Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 7216
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklane muzeum za ponad 10 milionów złotych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 20 marca 2009, 16:51
Aktualizacja: Niedziela, 22 marca 2009, 8:26
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Dobudowa skrzydła z łącznikiem pokrytym szkłem i modernizacja obecnej siedziby to prezent, jaki na stulecie istnienia dostanie Muzeum Karkonoskie. Inwestycja nie jest wirtualna: są pieniądze, a prace zaczną się jesienią tego roku.

O planach rozbudowy sztandarowej jednostki kultury w mieście, ale będącej w gestii urzędu marszałkowskiego, mówiła dziś dyrektorka placówki Gabriela Zawiła w towarzystwie wicemarszałka województwa Piotra Borysa i przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego Jerzego Pokoja. Warto dodać, że plany modernizacji MK miał jego poprzedni dyrektor Stanisław Firszt, ale nie zdążył ich zrealizować odwołany w lipcu ubiegłego roku ze swojej funkcji.

– Stulecie muzeum przypada w 2014 roku i do tego czasu inwestycja zostanie ukończona – powiedziała Gabriela Zawiła. – Inwestujemy w kulturę, bo chcemy, aby była to wizytówka regionu. Już teraz jesteśmy mocni, ale pragniemy być jeszcze lepsi – podkreślił Piotr Borys zapewniając, że są środki na planowane remonty: w sumie przebudowa placówki pochłonie 10 milionów 434 tysiące złotych. Ponad połowa środków to wsparcie z Unii Europejskiej.

A jak będzie wyglądało „nowe” muzeum? – Wejście zostanie usytuowane od strony ul. Matejki, tam, gdzie dziś jest ogrodzenie. Zwiedzający wejdą do szklanego pawilonu, którym zadaszony będzie dziedziniec placówki, w tym chałupa karkonoska. Tam zostanie umieszczona recepcja ze sklepikiem i szatnią. Łącznikiem będzie można dojść do nowego skrzydła, które zwiększy powierzchnię placówki o 2411, 74 metrów kwadratowych – przedstawia Gabriela Zawiła. Obecnie to 1 063, 70 m kw.

Podczas prac muzeum będzie otwarte. – Najpierw planujemy budowę skrzydła, a później – remont starego gmachu – zapowiada dyrekcja. Tu zostaną wymienione wszystkie instalacje oraz okna. Powstaną też nowoczesne pracownie edukacyjne i konserwacji zabytków. Do tego nowy gmach będzie podpiwniczony a w przyziemiu znajdą się magazyny i wjazd dla pojazdów z eksponatami – usłyszeliśmy.

Powierzchnia wystawiennicza i magazynowa zwiększy się o ponad 200 procent, a w wyremontowanym muzeum będzie możliwość organizowania wystaw stałych i czasowych z użyciem najnowocześniejszych technik multimedialnych i nowoczesnego sprzętu audiowizualnego. W zestawieniu wydatków uwzględniono też około 39 tysięcy złotych na zakup nowych eksponatów do kolekcji szkła artystycznego oraz uzupełnienie zbioru ludowego malarstwa na szkle.

Cystersi spartaczyli robotę
W trakcie konferencji Adam Łaciuk z Bolkowa przedstawił stan techniczny zamku dzierżawionego przez Muzeum Karkonoskie. Na uratowanie fortecy przed kompletną zapaścią (prace zabezpieczające) przeznaczone zostanie 600 tysięcy złotych. Adam Łaciuk pokazał na zdjęciach miejsca, które wymagają szczególnie pilnej modernizacji, między innymi mury nad wejściem, przez które przechodzą rocznie tysiące turystów. Powiedział też, że spore kłopoty są przez… Cystersów, którzy w dawnych wiekach – rozbudowując zamek – wyjątkowo spartaczyli robotę. – Budowali bez fundamentów na podłożu z wilgotnego humusu – usłyszeliśmy. Zadaszenie niektórych części zamku planowane jest w kolejnych etapach jego zabezpieczania. – Warownia leży w wyjątkowo niekorzystnych warunkach klimatycznych, co przyspiesza jej degradację – powiedział Adam Łaciuk.

