Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 8957
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szansa na wyjście ze społecznych nizin

Wtorek, 1 czerwca 2010, 7:52
Aktualizacja: 17:07
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Szansa na wyjście ze społecznych nizin
Fot. TEJO
Sto sześćdziesiąt cztery osoby korzystające z pomocy MOPS weźmie udział w II edycji unijnego projektu „Postaw na siebie”. Czekają na nich szkolenia, warsztaty, spotkania z doradcami, psychologami i innymi specjalistami. Dla wielu to jedyny sposób podniesienia kompetencji i uwierzenia w siebie. Wczoraj w restauracji Orient Express odbyła się konferencja inaugurująca projekt.

Projekt „Postaw na siebie” potrwa do końca roku. W tym czasie uczestnicy w wieku aktywności zawodowej, pozostający bez zatrudnienia, a także korzystający z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze przejdą cykl szkoleń i warsztatów.

– „Postaw na siebie” to projekt systemowy, na który ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy rodziny otrzymują dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt ten będzie przez nas realizowany do 2013 roku– mówi Małgorzata Ogrodnik, kierownik działu pomocy środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i koordynator projektu.

– Corocznie projekt ma ten sam tytuł, ale mamy możliwość zmiany formy. Nowościami, jakie pojawiły się w tym roku to asystent rodziny czyli osoba, która będzie wspierała rodziny z problemami, w każdym aspekcie jej życia. W tym kierunku będzie szkolone 11 osób. Drugą nowością jest program aktywności lokalnej, w który włączone zostanie 12 osób zamieszkujących przy ulicach Lwóweckiej i Grunwaldzkiej – dodaje.

W tym roku do projektu zostanie też włączona młodzież w wieku 15 – 25 lat pochodząca ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wezmą oni udział w kursach, szkoleniach i wycieczkach.

– Mamy obecnie zgłoszonych 40 uczestników tego działania. Chcemy, by dla nich nie była to nie tylko nauka, ale również warsztaty wyjazdowe. W okresie wakacyjnym planujemy zorganizować dla nich spływ kajakowy i inne atrakcje – mówi Maria Gumprecht, pracownik działu opieki nad rodziną i dzieckiem.
Skorzystają z tego m.in. Daniel Niewiadomski i Robert Morawski, którzy mają nadzieję na nowe doświadczenia, zdobycia prawa jazdy i niezapomniane wrażenia.

Inni uczestnicy wezmą udział w kursie na prawo jazdy, kursach językowych i zawodowych, będą mogli liczyć na pomoc psychologa i radcy prawnego i seksuologa, dla osób niepełnosprawnych będą też zorganizowane ćwiczenia i turnusy rehabilitacyjne.

Jadwiga Gobcik zgłosiła się na kurs języka niemieckiego, bo w planach ma współpracę z Niemcami. Uczestniczka otwarcie przyznaje, że jest to dla niej jedyna możliwość dalszego rozwoju.
– Gdyby nie ten projekt, sama nie zdecydowałabym się na żadne dodatkowe kursy. Ten projekt daje nam natomiast spore możliwości rozwoju, jedna osoba doradzi, druga pomoże. Przy siedzeniu w domu nie mamy żadnych szans na znalezienie lepszej pracy i zmianę swojego życia – mówi.

Pani Dorota Nakrajnik planuje zrobić kurs prawa jazdy, kurs z języka angielskiego oraz kurs komputerowy. Po ukończeniu tych szkoleń planuje otworzyć własną działalność i być sobie szefem.
- W najbliższym czasie rozpiszemy przetargi na prowadzenie wszystkich szkoleń, kursów i zajęć. Mamy nadzieję, że uda nam się je rozstrzygnąć do końca czerwca, i wówczas z zajęciami ruszylibyśmy od lipca - mówi Elżbieta Pietrasz, zastępca dyrektora MOPS – u.

Większość zajęć odbędzie się w klubie integracji społecznej, który mieści się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, przy którym mieści się została zorganizowana świetlica, która na czas zajęć i szkoleń zapewnia opiekę dzieciom uczestników. Na realizację projektu MOPS w jeleniej Górze pozyskał milion sto pięćdziesiąt tysięcy złotych.

Dzisiejszą konferencję, której celem było zapoznanie uczestników z planowanymi zajęciami poprowadzili: Wojciech Łabun, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Elżbieta Pietrasz, zastępca dyrektora, Małgorzata Ogrodnik, kierownik działu pomocy środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i koordynator projektu, Sylwia Myślicka, kierownik działu rehabilitacji MOPS i koordynator zadaniowy oraz Maria Gumprecht, pracownik działu opieki nad rodziną i dzieckiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
261
Coraz lepiej
25%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
36%
Nie najlepiej
13%
Wciąż fatalnie
26%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group