Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7524
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szklane centrum

Niedziela, 1 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 1 kwietnia 2007, 10:56
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Szklane centrum
Fot. Archiwum
Rusza budowa nowoczesnego pasażu pomiędzy Jasną i Forteczną.

Jeszcze w maju zostanie wmurowany kamień węgielny pod jedną z bardziej ambitnych inwestycji w centrum Jeleniej Góry. Dotyczy ona realizacji koncepcji zabudowania zaniedbanych terenów starego miasta, leżących na nieruchomości pomiędzy ulicami Jasną i Forteczną.

– Miasto poszukiwało strategicznego inwestora od kilku lat. W końcu się udało – cieszy się Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, dla którego powstanie pasażu to sukces.

– To będzie taka współczesna brama do centrum miasta – mówi architekt Maciej Łukasik, jeden z współautorów koncepcji. – Pozbawiona barier architektonicznych, którą są istniejące schody. Z windą dla niepełnosprawnych. Miejsce dotąd bez żadnego wyrazu, nabierze specjalnego charakteru nowoczesnego centrum połączonego z klimatem jeleniogórskiego starego miasta.

W kompleks zostaną włączone zniszczone i sypiące się dziś fragmenty zabytkowych murów obronnych. Znajdzie się tam miejsce na Muzeum Historyczne miasta Jeleniej Góry, jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu na Dolnym Śląsku, a może i w kraju.
– Będzie multimedialny pokaz dla wszystkich: z filmami, animacjami komputerowymi i sporą ilością zdjęć. Część ekspozycji będzie można oglądać na piętrze, oczywiście oszklonym, co pozwoli na porównanie oglądanych obrazów z rzeczywistością – czytamy w projekcie.

Do tego „przejażdżka” starym tramwajem, którego naturalnej wielkości model zostanie ustawiony w holu placówki.
– Całość pomyślana jest tak, że tramwaj „jeździ” po zrekonstruowanych komputerowo na podstawie starych widokówek i filmów ulicach miasta, a pasażerowie mają wrażenie ruchu dzięki ruchomym obrazom wyświetlanym w oknach pojazdu. Szyby zastąpione są monitorami o wysokiej rozdzielczości obrazu. Do tego charakterystyczne dźwięki.
– Na początek będzie to tylko trasa z dworca do dawnych koszar przy Obrońców Pokoju – wyjaśnia Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego oraz koordynator historycznej części projektu. – Może doda to władzom miasta impulsu do odbudowy prawdziwej linii tramwajowej? – uśmiecha się Łaborewicz.

Po rozrywce duchowej – coś dla ciała. Przewiduje się powstanie sieci kafejek i pubów oraz restauracji etnicznych i pasażu handlowego sięgającego od ul. Fortecznej do Podwala, przy jednoczesnym zabudowaniu schodów wiodących z Jasnej ku Podwalu.
– Nie będzie hitów w postaci wielkiego sklepu, czy też pięciogwiazdkowego hotelu. Zakładanie takich placówek w podobnym obiekcie mija się z celem i powiększa koszty – argumentuje architekt Łukasik.
Za to w kompleksie ma stanąć multikino. Jak zapowiadają projektanci, będzie ono skromne: trzy sale.

Zdaniem władz Jeleniej Góry to pierwszy realny do zbudowania w ciągu w miarę krótkiego czasu duży obiekt, który będzie przyciągał gości i mieszkańców miasta. Koszt to około 20 milionów złotych. Część pieniędzy będzie pochodziła z unijnego funduszu ADHOC, część da Urząd Marszałkowski oraz budżet miasta. Gros środków będzie jednak pochodziło od inwestora, firmy Petebux, która stawia pierwsze kroki na polskim rynku budowlanym.
Po wybudowaniu szklane centrum będzie administrowane przez miasto, ale zyski z niego trafią do kasy inwestora, który jednocześnie będzie pracodawcą dla personelu.
Budowa ma potrwać półtora roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
474
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group