Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 6588
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej dla docenta KPSW

Wtorek, 8 września 2015, 8:12
Aktualizacja: 8:14
Autor: KPSW
Jelenia Góra: Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej dla docenta KPSW
Fot. Archiwum KPSW
Dr Józef Zaprucki, germanista z długoletnim stażem pracy, docent na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, został laureatem jednego z najbardziej prestiżowych stypendiów naukowych na świecie. Jego odkrywczy projekt badawczy „Transfer znaków kulturowych – Aspekty śląskości w Pensylwanii” został zaakceptowany przez specjalną komisję Fundacji Kościuszkowskiej.

Dzięki temu dr Zaprucki z KPSW otrzymał stypendium przeznaczone na prowadzenie badań w Stanach Zjednoczonych na Duquesne University w Pittsburghu, jednej z czołowych amerykańskich uczelni wyższych.

W historii Fundacji Kościuszkowskiej stypendia otrzymali m.in. prof. Leszek Balcerowicz, Jolanta Fajkowska, prof. Norman Davies czy Juliusz Jan Machulski.

- Bardzo się cieszę i serdecznie gratuluję panu docentowi Józefowi Zapruckiemu. To duże i znaczące wyróżnienie także dla naszej uczelni oraz dla regionu. Jestem rad, że to właśnie nasz pracownik odniósł ten sukces i zdobył to nader prestiżowe stypendium naukowe, które liczy się bardzo nie tylko w świecie nauki – mówi prof. dr hab. Marian Ursel, Rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Fundacja Kościuszkowska zajmuje się wspieraniem wymiany akademickiej i kulturalnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, rocznie przeznaczając milion dolarów na granty oraz stypendia. Organizuje również m.in.: doroczny bal w Waldorf Astoria, konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina, programy stypendialne w USA i Polsce (na Uniwersytecie Jagiellońskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim), Konferencję Katyńską i wiele innych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Fundacja Kościuszkowska powstała w 1925 roku i od tego czasu wśród jej honorowych członków zarządu byli m.in. Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Krzysztof Penderecki, Rafał Olbiński, Zbigniew Brzeziński czy Andrzej Wajda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
58
Tak
60%
Nie
40%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group