Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 4206
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Szkoła Podstawowa w Kopańcu na szóstkę

Wtorek, 25 października 2016, 7:25
Aktualizacja: Środa, 26 października 2016, 8:43
Autor: Robert Czepielewski
Region: Szkoła Podstawowa w Kopańcu na szóstkę
Fot. Robert Czepielewski
Niedaleko Jeleniej Góry jest wieś, wyjątkowa pod każdym względem. To w Kopańcu rozpościera się przepiękny krajobraz na Pogórze Izerskie i to tu swoją przystań znalazło wielu artystów. Ale wieś wyróżnia też jej Szkoła Podstawowa im. Kaspara Dawida Friedricha.

Mały budynek z dwoma boiskami jest bardzo zadbany. To tutaj odbyło się ostatnio wyjazdowe spotkanie Powiatowej Rady Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Promujemy Zdrowy Tryb Życia”. Na spotkanie przybyła starosta powiatu jeleniogórskiego Anna Konieczyńska, wójt gminy Stara Kamienica Zofia Świątek, przewodnicząca Rady Powiatowej ds. Osób Niepełnosprawnych Ligia Jamer oraz wielu innych gości.
Podczas spotkania dyrektor placówki Julia Maczek w specjalnym pokazie multimedialnym zaprezentowała dokonania szkoły oraz chlubę w działalności placówki - Punkt Promocji Turystyki Zdrowotnej.

Z bogatej oferty punktu mogą korzystać wszyscy, nawet cudzoziemcy. Szkoła posiada salę konferencyjną, organizuje wycieczki z przewodnikiem sudeckim, jest też bardzo rozwinięta turystyka rowerowa. Prowadzone są treningi biofeedback, terapia sensoryczna, socjoterapia, a także refleksjologia, muzykoterapia czy też masaż klasyczny.

Działalność punktu otworzyła przed placówką nowe możliwości. W szkole zorganizowano tzw. edukację włączającą. Mogą w niej uczyć się dzieci autystyczne, z cukrzycą, padaczką czy też po transplantacji serca.
Obecnie w szkole uczy się 105 uczniów w klasach 1-6, z czego ponad 20 dzieci z Jeleniej Góry oraz 27 wychowanków w oddziałach przedszkolnych. Większość nauczycieli pracujących w placówce jest po oligofrenopedagogice, bądź po specjalnych kursach, na których kształciła się w indywidualizowaniu pomocy danemu uczniowi.

- O wyjątkowości tej szkoły na pewno decyduje jej dyrektor i świetnie przygotowana kadra. Placówka nie ma statusu szkoły specjalnej, jest to normalna szkoła podstawowa, tylko przyjazna z dodatkowymi zajęciami skierowanymi do uczniów z problemami. Nie bez znaczenia jest także pomoc rodziców w działalności szkoły – mówi wójt Zofia Świątek.

Pod wielkim wrażeniem działalności placówki była Ligia Jamer, która zauważyła, że spotkanie przerodziło się w spotkanie edukacyjne, dzięki któremu wszyscy zaproszeni dowiedzieli się więcej o potrzebach placówki i problemach osób niepełnosprawnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group