Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6344
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szpital „Bukowiec” odzyska swoją świetność

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 17 marca 2009, 17:56
Aktualizacja: Czwartek, 19 marca 2009, 7:44
Autor: Ania
Fot. TEJO
Zrujnowana placówka zostanie wyremontowana i zmodernizowana. Taką deklarację złożyli dzisiaj jego nowi właściciele czyli zarząd EMC Instytut Medyczny S.A., podczas konferencji prasowej w starostwie. Chcą także kupić zrujnowane obiekty, w którym mieści się obecnie hospicjum i Zakład Opiekuńczo–Leczniczy.

Dziś w sali starostwa dziennikarzom i radnym przedstawiciele właściciela szpitala "Bukowiec" pokazali prezentację multimedialną ze zdjęciami Miłosza Polocha ilustrującą stan placówki.
Pracownicy czekają na opracowanie historyczne i konserwatorskie, które pozwolą ustalić, jakich zmian w tej placówce medycznej można dokonać. Natychmiastowego remontu wymaga dach i kotłownia, ale i ogólny stan infrastruktury szpitala jest beznadziejny.

Zarządcy planują więc reorganizację i wypracowanie optymalnych rozwiązań, pozwalających na wykorzystanie w pełni obiektu, który powstał z myślą o sanatorium, a nie o szpitalu. Lecznicą stał się dopiero po 1945 roku, choć zupełnie, zwłaszcza przy dzisiejszych kryteriach, nie nadawał się do tego.

Sali operacyjnej spełniającej obecne normy sanitarne nie ma. W drastycznym stanie jest ZOL i hospicjum, w którym o godnym umieraniu nie ma nawet mowy. Kiepską sytuację pogłębiają ogromne koszty ogrzewania, sięgające 70 tysięcy złotych miesięcznie. – Gdyby nie dobra wola sanepidu, szpital należałoby zamknąć – usłyszeliśmy.

Zarząd spółki EMC Instytut Medyczny poza remontami planuje także reorganizację tej placówki medycznej m. in. przenieść hospicjum do budynku szpitala, a przychodnię umieścić w obiekcie po byłej pralni, obok ZOL –u, w którym trzeba stworzyć warunki dla osób niepełnosprawnych – Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w takim stanie jeszcze nie widzieliśmy, podobnie zresztą jak hospicjum.

– Chcemy te obiekty wyremontować, dlatego zależy nam na ich kupnie , bo chcielibyśmy inwestować w swoje budynki, a poza tym będzie nam łatwiej, jako ich właścicielom, pozyskać niezbędne fundusze – mówi Piotr Gerber, prezes zarządu. W tej sprawie rozpoczęto już rozmowy w powiecie jeleniogórskim, który jest właścicielem budynków.

Zarządcy zadeklarowali także, że Szpital „Bukowiec” zachowa swoją dotychczasową funkcję szpitala powiatowego. Na pewno pozostanie oddział chirurgiczny, ginekologiczny, położniczy. Planowane jest również poszerzenie oferty o oddział geriatryczny, okulistyczny i część rehabilitacyjną, również dla osób, które przeszły choroby neurologiczne. Nie wiadomo jeszcze, czy przetrwa oddział dziecięcy. Piotr Gerber zapewniał, że w kowarskiej placówce medycznej będą się leczyć przede wszystkim ludzie z regionu i to dla nas zamierzają stworzyć ofertę medyczną, bo jak przekonywał, pacjentów mają tutaj i nie zależy im na sprowadzaniu ludzi z całej Polski.

Zdementował też krążące plotki o redukcjach zatrudnienia. – Tak zwany casting, który robiliśmy, pozwolił nam lepiej poznać personel, który jest bardzo dobry i zasługuje na szacunek. Ci ludzie często nie mają odpowiedniego sprzętu i możliwości, a pracują wzorowo – mówił Gerber. Dodał też, że w przyszłości szpital zatrudnienie zwiększy, a już dziś jest deficyt w obsadzie stanowisk lekarskich.

