W uroczystości uczestniczyły posłanki Zofia Czernow i Marzena Machałek, a także samorządowcy z całego regionu, na czele z przewodniczącym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzym Pokojem oraz wiceprzewodniczącym Cezarym Przybylskim. Obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych oraz władz lokalnych. Nie zabrakło obecnych jak i byłych pracowników szpitala, w tym jego byłych dyrektorów.
- Trzeba przyznać, że jeleniogórski szpital spełnia ogromną rolę. Po pierwsze dba o naszych mieszkańców i przyjezdnych turystów. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc - mówi Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego.
Uczestnicy wydarzenia podkreślali znaczenie WCSKJ jako ważnego elementu systemu ochrony zdrowia w regionie i dziękowali pracownikom za ich codzienny trud. Padały życzenia dalszego rozwoju placówki i jak najlepszej opieki nad pacjentami.
Szpital w budowie
Historia Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej sięga lat 80. XX wieku, kiedy to rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu szpitalnego na osiedlu Zabobrze. Prace trwały długo z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej i politycznej w kraju.
Pomimo wielu wyzwań, szpital został oficjalnie otwarty w 2000 roku. Wcześniej, w 1997 roku, doszło do połączenia dotychczasowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego z tzw. „szpitalem w budowie”, co dało początek dzisiejszemu WCSKJ.
W 2011 roku, decyzją Samorządu Województwa Dolnośląskiego, WCSKJ zostało połączone z Ośrodkiem Rehabilitacyjno–Leczniczym w Wysokiej Łące. Celem tej decyzji było przede wszystkim uporządkowanie sytuacji finansowej i organizacyjnej zadłużonych placówek oraz zapewnienie ciągłości świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki długoterminowej.
Obecnie WCSKJ jest jedną z największych i najważniejszych placówek medycznych na Dolnym Śląsku. Zatrudnia około 1 500 pracowników i dysponuje 26 oddziałami, zapewniając kompleksową opiekę medyczną mieszkańcom Jeleniej Góry, powiatu karkonoskiego oraz licznie odwiedzającym region turystom. Rocznie szpital udziela pomocy blisko 75 000 pacjentów, stale rozwijając swoją infrastrukturę oraz kształcąc nowe kadry medyczne we współpracy z uczelniami i instytucjami zdrowia. Organem prowadzącym WCSKJ jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego.