Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8027
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Święte zyski z święta Dziwiszowa

Niedziela, 29 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 29 lipca 2007, 13:01
Autor: ROB
Kotlina Jeleniogórska: Święte zyski z święta Dziwiszowa
Fot. Dudyński
Poświęcili samochody i zbierają na remont kościoła.

Ciasta domowej roboty, loteria fantowa oraz zabawa do późnej nocy czekały na uczestników festynu z Dziwiszowie. – Dochód z imprezy przeznaczymy na remont kościoła – mówi sołtys Andrzej Mazepa.

Impreza rozpoczęła się mszą świętą, podczas której ksiądz poświęcił samochody mieszkańców podjeleniogórskiej wsi. Każdy z kierowców otrzymał ponadto broszurkę z mottem przewodnim „Kierujmy się miłością na drodze”.
– To w związku z uczczeniem pamięci św. Krzysztofa, patrona kierowców – wyjaśnia Andrzej Mazepa.

Po mszy rozpoczął się festyn. Sporym wzięciem cieszyła się loteria fantowa. – Każdy los wygrywa – zachęcała jedna z pań prowadzących stoisko. Rzeczywiście, ludzi nie odchodzili z niczym. Do wygrania były piłki, a także rower. Wylosować można było także żywą nagrodę. W koszu czekały gołębie, oraz królik.

Żonę sołtysa Kazimierę Mazepę można było spotkać przy stoisku gastronomicznym. Można było z nim skosztować pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Wszystko oczywiście własnej roboty. Obok sprzedawano ciasta według domowych przepisów, także przygotowane przez mieszkańców Dziwiszowa.

Wieczorem rozpoczęła się też licytacja przedmiotów podarowanych przez mieszkańców i sponsorów.
– Dochód przeznaczymy na remont kościoła – mówi sołtys. – Potrzebna jest przede wszystkim wymiana dachu oraz remont organów.

Na razie nie wiadomo, ile zebrano podczas festynu. Dokładnie też nie wiadomo, ile pieniędzy będzie potrzeba na remont świątyni. Z pomocą w tej inwestycji przyjdzie na pewno gmina. – Mamy pieniądze na to zadanie – zapewnił wójt Edward Dudek, który także uczestniczył w zabawie.
– Wystarczy, że rada sołecka napisze wniosek oraz poprze go kosztorysem i dołączy zgodę konserwatora zabytków na remont.

O pieniądze mieszkańcy mogą starać się także w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. W tym roku urząd ten przeznaczył na remont dolnośląskich zabytków ponad 4 miliony złotych – powiedział wójt. Jak podkreślił, gmina już pomaga wsi. – Przekazaliśmy drewno na ławki do kościoła – powiedział.
Imprezę przygotowała rada sołecka, parafialna, radni z Dziwiszowa, OSP oraz mieszkańcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group