Goście przekonywali, że EMC Instytut Medyczny wyciągał z dołka różne szpitale, nawet w gorszym stanie niż kowarski, i nie boi się tego wyzwania. – Choć najgorsze jeszcze przed nami – usłyszeliśmy. Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski, jest przekonany, że decyzja o sprzedaży Bukowca spółce była prawidłowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~MGT 17-03-2009 19:34
Deklaracja obiecująca, będę mocno kibicował nowemu właścicielowi, mam miłe wspomnienia z tej placówki, może faktycznie zacznie świadczyć usługi na wysokim poziomie, doświadczenie mają szpitale w Ozimku, Kamieniu Pomorskim, Wrocławiu były w podobnej sytuacji a teraz uważane są za jedne z najlepszych w Polsce. Myślę że to najlepsze rozwiązanie na dzień dzisiejszy jakie podjął powiat w przeciwnym razie przyszłość jego była by rysowana w czarnych kolorach. Choć przeciwników tego działa jest jak zawsze kilku między innymi członkowie PIS-u którzy działania opozycyjne przedkładają nad dobrem społecznym.
~samsobieporadze 17-03-2009 21:28
To Kapitalizm doprowadził do zrujnowania tej placówki.Szpital Bukowiec za komuny był pięknym,zadbanym miejscem.Wszystko prowadzone było należycie a teraz po latach AWS-u i następców doczekaliśmy takich chwil gdy coś naszego zostaje sprzedane nie wiadomo komu nie wiadomo za ile i nie wiadomo po co..Pokazują slajdy okradzionego i zniszczonego szpitala w którym się urodziłem i przez następne lata leczyłem.To miejsce było jak dom.Mimo że warunki kiepskie (ktoś za to odpowie)to pozostawało wrażenie że masz do niego pełne prawo.Teraz mimo że odremontują ,ulepszą i wogóle...to już nigdy nie poczujesz się jak u siebie a na końcu wystawią ci rachunek.Tu nie chodzi o prywatyzację,niech kupują huty,stocznie ale nie takie miejsca.Ten kto na to pozwala niech umiera w biedzie.
~kowalski 17-03-2009 21:31
ciekawe ile będzie po modernizacji usiał zapłacić za leczenie przeciętny kowalski w tym "Bukowcu"?
~Apel 17-03-2009 21:45
banda w tej służbie zdrowia i tyle. Znam przypadek z ostatnich dni, że chorego na raka młodego człowieka zakwalifikowanego na przeszczep szpiku w klinice we Wrocławiu mającego problemy z poruszaniem się rodzina musi transportować własnym pojazdem z Jejeniej Góry. Nie wiadomo czy im się to uda przeprowadzić bez uszczerbku na jego zdrowiu, gdyż on ma problemy nawet z siedzeniem-odczuwa straszny ból. Od czego są specjalistyczne ambulansy w mieście Jelenia Góra pytam się panie Włodyga?
~Trzy grosze... 17-03-2009 22:10
...powodzenia, oby wszystkie plany i zamierzenia sie spelnily...przyszli pacjenci czekaja z niecierpliwoscia na nowoczesnie wyposazone placowki lecznicze, ktore beda oferowac uslugi na wysokim poziomie, personel bedzie profesjonalny i troskliwy, a pacjent nie bedzie czul sie intruzem w tej nowej rzeczywistosci...
~P. Gabryś 18-03-2009 7:10
dobry pomysł ponieważ po moim ostatnim pobycie miałem wrażenie, że znalazłem się na planie serialu \"Daleko od noszy\" proponuję, od podniesienie kwalifikacji, a najlepiej wymiany personelu, a potem zabrać się za remont i modernizację.Pobyt w tym szpitalu to bardzo \"ciekawe\" doświadczenie - uczy nieufności do lekarzy tam pracujących.
~p.chory 18-03-2009 9:24
bardzo sie ciesze ze ktos sie tym zainteresowal ale czy p.Wlodyga jest kompetentny w podejmowaniu tak waznych decyzji kiedys sie zajmowal oczyszczalniami sciekow w jel gorze???????????
~do p.gabrys 18-03-2009 9:35
