierwsze 50 osób. Następne będą mogły zapisać się na zabiegi w kolejnych dniach. Pozostali mogą obejść się smakiem i spróbować zaatakować zdrój za trzy miesiące.

Ludzie twierdzą jednak, że wprowadzenie numerków to niezapowiedziane i nieprzemyślane zarządzenie, o którym nikt z nich nie został poinformowany. Wielu z tych pacjentów, którzy numerka nie otrzymali udali się ze skarga do prezesa żądając rejestracji na kolejne kwartały. Bezskutecznie. Ten tłumaczył, że musi się trzymać przyjętych zasad, a wydanie dzisiaj rano decyzji o numerkach, było koniecznością.

– Jest mi bardzo przykro, że taka sytuacja miała miejsce, ale nie mogę państwu pomóc – powiedział podczas spotkania z pacjentami Roman Jałako. – Muszę przestrzegać przyjętych wcześniej zasad, a te mówią, że rejestrujemy pacjentów na dany kwartał, a nie na cały rok – dodał prezes.

Jego zdaniem rejestracja kuracjuszy na cały rok też wielu pacjentom się nie podobała. Jeśli ktoś, na przykład, uległ wypadkowi i pilnie potrzebował rehabilitacji, nie otrzymywał jej z braku miejsc rozdanych wcześniej. Kwartalna rejestracja ma takim przypadkom zapobiec.

Następne zapisy już 17 marca. Na kuracjuszy czeka około 300 miejsc. Większość pacjentów ma jednak dość ciągłego chodzenia i nocnego czekania. Wielu przeterminują się również skierowania, po które będą musieli kolejny raz iść do lekarza. Często prywatnie, bo na wizytę też czeka się miesiącami.

Moim zdaniem
Wyjazd do sanatorium, z którego wraca się jeszcze bardziej chorym niż się tam pojechało, i to jeszcze zanim terapia została rozpoczęta. Taki absurd tylko w Cieplicach zdarzyć się może. Słowo „skandal” to mało. Pacjentów z rodzimej Jeleniej Góry i okolic cieplicki Zdrój traktuje jak intruzów. W takiej sytuacji odżywają skompromitowane w latach PRL metody: całonocne kolejki, listy społeczne i numerki. Reglamentowana kuracja, która zamiast leczyć, przysparza pacjentom kolejnych schorzeń i szarga im nerwy, to oczywiście skutek nieudolnej polityki rządów lat ostatnich. Ludzie płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale ubezpieczyciel nie jest w stanie zapewnić im usług na europejskim XXI-wiecznym poziomie. Stwarza to tragiczny obraz nieznany nawet w latach Polski Ludowej, kiedy to – pomimo licznych patologii – każdy jeleniogórzanin mógł do woli wypluskać się w gorących źródłach królowej Marysieńki. I jak tu nie tęsknić za komuną?
Konrad Przezdzięk

