Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 5094
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szkockie rytmy na pomoc

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 26 października 2007, 0:00
Autor: rylit
Fot. rylit
Celtyckie tańce i muzyka terapią dla niepełnosprawnych dzieci.

Zespół muzyczny Caledonia zaproponował w czwartek Jeleniogórskiemu Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa podróż po kulturze celtyckiej.
To część terapii, jaką stowarzyszenie organizuje, aby pomóc we właściwym rozwoju intelektualnym swoim najmłodszym członkom.

- Posłuchaliśmy opowieści na temat szkockiej i irlandzkiej tradycji muzycznej, jej żywiołowości wywodzącej się z tańców jig i reel, o dudach - obecnych we wszystkich sferach życia Szkotów i innych instrumentach związanych z tą kulturą. Poznaliśmy też tradycyjny męski ubiór, w którym Szkoci na co dzień chodzą ubrani – mówi Janusz Wielocha, jeden z organizatorów.

Muzycy z Caledonii wysoko ocenili żywiołowy i spontaniczny odbiór tej muzyki przez dzieci z zespołem Downa. Podczas występu klaskały w rytm, tańczyły i burzliwymi oklaskami nagradzały wykonawców.

Terapia muzyką jest jednym z ważniejszych elementów pracy nad właściwym rozwojem intelektualnym dzieci z zespołem Downa, autyzmem, czy dziecięcym porażeniem mózgowym.

Zajęcia z muzykoterapii odbywają się w klubie Orlik na osiedlu Orle od wiosny. Pomieszczenie udostępnił nieodpłatnie prezes spółdzielni Ostoja Jan Gabryś. Terapeutką jest Dorota Królikowska z Jeleniej Góry. Sala znajduje się na parterze klubu i łatwo do niej dojechać z każdego punktu miasta.

Program dofinansowany został ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu udało się kupić sprzęt audio, instrumenty dla dzieci i niezbędne akcesoria.
Wsparcie pozwoliło także na organizację audycji umuzykalniających przy współpracy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze.

Zajęcia odbywają się w każdy czwartek o godz. 17.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Janusz 26-10-2007 9:07
Cieszy fakt, że dzięki udostępnieniu przez Zarząd SM Ostoja sali klubu Orlik mogą tam się odbywać jakże ważne dla rozwoju dzieci z zespołem Downa zajęcia muzyczne. Występ zespołu Caledonia został żywiołowo przyjęty przz słuchaczy, atmosfera była wspaniała. Dzieci tańczyły, klaskały i śpiewały. Brawa dla Filharmonii Dolnośląskiej i prosimy o jeszcze :–)
~jeleniogórzanka 26-10-2007 23:18
To wspaniały pomysł. Wielkie brawa!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group