Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 10253
Zalogowanych: 100
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szkoła jak film grozy

Środa, 6 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Szkoła jak film grozy
Fot. Jelonka.com
Nie umieją pisać, czytać i liczyć? A może tylko udają? Początek roku szkolnego to czas, kiedy do poradni psychologiczno-pedagogicznej zgłasza się coraz więcej rodziców z dziećmi uczęszczającymi do podstawówek, gimnazjów i liceów. Mają kłopoty z najprostszymi czynnościami w klasie. Są też tacy, którzy panicznie boją się szkoły.

O stosowne zaświadczenie warto się w uzasadnionych przypadkach postarać. Dziecko uznane za dyslektyka, czy dysortografa (kłopoty z czytaniem i poprawnym pisaniem) ma fory podczas egzaminów.
– Więcej czasu na rozwiązanie testów egzaminacyjnych, a jego błędy w wypracowaniach i zeszytach traktowane są ulgowo – wyjaśnia Agnieszka Krawczyk, psycholog i pedagog.

Jak dowiedzieliśmy się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jeleniej Górze, dość częstymi gośćmi są tam rodzice z uczniami, którzy mają fobię szkolną i cierpią na nerwicę.
– Szczególnie często da się to zauważyć tuż po wakacjach, kiedy przyzwyczajony do luzu uczeń styka się ze szkolną rzeczywistością, co do której jest uprzedzony – usłyszeliśmy.

Objawów szkolnych nerwic nie można lekceważyć. – To są lęki, poranne wymioty, kłopoty z żołądkiem. Tak objawia się paniczny strach przed pójściem na lekcje u osób nadwrażliwych – dodaje A. Krawczyk.

Zdaniem rodziców, którzy proszą o niepodawanie nazwisk, niektórzy nauczyciele rzeczywiście wywołują atmosferę zniechęcającą do udziału w zajęciach. – To nie chodzi tylko o wymagania, ale i o sposób ich egzekwowania. Nauczyciel, choćby uczył przysposobienia obronnego, uważa, że jest to najważniejszy przedmiot, choć raczej w praktyce zupełnie nieprzydatny – powiedziała nam pani Ewelina (imię zmienione), matka jednego z licealistów.

Obawy budzi też przeciążenie uczniów nie tylko wagą podręczników noszonych w plecakach, ale i nadmiarem obowiązków. Chcąc mieć dobre wyniki, na naukę trzeba poświęcić kilka godzin dziennie. Może dlatego nie brakuje osób, które przez załatwienie odpowiedniego papierka, chcą sobie ułatwić szkolne życie.

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna zapewnia, że o dokument potwierdzający kłopoty z poprawnym czytaniem i pisaniem nie jest łatwo. Zainteresowany jest poddawany wielu specjalistycznym testom, a opinię wydają specjaliści. Trudno tu symulować.

Podobne badania przeprowadzane są w przypadku podejrzeń o szkolne lęki. Poradnia kieruje ich do lekarzy specjalistów. Tak dzieje się także, kiedy do placówki rodzice zgłaszają uczniów nadpobudliwych i agresywnych.
W skrajnych przypadkach podejmowana jest decyzja o nauczaniu indywidualnym. Poradnia rozpatruje pozytywnie kilkanaście takich wniosków rocznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
420
Tak
32%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group