Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7750
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świąteczny wykład i kolędy

Wtorek, 17 grudnia 2019, 14:47
Aktualizacja: Czwartek, 19 grudnia 2019, 10:51
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Świąteczny wykład i kolędy
Fot. Przemek Kaczałko
W ramach programu "Moja Mała Ojczyzna" uczniowie jeleniogórskich szkół spotkali się w gościnnych progach Muzeum Karkonoskiego, gdzie wysłuchali wykładu Henryka Dumina na temat świątecznych tradycji, a także śpiewali kolędy w języku polskim, angielskim czy niemieckim.
Jak co roku, w grudniu mamy zakończenie roku. Każda szkoła przygotowuje piosenki świąteczne i kolędy, są również w języku niemieckim, angielskim, a kiedyś były nawet ukraińska - powiedziała Kazimiera Katarzyna Pitera, która 11 lat temu wymyśliła "Moją Małą Ojczyznę" i koordynuje działania projektu.

Od początku projektu, świąteczne śpiewanie odbywało się w Muzeum Hauptmanna w Jagniątkowie, a gdy dyrektorka przestała być Julita Zaprucka, impreza przeniosła się do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, gdzie nauczycielką jest K. Pitera. W ubiegłym roku kolędy rozbrzmiały w murach kościoła "garnizonowego", a tym razem skorzystano z gościnności Muzeum Karkonoskiego.

Na początek spotkania o tradycjach świątecznych na ziemiach polskich (ale nie tylko) opowiadał Henryk Dumin z Muzeum Karkonoskiego. Uczennice Ekonoma opowiadały również o świętach w poszczególnych krajach Europy.

W tym roku w projekcie biorą udział szkoły ponadpodstawowe oraz dwie podstawowe.

Dobrze, że się wszyscy spotykamy, aby pielęgnować dawne tradycje. Wykład był bardzo ciekawy, dowiedziałam się kilku nowych rzeczy - powiedziała Nina Pawlikowska ze Szkoły Podstawowej Nr 10, która lubi śpiewać kolędy w rodzinnym gronie i chętnie wzięła udział w projekcie.

Twoja reakcja na artykuł?

6
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group