Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 5460
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szpital „Bukowiec” odzyska swoją świetność

Wtorek, 17 marca 2009, 17:56
Aktualizacja: Czwartek, 19 marca 2009, 7:44
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Szpital „Bukowiec” odzyska swoją świetność
Fot. TEJO
Zrujnowana placówka zostanie wyremontowana i zmodernizowana. Taką deklarację złożyli dzisiaj jego nowi właściciele czyli zarząd EMC Instytut Medyczny S.A., podczas konferencji prasowej w starostwie. Chcą także kupić zrujnowane obiekty, w którym mieści się obecnie hospicjum i Zakład Opiekuńczo–Leczniczy.

Dziś w sali starostwa dziennikarzom i radnym przedstawiciele właściciela szpitala "Bukowiec" pokazali prezentację multimedialną ze zdjęciami Miłosza Polocha ilustrującą stan placówki.
Pracownicy czekają na opracowanie historyczne i konserwatorskie, które pozwolą ustalić, jakich zmian w tej placówce medycznej można dokonać. Natychmiastowego remontu wymaga dach i kotłownia, ale i ogólny stan infrastruktury szpitala jest beznadziejny.

Zarządcy planują więc reorganizację i wypracowanie optymalnych rozwiązań, pozwalających na wykorzystanie w pełni obiektu, który powstał z myślą o sanatorium, a nie o szpitalu. Lecznicą stał się dopiero po 1945 roku, choć zupełnie, zwłaszcza przy dzisiejszych kryteriach, nie nadawał się do tego.

Sali operacyjnej spełniającej obecne normy sanitarne nie ma. W drastycznym stanie jest ZOL i hospicjum, w którym o godnym umieraniu nie ma nawet mowy. Kiepską sytuację pogłębiają ogromne koszty ogrzewania, sięgające 70 tysięcy złotych miesięcznie. – Gdyby nie dobra wola sanepidu, szpital należałoby zamknąć – usłyszeliśmy.

Zarząd spółki EMC Instytut Medyczny poza remontami planuje także reorganizację tej placówki medycznej m. in. przenieść hospicjum do budynku szpitala, a przychodnię umieścić w obiekcie po byłej pralni, obok ZOL –u, w którym trzeba stworzyć warunki dla osób niepełnosprawnych – Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w takim stanie jeszcze nie widzieliśmy, podobnie zresztą jak hospicjum.

– Chcemy te obiekty wyremontować, dlatego zależy nam na ich kupnie , bo chcielibyśmy inwestować w swoje budynki, a poza tym będzie nam łatwiej, jako ich właścicielom, pozyskać niezbędne fundusze – mówi Piotr Gerber, prezes zarządu. W tej sprawie rozpoczęto już rozmowy w powiecie jeleniogórskim, który jest właścicielem budynków.

Zarządcy zadeklarowali także, że Szpital „Bukowiec” zachowa swoją dotychczasową funkcję szpitala powiatowego. Na pewno pozostanie oddział chirurgiczny, ginekologiczny, położniczy. Planowane jest również poszerzenie oferty o oddział geriatryczny, okulistyczny i część rehabilitacyjną, również dla osób, które przeszły choroby neurologiczne. Nie wiadomo jeszcze, czy przetrwa oddział dziecięcy. Piotr Gerber zapewniał, że w kowarskiej placówce medycznej będą się leczyć przede wszystkim ludzie z regionu i to dla nas zamierzają stworzyć ofertę medyczną, bo jak przekonywał, pacjentów mają tutaj i nie zależy im na sprowadzaniu ludzi z całej Polski.

Zdementował też krążące plotki o redukcjach zatrudnienia. – Tak zwany casting, który robiliśmy, pozwolił nam lepiej poznać personel, który jest bardzo dobry i zasługuje na szacunek. Ci ludzie często nie mają odpowiedniego sprzętu i możliwości, a pracują wzorowo – mówił Gerber. Dodał też, że w przyszłości szpital zatrudnienie zwiększy, a już dziś jest deficyt w obsadzie stanowisk lekarskich.

Goście przekonywali, że EMC Instytut Medyczny wyciągał z dołka różne szpitale, nawet w gorszym stanie niż kowarski, i nie boi się tego wyzwania. – Choć najgorsze jeszcze przed nami – usłyszeliśmy. Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski, jest przekonany, że decyzja o sprzedaży Bukowca spółce była prawidłowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group