Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 6108
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Święto skautów

Czwartek, 22 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 22 lutego 2007, 21:32
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Święto skautów
Fot. KK
Jeleniogórscy harcerze uczcili pamięć Roberta Baden Powella, twórcy skautingu na świecie.

Blisko 200 harcerzy z jeleniogórskiego obchodziło dzisiaj Dzień Myśli Braterskiej. – To święto na cześć urodzin twórcy skautingu, generała Roberta Baden – Powella – wyjaśnia Marian Łata, komendant hufca ZHP w Jeleniej Górze. – Tego dnia wszyscy harcerze się jednoczą i sobie pomagają. podobne uroczystości obchodzone są w całej Polsce.

Skauci z Jeleniej Góry najpierw wzięli udział w harcerskiej grze, gdzie musieli m.in. wykazać się zaradnością i pomysłowością. Na koniec wszystkie drużyny zasiadły do wspólnego ogniska.
- Było fajnie. Podobało mi się jedno z zadań gry: strzelanie z pistoletu do balonów – powiedziała Olga Pękala z 39 drużyny Barykada.

Gen. Robert Baden – Powell urodził się w Wielkiej Brytanii 22 lutego 1857 roku, ale największe sukcesy święcił podczas działań w Afryce. Zasłynął podczas obrony miasta Mafeking w Republice Południowej Afryki w wojnie z Burami (1899-1900). Baden-Powell dysponował 10-krotnie mniejsza armią niż oblegający go wrogowie.
Powierzył wówczas nastoletnim chłopcom drobne zadania (byli zwiadowcami, łącznikami), z których wywiązali się znakomicie. Później Baden-Powell organizował obozy szkoleniowe dla młodzieży.

– Dziś co prawda harcerze nie uczestniczą w akcjach zbrojnych, ale wciąż od twórcy mogą się wiele nauczyć. Choćby sprytu i zaradności – podsumował Marian Łata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group