Honory za długoletnią pracę
Wicemarszałek Piotr Borys pogratulował dziś trzem pracownicom Muzeum Karkonoskiego 30-lecia pracy w placówce. Stefania Żelasko, Katarzyna Kułakowska i Anna Gul dostały kwiaty i oficjalne podziękowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ulyssenardin 20-03-2009 17:02
może fotka??? projekcik?? nie? czytelnik ma wyobraźnie i musi sam sobie poradzić?!?!?!?!
krkonos 20-03-2009 17:30
Chwalebne plany, obserwować będziemy ich realizację. A do Adama Ł. i spartolonej roboty cysterskiej: zauważ, drogi Adamie, że "talerze" na Śnieżce, wprawdzie także w zeszłym wieku wybudowane, ale przy całkowicie innych, niźli za czasów cysterskich w Bolkowie, możliwościach technicznych, także nie wytrzymały. Mimo "przemyślnego, opływowego" kształtu i zakładanej odporności na panujące na "Królowej" warunki atmosferyczne. Za owych kilkaset lat, które zamek bolkowski wytrzymał (ileż Niemcy nakopali pod nim sztolni?) - "szacun" dla Cystersów.
~blee 20-03-2009 23:06
Czy to jest oficjalna polityka rządzącej sejmikiem PO? Jak coś się wali to wina Cystersów?
~Ocieplenie 20-03-2009 23:21
Brawo pomysł CHIBA taki sobie.Projektant przewiduje ocieplenie klimatu i dlatego zaplanował szklany PŁASKI dach.A jak spadnie śnieg to niech następne pokolenie się martwi.
~Kolesiostwo 21-03-2009 9:34
Kolesiostwo
~leon 21-03-2009 11:29
To zasługa poprzedniego dyrektora, który o rozbudowę tej placówki walczył od lat. Jak prawie finalizował to go zmieniono na żonę p. posła. Podobna sytuacja związana była z dyrektorem biblioteki grodzkiej. Cudem terazniejszości są takie sytuacje.
~KAR,MO, Biblioteka 21-03-2009 11:55
W Jeleniej Górze politykę prorodzinną PSL doskonale realizuje Platforma Obywatelska - może ktoś z redakcji napisze artykuł na ten temat. Cenzury chyba nie ma?
~Czesław C. 21-03-2009 13:00
Bardzo potrzebny jest tutaj artykuł na temat działań p.posła i obsadzania stanowisk w mieście, muzeum i biblioteka to nie są jedyne kierownicze publiczne stanowiska zajęte przez członków jego rodziny. Jelonko do dzieła!
~Oczekiwania na nowe 21-03-2009 19:19
Ten projekt to wynik starań byłego dyrektora Muzeum p. St.Firszta. Poczekajmy jaką dokonania zostawi po sobie p. G. Zawiła.
~Bardzo nieelegancko redaktorze 21-03-2009 19:22
Bardzo źle, że autor artykułu słowem nie wspomniał o tym, że to dzieło p. Firszta. A może pani Zawiła wspomniała tylko jak zwykle Jelonka nie dopowiedziała.
TEJO 21-03-2009 19:55
Do pana "bardzo nieelegancko" - "Warto dodać, że plany modernizacji MK miał jego poprzedni dyrektor Stanisław Firszt, ale nie zdążył ich zrealizować odwołany w lipcu ubiegłego roku ze swojej funkcji" - oto cytat z tekstu. Jak widać Czytelnik nie dopatrzył:-) Uważniejszej lektury życzę! Konrad Przezdzięk PS A pani Zawiłowa nic nie wspomniała o tym, to fakt.
diablica 22-03-2009 13:07
to bardzo dobrze! ale może lepiej i tak poczekać aż w końcu prace się zaczną... żeby nie było znowu, że mówią a nie robią:)
~nano 23-03-2009 6:41
Plany to mieli wszyscy, zobaczymy kto czego dokona. Gadaniną jeszcze nikt niczego nie zbudował. Chyba, że marudy w Jelonce.
~ZORIENTOWANA 23-03-2009 9:11
DLA NIEZORIENTOWANYCH: PŁASKI, SZKLANY DACH JEST WIZJĄ STANISŁAWA FIRSZTA. POMYSŁ OBUDOWANIA SZKŁEM CHATY KARKONOSKIEJ WZBUDZIŁ WIELKIE KONTROWERSJE WŚRÓD PRACOWNIKÓW DZIAŁU ETNOLOGII ZE WZGLĄDU NA NAGŁE UMIESZCZENIE OBIEKTU ZABYTKOWEGO W INNYCH WARUNKACH KLIMATYCZNYCH I RYZYKO JEGO ROZPADU. GABRIELA ZAWIŁA OBJĘŁA STANOWISKO W MOMENCIE, KIEDY PROJEKT BYŁ W FAZIE REALIZACJI I NIEWIELE MOZNA BYŁO JUŻ ZMIENIĆ.
~wiekowa jeleniogórzanka 23-03-2009 11:55
Płaski czy nie płaski dach nad muzeum,o tym decydowało zapewne wiele osób.O ile pamiętam ,bo byłam nieraz w tym muzeum, a także czytałam o tym w gazetach,ten projekt robił profesjonalista - architekt- nie pamiętam nazwiska -było podawane w prasie. Poprzednik pani Zawiłowej natomiast zainicjował w ogóle zmiany i rozbudowę muzeum ( i to jest fakt !). Wcześniej myślał o tym Henryk Szymczak (znałam go i szanowałam). Dla dobra sprawy trzeba prawie zawsze ryzykować.Mam wielki szacunek dla takich ludzi.Chciałabym dożyć czasów w których prawda zwycięży.
