Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 5149
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sukces matematyczny uczennicy „Norwida”

Wtorek, 12 kwietnia 2016, 10:46
Aktualizacja: 18:34
Autor: II LO
Jelenia Góra: Sukces matematyczny uczennicy „Norwida”
Fot. Archiwum Szkoły
Uczennica kl.3 E Karolina Kaczmarek znalazła się w 20–osobowym gronie finalistów XXXIII Ogólnopolskiego Sejmiku Matematycznego Jej praca „Bezpieczne i niepewne metody dzielenia sekretu” napisana pod kierunkiem Małgorzaty Purzyckiej zachwyciła jurorów i zapewniła miejsce w ścisłym finale. Finał Sejmiku odbędzie się w Szczyrku 2–3 czerwca 2016.

Prezentujemy zarys pracy, którą uczennica II LO im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze będzie bronić w ścisłym finale Sejmiku w czerwcu:

„Wpisuję w Google „dzielenie sekretu” i żadnych konkretów. O co w ogóle w tym chodzi? Wikipedia, taa, jak zwykle, masło maślane, lecz kiedy zaczynam czytać naukowe książki (pomimo klasy geo-hist czytać ze zrozumieniem nie umiem); ciężkie, matematyczne cegły to uświadamiam sobie, że pasjonatem kryptologii trzeba się urodzić. Wiele rzeczy sprawia mi dużą trudność, ale podchodzę do zagadnienia po kilka bądź kilkanaście razy i w końcu… wychodzi!
Na razie nic nie brzmi zbyt jasno, ale rozważmy ‘to’ na klasycznym przykładzie mamy i jej trójki dzieci: Magdy, Małgosi i Moniki. Rodzicielka postanowiła dzieciom podarować bombonierkę z dwudziestoma czterema czekoladkami. Każde z dzieci może zjeść po osiem czekoladek, lecz nie chcą tego robić od razu, tylko co kilka dni podjadać garstkę z nich. Nie mają jednak do siebie zaufania i chowają pudełko z czekoladkami do sejfu, który posiada 3 – cyfrowy szyfr. Tylko cała trójka może sprawić, że szyfr zostanie złamany, a sejf otworzy się. Co zatem zrobić, aby każdy posiadało cząstkę tego 3 – cyfrowego szyfru? Rozwiązanie tej matematycznej zagadki zostanie zaprezentowane jednym ze sposobów, który przedstawię w owej pracy.
Moja praca to nie tylko ukazanie mało znanej gałęzi kryptografii; fundamentu prymitywów kryptograficznych, które służą do chwili obecnej, ale także moja pasja, która pochłonęła mnie na długie dnie i noce. Dzielenie sekretu to zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa, która skupia w sobie zarówno matematykę jak i informatykę oraz trochę więcej czegoś… no właśnie, ale czego? Tego dowiemy się już za kilka chwil.„

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group