mam ojca chorego na raka płuc(ostatnie stadium)jest leczony paliatywnie,po zastosowanej chemii niestety dostał udaru i trafił na oddział neurologii w J.G i to co nas tam spotkało to istny horror nikogo nie interesuje tam stan pacjenta,byłem świadkiem gdy siostre wzywał człowiek sparaliżowany przez około pół godziny, po mojej interwencji siostra wzruszyła ramionami i dalej dopijała kawe,ja rozumiem że ludzie chorzy są bardzo uciążliwi ale pewnych granic nie powinno sie przekraczac,nawiazujac do szpitala w Bukowcu to jest nieporównywalnie lepiej(zarówno blok "a" jak i "c")jestem pełen podziwu dla personelu tego szpitala(nie chodzi tu o wyniki w leczeniu lecz o zwykłą życzliwość w stosunku do pacjeta)
ebee 18-03-2009 10:17
Byłem w tym szpitalu- prace remontowe idą pełna parą. W końcu ktoś się wziął za tą placówkę. Oponentów pragnę zapytać dlaczego boją się tych rachunków za leczenie. Darmowa pomoc medyczna to w Polsce pic na wodę. Z jednej strony ZUS zabiera ci niemałe pieniądze, a z drugiej płaci się za wszystko: za leki, za dodatkowe badania, za transport, dopłaca do zakwaterowania + łapówki dla lekarzy. Czy nie lepiej wziąć rachunek za usługę- płatny z mojego konta w ZUS- sie ? Każdemu by to wyszło na dobre. Marne, źle zarządzane szpitale by upadły, a pseudolekarze trzymający się państwowych posadek i robiący na lewo pieniądze poszli by sprzedawać pietruszkę. I może w końcu by było normalnie !
~aniaaaa 18-03-2009 10:27
Bardzo dobrze że ratują szpital w Bukowcu. To jedyna alternatywa dla wrażeń jak z horroru jakie dostarcza pobyt w jeleniogórskim czymś co nazywa się szpitalem. W Bukowcu pielęgniarki są MIŁE i UPRZEJME. Uśmiechną się do człoweika i pomogą bez "focha". Pozdrawiam Panie Pielęgniarki z ginekologii i Pana Ordynatora. : -)
~w15 18-03-2009 21:22
wpisy niektórych swiadcza ze ich wiedza o opiece zdrowotnej jest zerowa../ jak ten ebee/a tylko potrafia pisac zle o lekarzach..ale jesli beda naprawde chorzy to zaraz poleca z prosba do lekarzy by tylko byli wypoczęci i dobrzy w swoim fachu by przywrocili im zdrowie a i czesto zycie ps. dobry szpital przyjazny dla pacjentow to dobra bezplatna !!! opieka medyczna w zakresie interny pediatri chirurgii i ginekologii...a w planach nowego wlasciciela ma to przynosic dochod/chyba tak?/ wiec te uslugi musza przegrac z zabiegami ktore sie oplacą /np.ortopedia okulistyka ale jednego dnia czyli prosta szybka bez powiklan bo te pewnie wysyłac beda do jeleniej gory/ps2 do wpisu o AWS...nie wiem czy wiesz ale twój/nasz szpital sprzedały i to chyba za tanio władze powiatu i to chyba w lini prostej z SLD/PZPR///sprawdz sam i napisz czy juz to wiesz to chyba za tanio
~xyz 18-03-2009 21:30
To nie jest szpital w Bukowcu tylko szpital "Bukowiec" w Kowarach!
~ 18-03-2009 23:05
zgadzam się z do P. gabrys na neurologii leżała moja mama obok nałóżku zmarła starsza kobieta która leżała tam około 10 godzin bo podobno nie miał jej kto z tamtąd zabrać. po tym czasie znaleziono rozwiązano częściowo problem bo przewieziono ciało do oddziałowej toalety. a co było dalej tego nie wiem.
~kontestator 20-03-2009 10:20
Jak zrozumiałem z wypowiedzi P. Gerbera cytowanej w artykule - EMC chciała wyremontować dla Narodu ten Szpital i dlatego go kupiła .. Podobnie myśli sobie o Hospicjum i ZOL-u ... To myśmy weszli do Raju ...czy do Unii ?
~St.K. 21-03-2009 12:01
To tylko zabiegi populistyczne Starosty. On nie radzi sobie .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group