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~szuster 4-02-2008 14:42
Szturm można przypuścić. A przepuścić można np. pieniądze :D
~karolina 4-02-2008 15:08
oto Polska nasz piekna. Trzeba miec zdrowie zeby chorowac. Albo pieniadze, bo w przeciwnym wypadku wszelkie sluzby maja czlowieka gleboko gdzies ... co te biedne babcie maja zrobic - nikogo to nie obchodzi. Wazne jest zeby rzadzacy pojechali sobie na zagraniczne wakacje i dostali solidna premie. wiem wiem, zgorzkniala jestem dzis
~Kuracjuszka 4-02-2008 15:27
Przed pawilonem Lalka ,przed godziną dziewiątą,stał tłum pacjentów-ponad pięćset osób.Nieprawdziwym jest twierdzenie,iż pięćset osób tłoczyło się w małym korytarzyku przed rejestracją.Pan Prezes w obstawie kilku dziarskich mężczyzn,zapewne współpracowników,chciał zaprowadzić porządek wśród kuracjuszy.Niestety nie opanowano sytuacji porządkowej.Wręcz odwrotnie.Nawoływanie o uporządkowanie kolejki ,zakończylo się naporem jednych ludzi na drugich.Nie pomogło zapewnienia Prezesa o wprowadzeniu numerków.W tym czasie zostałam popchnięta,a przed upadkiem ochroniła mnie koleżanka.Nie wyobrażam sobie co się działo w korytarzu i poczekalni przed rejestracją.Można wniskować,iż na zewnątrz budynku jak i wewnątrz było znacznie więcej ludzi jak pięćset osób.Takie potraktowanie pacjentów przez zarząd uzdrowiska to s k a n d a l. W ciągu tylu lat świadczenia usług ambulatoryjnych należało wypracować sobie metody przyjmowania pacjentów,a nie traktować ich z takim poniżeniem.Nasuwa się pytanie :czy Cieplice mieszczą się w Europie?.Jeżeli tak,to gdzie ta Unia i gdzie E u r p e j c z y c y ???.
BoaPL 4-02-2008 15:27
<i> proszę na adres redakcyjny - odpiszę </i>
piipi 4-02-2008 16:01
...tak od 23 godziny w kolejce stac,to trzeba miec...zdrowie i mozna to zdrowie po prostu...stracic !
~do -kuracjuszka 4-02-2008 16:52
dlaczego pani obwinia uzdrowisko?skoro pisze ze NFZ wyznaczyl limit pacjentow!a nie uzdrowisko. A to ze kazdy chce sie zarejesrtowac na zabiegi to juz nie jest wina uzdrowiska. Prosze lepiej podeslac pomysl jak pani zdaniem zapobiegac takim sytuacjom? losowanie??
LILI 4-02-2008 17:50
To jakieś CHORE przepisy, żeby w 1 dzień zapisywać wszystkich. Nie można normalnie co miesiąc ??? Komu i czemu ma to służyć ? Bo chyba nie pacjentom ? Ale mówiłam już i powtórzę, że POLSKA to dziwny kraj...
~ted.star. 4-02-2008 18:19
balagan to malo ,to duzy skandal aby na zabiegi rehabilitacyjne nie mozna bylo sie dostac w normalny ,cywilizowany sposob jak w Europie,gdzie my jestesmy?
~Nostalgiczny 4-02-2008 18:35
Za komuny nastapiłyby natychmiastowe decyzje kadrowe, a prezes Uzdrowiska przeszedłby juz dziś na dyrektora wesołego miasteczka.
~Mirek 4-02-2008 18:37
Prezes jest do niczego. Nie ma pomysłu na nasze uzdrowisko. Nie wniósł nic nowego do działalności. Nie potrafi zarządzać firmą. On ma inne wykształcenie i smykałkę do czegoś innego niż kierowanie uzdrowiskiem. Ktoś tam zasłania się NFZ-tem a prawda jest taka, że 40 lat temu bez problemu chodziło się na kąpiele i na gimastyke korekcyjną prze schorzeniach narządu ruchu. I były to zabiegi ambulatoryjne dla mieszkańców, którzy mieli skierowanie od lekarza. Dzisiaj rodowitą ciepliczankę wysyła się przez ZUS do Długopola Zdroju bo mamy chyba za dużo pieniędzy. Mogła chodzić na zabiegi po pracy ale w Cieplicach nie było miejsca. Za to w Długopolu było z noclegami, wyzywieniem i całą finansową rozrzutnością uzdrowisk. Za pieniądze z naszych składek. Pora na zmianę!!! Pozdrawiam
~Margo 4-02-2008 19:11
Przykro się patrzy jak inne uzdowiska pieknieją a nasze jest 100 lata za murzynami? bez obrazy dla murzynów. Nawet pijalni jak sie patrzy nie ma To skandal żeby starzy schorowani ludzie i nie tylko ,raz w miesiacu mogli się zarejestrować na zabiegi. Kto to widział żeby od 4;00 rano rezerwować kolejkę? Dyrekcja powinna coś z tym zrobić!!!!!!!!!!!!!!!!!! Skandal Cieplice prezydencie RATUJ
~Ciepliczanin 4-02-2008 19:16
Nie wińcie Uzdrowiska, tylko naszą chora służbe zdrowia!!! NFZ przeznaczyło tyle, a nie więcej pieniędzy na zabiegi rehabilitacyjne i na tym rzecz sie zamyka. Czy ktos z Was dostając pieniądze za jedną konkretną robotę, wykona cztery takie???? Zastanówcie sie co piszecie i piszcie skargi do Ministerstwa Zdrowia!
~s. 4-02-2008 19:32
Mam skierowanie, co mam zrobić ?
~do redaktora 4-02-2008 19:37
czyli jak dziś nie dostałam numerku to jutro nie ma po co iść rejetracji nie będzie?
~yeti 4-02-2008 20:21
