Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 2519
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Święto w Muzeum im. Gerharta Hauptmanna

Niedziela, 7 sierpnia 2016, 10:27
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 7:22
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Święto w Muzeum im. Gerharta Hauptmanna
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (6.08), Miejskie Muzeum im Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie zorganizowało „dzień otwarty” w rocznicę wprowadzenia się noblisty do willi „Łąkowy Kamień” (10 sierpnia 1901 roku). Z tej okazji placówka przygotowała wiele atrakcji.

Miłośnicy twórczości Gerharta Hauptmanna, jak i turyści odwiedzający, uczestniczyli w spacerze, podczas, którego Anneke Hesp oprowadzała gości po ulubionych szlakach i miejscach pisarza.

Z ciekawą inicjatywą wystąpił Jan Hałuszka, wieloletni przyjaciel Muzeum Gerharta Hauptmanna, który postanowił sprzedać odwiedzającym muzeum część swoich zbiorów. Były wśród nich akwarele i staloryty, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na zakup aparatu cyfrowego dla muzeum.

Dla dociekliwych i lubiących historię, ze specjalną prelekcją wystąpił autor wielu książek poświęconych tajemnicom regionu jeleniogórskiego - Janusz Skowroński. Przedstawił losy Gerharta Hauptmanna i jego żony Margarety Marschalk podczas ich pobytu w willi „Łąkowy Kamień”.

W muzeum odbył się też kameralny spektakl operowy w wykonaniu uczestników międzynarodowego festiwalu „Muzyczny Ogród Liczyrzepy. Najpierw śpiewaczki i śpiewacy wykonali ballady oraz arie z oper „Rubezahl” Fridricha von Flotova oraz Berggeist Louisa Spohra. W części drugiej nazwanej „Koncert Życzeń” artyści wykonywali utwory takich kompozytorów, jak: Poulenc, Schumann, Czajkowski, Rachmaninov czy Rimki-Korsakov.

Na koniec zaplanowano projekcję adaptacji filmowej „Tkaczy” Gerharta Hauptmana, która odbyła się w plenerze, a do filmu akompaniowali Gunthardt Stephan(skrzypce) i Tobias Rank (piano).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group