Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8433
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Święta noc awansem

Niedziela, 20 grudnia 2009, 20:18
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 grudnia 2009, 16:58
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Święta noc awansem
Fot. TEJO
Żywiołowym wykonaniem kolęd i dzieł muzyki klasycznej orkiestra i chór jeleniogórskiej szkoły muzycznej rozgrzali wiernych, którzy – mimo dwudziestostopniowego mrozu i ledwo dodatniej temperatury w środku świątyni – licznie ją wypełnili, aby posłuchać muzyki i wesprzeć budowę kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski i Świętego Franciszka z Asyżu.

Koncert zakończył się w specjalnie dogrzanych piecykami podziemiach budowanego kościoła dziś przed godz. 20. Wierni, którzy niemal do ostatniej ławki zajęli miejsca w prowizorycznie urządzonym wnętrzu, nagrodzili gorącymi oklaskami Orkiestrę PSM II stopnia i Chór PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze. Młodzi muzycy pod opieką dyrygenta Sławomira Kupczaka (orkiestra) oraz Doroty Oleksyk (chór) zaimponowali przede wszystkim świetnym wykonaniem kolęd.

Szczególny urok miały one w wykonaniu solistki Katarzyny Białkowskiej (śpiew), która anielskim głosem – z towarzyszeniem chóru i a capella – wyśpiewała całe bogactwo treści i melodii w kilku bożonarodzeniowych utworach. Z kolei orkiestra zasłużyła sobie na aplauz wykonaniem kolęd w aranżacji Sławomira Kupczaka. Solową partię saksofonu grała Aleksandra Walicka. Chórowi akompaniowała Zofia Stachewicz. Chórzyści zaśpiewali także majestatyczne „Bóg się rodzi!” z towarzyszeniem orkiestry.

Publiczność zaskoczył Sławomir Kupczak, który – kiedy orkiestra grała „Wśród nocnej ciszy” – odwrócił się do zgromadzonych i wskazaniem batuty dał sygnał do wspólnego śpiewu. – Po raz pierwszy usłyszałem tę kolędę tak świetnie zaśpiewaną! – pochwalił proboszcz parafii, ksiądz Grzegorz Niwczyk. Młodzi orkiestranci wykonali także kilka utworów z repertuaru klasycznego (Bach, Mozart, Beethoven), a słowo muzyce przedstawiła Agnieszka Cel.

Ksiądz Niwczyk w szczególny sposób podziękował młodzieży i opiekunom za wspaniały występ. – Dzięki wam cztery dni przed Świętą Nocą już zaczynamy ją przeżywać – powiedział zapraszając gości do częstszego występowania w świątyni. – Z radością to zaproszenie przyjmujemy – odparł Sławomir Kupczak. A po złożeniu zebranym świątecznych życzeń dał znak do bisu - chóralnie zaśpiewanej przez wszystkich kolędy „Bóg się rodzi!”.

Proboszcz dodał, że organizacja koncertu to zasługa Anny Ragiel i podziękował radnej bukietem kwiatów. Wśród publiczności zasiedli także Małgorzata Hejne, wicedyrektor PSM i i II stopnia, zastępca prezydenta miasta Jerzy Lenard oraz wiceszef rady powiatu Marek Mikrut. Wierni opuszczający kościół mogli kupić cegiełki, z których dochód zostanie przeznaczony na budowę świątyni przy ulicy Morcinka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
46
Tak
39%
Nie
59%
Nie wiem
2%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group