kurcze chciałbym na żywo zobaczyć tych chorych stojących całą noc kuracjuszy chyba nad ranem ozdrowieli ze aż policja i straż miejska była potrzebna a z drugiej strony prezesa na kuronia wygnać
~zidan didan 4-02-2008 21:53
Szanowny Naczelny&#174;, &#1769; Czy jeleniogórskie złotówki aż tak smakują? &#1769;
~Gothic Girl 4-02-2008 22:01
No cóż jak zwykle ubarwiacie każdą sytuacje.Stałam w tej kolejce i o dziwo ani nie było straży miejskiej a ni policji. Bałagan tak naprawdę stworzyli sami stojący tylko po to żeby dostać numerek.Wkurzyłam się na te "biedne" "schorowane" babinki, bo to trzeba mieć końskie zdrowie żeby w taka pogodę stać pół nocy a potem jeszcze rozpychać się łokciami.Na szczęście wpadłam na pomysł i poszłam do MSW, tam bez problemu i kolejki zarejestrowałam córkę na zabiegi i to już za tydzień. :D
~misio 4-02-2008 22:35
<i> post zablokowany </i>
~Do Autora z godz.16.52 4-02-2008 23:18
Prosze nie zaslaniać się NFZ. Za organizację pracy i podejście do ludzi chorych,którzy zgłosili się ze skierowaniem od lekarzy celem rehabilitacji-odpowiada Prezes uzdrowiska oraz osoby współzarządzające sanatorium. Również w gestii dyrekcji zawierają się pomysły usprawniające pracę w czasie przyjęć pacjentów na zabiegi.
~prezes jak parkingowy 5-02-2008 0:01
Prezes rozdaje numerki i porządkuje kolejkę ??? Widać jasno nieudolność zarządzających uzdrowiskiem, może rada nadzorcza (Skarb Państwa) zaineresowałaby się tym zjawiskiem, (za rozdawanie papierków - płaca jak dla parkingowego). Prezes powinien moim zdaniem zająć się strategią i pozyskaniem w NFZ większego kontraktu. Żal pięknego Uzdrowiska, które przy obecnym zarządzaniu nie daje rady właściwie funkcjonować w obecnych realiach.
~Jowita 5-02-2008 9:30
Poprostu skandal!Ale to prawda Zdrój inwestuje w zagranicznych gości ,a mieszkańcy są traktowani ja intrusi, to oni powinni mieć pierszeństwo skorzystania z zabiegów i dóbr jakie niesie miasto.Wszyscy płacimy składki zdrowotne nie mogąc skorzystać z usług-to chore!!!Trzeba mieć zdrowie ,aby chorować!A pan prezes szkoda gadać....Pozdrawiam wszystkich wytrwałych czekających!
~Paranoja 5-02-2008 10:04
Skandalem jest to , by aglomeracja jeleniogórska ( ok. 100 000 ludzi tu mieszkających ) dostała od NFZ tyklo 100 miejsc miesięcznie na zabiegi ambulatoryjne. Sytuacja ta świadczy o nieodpowiedzialności i NFZ i Uzdrowiska Ciepice , które nie potrafiło walczyc albo im nie zależało !!!. Przecież lepiej sprzedawać usługi i mieć większe zyski! Czy nie tak!
~ 5-02-2008 10:06
Kontrakty, procedury, numerki, policja, Pan Prezes. Przecież to nie kolejka po pralkę, czy lodówkę, tylko walka o leczenie. Trwa najazd na sanatoria. Państwo przy pomocy Zusu zaczyna leczyć 40 latków, bo młodzież masowo ucieka z Polski. Niestety baza uzdrowiskowa mocno się skurczyła. Ta reguła dotyczy także Cieplic. Pan Jałako sprzedał większą część dawnej bazy uzdrowiskowej. Pomijam polemikę na temat , czy była to słuszna decyzja. Faktem jest , ze robione to było pod kątem kuracjuszy "dewizowych" W efekcie dla Polaków miejsca brakuje. I stąd te kolejki, numerki, policja... Pan Prezes w kolejce po zapisy. Tak to już jest.Lepiej nie będzie ! Pozdrawiam: EBEE
~Iza 5-02-2008 10:31
Czy ja mam jakieś pokrętne myślenie, czy faktem jest, że leczenie ambulatoryjne jest tańsze od pobytowego? Bo wychodzi, że NFZ lepiej płaci sanatoriom za usługi hotelarskie niż za zabiegi jako takie, a sanatoria się dostosowują do realiów. Inaczej po co rozwijac bazę noclegową, jeśli na zabiegi zmieści się połowa pacjentów? Wg mnie logika nakazuje, żeby mozliwości lecznicze były co najmniej 2x większe niż baza "hotelowa", a wtedy spokojnie obsłuży się pacjentów ambulatoryjnych. Zaczynam jednak wątpic, czy system rozliczania sanatoriów ma coś wspólnego z logiką :(
~@@ 5-02-2008 10:53
Polska to nie jest tylko DZIWNY kraj, to jest po prostu CHORY kraj! Ja osobiście tęsknię za komuną w wielu sprawach - wtedy takie rzeczy po prostu nie mogły mieć miejsca...
~kuracjusz 5-02-2008 11:04
Prezes nieudolny to prawda. Sam złamał własne prawo ustanowione przez siebie w formie instrukcji wewnętrznej o zasadach rejestracji pacjentów. W sytuacji wewnetrznego bałaganu oraz sprzecznych inormacji o 3- dniowej rejestaracji po 50 osób każdego dnia - w sposób tylko sobie wiadomym zarządził wprowadzenie numerków - nie przewidzianych w wcześniej ustalonych zasadach. Panie prezesie z takim zarządzaniem nie pasuje pan do terażniejczośći - a fe!. Możliwe, że w przyszłości będzie pan klientem własnych zarządzeń i nocnym klientem w długiej kolejce własnej głupoty.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group