Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 10560
Zalogowanych: 53
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Światowy Dzień Wzroku - Komunikat JZO - 08.10.2005

Sobota, 8 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 13:17
Autor: Bogumiła Zbyszyńska
   Polacy uważajcie na okulary kupione na bazarach i w punktach poza optycznych!

   WHO (World Health Organization) wyznaczyło specjalne dni w roku, podczas których organizacja stara się zwrócić szczególną uwagę społeczeństwa na wybrane problemy zdrowotne.
<b>9 października</b> obchodzony jest - <b>światowy Dzień Wzroku</b>.

   Polscy przedstawiciele producentów soczewek okularowych zrzeszeni w Stowarzyszeniu Polskich Producentów na Rzecz Ochrony i Korekcji Wzroku, przestrzegając użytkowników przed codziennym noszeniem gotowych okularów korekcyjnych niespełniających wymagań ustawy o wyrobach medycznych, które dostępne są na bazarach, stacjach benzynowych, w aptekach, hipermarketach i w innych punktach poza optycznych.
Od lat interweniują w tej sprawie w sejmie i w ministerstwie zdrowia. W ostatnim czasie skierowali do Komendanta Głównego Policji prośbą o stosowną interwencję w tej sprawie.

   Stowarzyszenie apeluje - gotowe okulary korekcyjne szkodzą oczom, ponieważ nie uwzględniają warunków korekcji indywidualnej, w tym różnowzroczności czy astygmatyzmu. środki optyczne soczewek zamontowanych w tych okularach nie pokrywają się z potrzebami klienta. Prowadzić to może w dłuższym czasie do wielu dolegliwości i chorób, takich jak:
• widzenia pozaplamkowego, prowadzącego do trwałego obniżenia ostrości widzenia ,
• zaburzenia w ocenie wielkości i odległości oglądanego przedmiotu,
• potęgowania uczucia nacisku na oczy,
• łzawienia i pieczenia oczu,
• zaburzenia widzenia dwuocznego, co grozi wyłączeniem z pracy jednego oka
• alergii (wywołanych przez niski jakościowo materia?),
• bóli i zawrotów głowy i migotania przed oczami.

   U dzieci noszenie ich może spowodować wiele nieodwracalnych zmian. Efekty używania tanich okularów przychodzą przeważnie po jakimś czasie (pół roku do 2 lat).
Koszty leczenia zaburzeń i chorób wynikających z niewłaściwie dobranej korekcji mogą wielokrotne przewyższyć różnicą w cenie zakupów okularów z bazaru,, a tych wykonanych przez optyka.

   Należy pamiętać, że prawidłową korekcję gwarantują tylko okulary uwzględniające wymogi indywidualnej korekcji i wykonane przez optyka.
Podobne opinie na ten temat mają okuliści. Prof. dr hab. n. Med. Jerzy Szaflik, Konsultant Krajowy ds. Okulistyki niejednokrotnie mówią o szkodliwości noszenia gotowych okularów.

   Na konferencji zorganizowanej w maju 2003 roku w Warszawie przez JZO sp. z o.o., Stowarzyszenie Polskich Producentów na Rzecz Ochrony i Korekcji Wzroku oraz Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną powiedział:

   "Okulary kupione bez uprzedniej konsultacji z okulistą nie spełnią swego zadania, a mogą nawet zaszkodzić zdrowiu. Sama wizyta u okulisty daje pacjentowi więcej niż samodzielne dobranie okularów metodą przymierzania - można wtedy wykryć wczesne stadia poważnych chorób oczu czy nawet całego organizmu. Niewłaściwie dobrane okulary sprawiają przede wszystkim, że ich użytkownik źle widzi. Każde z oczu zazwyczaj ma nieco inną wadą, natomiast w gotowych okularach obie soczewki są jednakowe".

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
189
Tak, często
13%
Czasami
46%
Nigdy
7%
Nie, wolę autobus
5%
Nie, bo mam samochód
30%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
 
Aktualności
Koncert w Zachełmiu
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group