~ZORIENTOWANA 23-03-2009 15:30
MUZEUM KARKONOSKIM ZARZĄDZA DYREKTOR JEDNOOSOBOWO - TAK MÓWI STATUT, WIĘC KOLEGIALNE PODEJMOWANIE DECYZJI TO FIKCJA... OBY TYLKO DECYZJE STANISŁAWA FIRSZTA NIE SPOWWODOWAŁY ZNISZCZENIA WAŻNEGO DLA REGIONU ZABYTKU, JAKIM JEST CHATA KARKONOSKA, BĄDŹ KATASTROFY BUDOWLANEJ PO OPADACH ŚNIEGU...
~do ZORIENTOWANEJ 23-03-2009 20:16
Kto zmusza obecną dyrektor do działania ? chyba nie decyzje poprzednika ? To jakaś paranoja ,albo zabezpieczenie jak coś by się nie udało .A jak się uda , to co? Zgadzam się z ~nano i diablicą. Przecież każdy mądry człowiek w czasie budowy usprawnia i ulepsza a w trakcie budowy wszystkie poprawki na lepsze są dopuszczalne.Od czego są różnego rodzaju nadzory. Nie zmienia to faktu że poprzednik rozpoczął coś wielkiego i aby to się powiodło.
~PTASZKI. 24-03-2009 9:25
"POPRZEDNIK" SKORZYSTAŁ Z GOTOWYCH PLANÓW OPRACOWANYCH PRZEZ HENRYKA SZYMCZAKA - WCZEŚNIEJSZEGO DYREKTORA MUZEUM KARKONOSKIEGO... BYŁ TAM I ŁĄCZNIK I POMYSŁ BUDOWY NOWEGO BUDYNKU NA TYŁACH OBECNEGO OBIEKTU. ÓWCZESNĄ ROZBUDOWĘ MUZEUM PRZERWAŁ STAN WOJENNY. CZY PRZYPISYWANIE SOBIE CUDZYCH IDEI TO PLAGIAT, CZY MOŻE BRAK WŁASNEJ WIZJI?
~S.F. 24-03-2009 20:25
W związku z obraźliwym i kłamliwym komentarzem "ptaszków"(pomijam co termin ten może znaczyc-pozostawiam to Czytelnikom Jelonki) ,wszystkim zainteresowanym polecam moje teksty ,których fragmenty pozwalam sobie zacytowac: -"W połowie lat 70-tych zaczęto myślec o rozbudowie istniejącej placówki muzealnej.Inicjatywą w tym kierunku wykazał się ówczesny dyrektor Muzeum mgr Henryk Szymczak". ( Niezrealizowane koncepcje rozbudowy muzeum w Jeleniej Górze , "Skarbiec Ducha Gór"nr1\1999,s.9) -"W latach1968-1983 placówką kierował etnograf,kierownik,a następnie dyrektor Henryk Szymczak (...) a w 1980 roku przejęto znajdujący się w Cieplicach zbiór militariów (...)W tym też roku powstała śmiała koncepcja rozbudowy głównej siedziby muzeum, której realizacja miała się rozpocząc w 1981 roku". (Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.Jego rozwój i plany na pszyszłośc," Rocznik Jeleniogórski",t.37,2005,s.239-240) -"Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze w okresie powojennym miało co najmniej jedną ,prawie stuprocentową szansę modernizacji i rozbudowy,przygotowaną pod koniec lat 70-tych XX wieku przez dyrektora Henryka Szynczaka".( Projekt koncepcyjny rozbudowy siedziby głównej Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze,"Skarbiec Ducha Gór",nr1\2007,s.15 ) -"Szansę tę wykorzystał Henryk Szymczak(kierownik, a następnie dyrektor muzeum) (...) W 1977 roku powstał projekt koncepcyjny rozbudowy gmachu głównego..(...)W 1980 roku zlecono wykonanie trzeciego projektu rozbudowy i modernizacji muzeum".(Koncepcja rozbudowy i modernizacji siedziby głównej Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze ,"Muzealnictwo",Warszawa 2007,s.170-171) -"Dzięki determinacji pracowników Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze,pomocy władz samorządowych,środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,Unii Europejskiej i życzliwym nam Fundacjom, uda się zrealizowac cel i marzenia ludzi,którym leży na sercu dobro i przyszłośc bezcennych zabytków Jeleniej Góry i regionu. Należy miec nadzieję,że zapał ten nie skończy się tylko na planach i koncepcjach, jak to już wcześniej bywało.Tym razem musi się udac,czego sobie i wszystkim jeleniogórskim muzealnikom szczerze i serdecznie życzę.Tak nam dopomóż Bóg!".(Muzealna "Barejada","Skarbiec Ducha Gór",NR3/2006,s.21 ) Te ostatnie słowa w całej pełni podtrzymuję do dzisiaj Stanisław Firszt

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group