Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9769
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Świątynia Łaski bez sekretów

Wtorek, 1 czerwca 2010, 16:40
Aktualizacja: Sobota, 5 czerwca 2010, 21:17
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Świątynia Łaski bez sekretów
Fot. TEJO
Pełne niezauważanych dotąd detali fotografie oraz opisane w sposób przystępny i anegdotyczny dzieje najpiękniejszego jeleniogórskiego kościoła – Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa – taka jest – między innymi – zawartość od dawna oczekiwanego albumu przedstawiającego ten godny zachwytu obiekt sakralny w ramach obchodów 300. rocznicy jego powstania.

Cezariusz Wiklik, autor fotografii i tekstu, wraz z księdzem prałatem płk. Andrzejem Bokiejem, proboszczem parafii garnizonowej, oraz Reginą Chrześcijańską, szefową Wydawnictwa AD REM, skorzystali dziś z zaproszenia Marcina Zawiły, dyrektora Książnicy Karkonoskiej, aby przedstawić pachnący jeszcze farbą drukarską album.

– Myślałem z początku, że będzie to praca lekka, łatwa i przyjemna. Okazała się tylko przyjemna – powiedział C. Wiklik przyznając, że „zgrzeszył pychą”. Zadanie wprawdzie go nie przerosło, ale trzeba było poświęcić długie miesiące, aby doprowadzić zamiar opisania i sfotografowania bogactw kościoła i samej świątyni do końca. – Wielka w tym zasługa „chrześcijańskiej” cierpliwości pani Reginy Chrześcijańskiej, która – jako wydawca – wykazała się dużą dozą wyrozumiałości. Bywało, że po raz piętnasty prosiłem o podmianę zdjęcia, bo znalazłem lepsze światło – mówił autor albumu.

Po jego przejrzeniu można w pełni docenić bezcenny wymiar piękna polichromii i innych detali. Są one wprawdzie na co dzień oglądane i wydawać by się mogło – powszechnie znane. Jednak sfotografowane w zbliżeniach i z opisaną symboliką nabierają pełni wartości. Nawet znawcy Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa mają okazję odkryć ten obiekt na nowo. Obok ilustracji – zarys dziejów świątyni z kalendarium oraz spisem wszystkich księży pracujących tu za polskich czasów.

Są też anegdoty ubarwiające całość. – Nawet książka o kościele może być śmieszna – mówi Cezariusz Wiklik. W jednej z anegdot przypomina, jak pewien duchowny pomylił linę dzwonów z liną, na której zawieszony jest żyrandol. Zdziwił się, kiedy zamiast odgłosu dzwonów usłyszał krzyki wiernych, którzy w panice uciekali z kościoła widząc ruchomy żyrandol.

Ksiądz Andrzej Bokiej podkreślił wagę tego wydawnictwa w promocji miasta i w obchodach 300-lecia Świątyni Łaski. Dodał, że temu kościołowi poświęcono już dwie prace doktorskie strefy niemieckojęzycznej oraz habilitację. Podziękował także – wspólnie z autorem – prezydentowi miasta Markowi Obrębalskiemu za wsparcie finansowe dla projektu. Książka (wydana w 1500 egzemplarzach polskich i tyluż niemieckich) będzie dostępna w księgarniach. Część nakładu zostanie przekazana miastu, które z kolei rozdysponuje album w bibliotekach i szkołach. Wydawnictwu towarzyszy płyta z nagraniami jeleniogórskich artystów dokonanymi w Kościele Łaski przy akompaniamencie zabytkowych organów.

Kolejnym elementem obchodów 300-lecia Kościoła Łaski będzie wspólne zdjęcie przyjaciół i parafian świątyni. – Zapraszamy wszystkich po procesji Bożego Ciała, w czwartek o godz. 12. 30 na plac przed kościołem – zachęca ksiądz Andrzej Bokiej. Po święcie wejdzie także na rynek album „Kościół Łaski – świątynia symboli i tajemnic”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
405
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group