Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 2320
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szkockie rytmy na pomoc

Piątek, 26 października 2007, 0:00
Autor: rylit
Jelenia Góra: Szkockie rytmy na pomoc
Fot. rylit
Celtyckie tańce i muzyka terapią dla niepełnosprawnych dzieci.

Zespół muzyczny Caledonia zaproponował w czwartek Jeleniogórskiemu Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa podróż po kulturze celtyckiej.
To część terapii, jaką stowarzyszenie organizuje, aby pomóc we właściwym rozwoju intelektualnym swoim najmłodszym członkom.

- Posłuchaliśmy opowieści na temat szkockiej i irlandzkiej tradycji muzycznej, jej żywiołowości wywodzącej się z tańców jig i reel, o dudach - obecnych we wszystkich sferach życia Szkotów i innych instrumentach związanych z tą kulturą. Poznaliśmy też tradycyjny męski ubiór, w którym Szkoci na co dzień chodzą ubrani – mówi Janusz Wielocha, jeden z organizatorów.

Muzycy z Caledonii wysoko ocenili żywiołowy i spontaniczny odbiór tej muzyki przez dzieci z zespołem Downa. Podczas występu klaskały w rytm, tańczyły i burzliwymi oklaskami nagradzały wykonawców.

Terapia muzyką jest jednym z ważniejszych elementów pracy nad właściwym rozwojem intelektualnym dzieci z zespołem Downa, autyzmem, czy dziecięcym porażeniem mózgowym.

Zajęcia z muzykoterapii odbywają się w klubie Orlik na osiedlu Orle od wiosny. Pomieszczenie udostępnił nieodpłatnie prezes spółdzielni Ostoja Jan Gabryś. Terapeutką jest Dorota Królikowska z Jeleniej Góry. Sala znajduje się na parterze klubu i łatwo do niej dojechać z każdego punktu miasta.

Program dofinansowany został ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu udało się kupić sprzęt audio, instrumenty dla dzieci i niezbędne akcesoria.
Wsparcie pozwoliło także na organizację audycji umuzykalniających przy współpracy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze.

Zajęcia odbywają się w każdy czwartek o godz. 17.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group