Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6224
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szamańskie klimaty w BWA

Środa, 28 listopada 2007, 19:44
Aktualizacja: 19:45
Autor: AGA
Jelenia Góra: Szamańskie klimaty w BWA
Fot. Agnieszka Gierus
Koncert wybitnego reprezentanta tuwiańskiej sceny muzycznej zgromadził w środowy wieczór sporą publiczność w Biurze Wystaw Artystycznych.

Gendos, właściwie Gennady Chamzyryn, to artysta szaman, mistrz śpiewu gardłowego, rzeźbiarz i twórca bębnów. Pochodzi z środkowej Azji Tuwy. Od kilku lat mieszka w Polsce i jest związany z Kotlina Jeleniogórską.

Swoje mistyczne muzyczne spektakle poprzedza rytuałem „oczyszczania sceny”, w którym blaszany bęben druidzki czy szamański dungur współgra z buddyjskimi dzwonkami i tuwiańską drumlą.

Artysta w awangardowy sposób interpretuje tradycyjną syberyjską muzykę ludową. W 2004 roku po raz pierwszy koncertował w Polsce z m.in.: Tomaszem Stańką, Yeshe czy Tie Break.

Związany był z zespołem Biosynthes, który powstał w 1990 przy teatrze w Kyzyle. Brał udział w wielu nietypowych projektach awangardowych. W 1994 roku wraz z Kenem Hyderem i Timem Hodgkinsonem został współtwórcą jazzowego zespołu K–Space, a w 2000 roku z Yat–Kha i Aleksejem Saaja – GenDOS Rock Group.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group